Teknoloji

Yenilenmiş telefonlar MPX garantili cihazlar ne demek oluyor?

Kullandığım Asus Zenfone 6 telefonumdan bu aralar sıkılır gibi oldum. Gocaman olması ve benim eşyalarımın küçük cepli olması telefonu hep elimde tutmama neden oluyordu. Dedim hazır üçbeş birikmiş varken danaya girer gibi telefona girişeyim…

Mediamarkt‘ın doğum gününe özel iPhone 5S 32 GB uzay grisi telefon aklıma geldi. Öncelerden iPhone kullanmışlığım olduğundan bunu da kullanırım dedim. Hem farklı bir işletim sistemi hem de farklı bir deneyim olur diye şaapmıştım. İnternet fiyatı 1450 TL. Alırım ben bunu diye homurdanırken açıklamasındaki MPX dikkatimi çekti.

MPX’i ilk defa duymuştum. Bizim arkadaşlara falan sordum not found oldular. Bende Google amcaya sordum. MPX‘in iyi birşey olmadığını, üreticilerin elinde kalan, satmayan parçalarla falan oluşturulan telefonları “Yenilenmiş” olarak piyasaya sürdüklerini öğrendim. MPX garantisinde satılan telefonların orjinal olduğunu söylemeden edemiciim fakat örneğin iPhone 6 aldığın zaman orjinal iPhone kutusunda gelmiyor. MPX’in kendi kutusunda geliyor. Kutu içeriğinde “sadece telefon” oluyor. Şarjını kulaklığını falan extra ücretle alabiliyorsunuz.

MPX garanti kendini şöyle açıklıyor

Üreticilerin elinde kalan, satmayan, eski model vs. telefonların %100 orjinal, faturalı olarak tekrar satışa sunulması.

Böyle telefonların pekte cazip olmadığını, ürün kutusundan aksesuarlarının çıkmaması falan adamı dert sahibi yapabilir. Elde kalmış kuru ekmekleri nasıl köftelerde tatlılarda falan kullanıyorsak bu “Yenilenmiş” adı altında satılan telefonlar da aynı böyleymiş sayın okur. Bilgi dağarcığıma şuncaaz da olsa bir bilgi eklemenin dayanılmaz salaklığını yaşıyorum. İyi ki araştırmışım yoksa boşa gidecekti param.

Birkaç aya telefonumu değiştiririm muhtemelen. Hem biraz daha param birikir. Aklımda bir model var, bir sonraki yazımda bu telefonu neden istediğimi, en sevdiğim özelliğini falan yazarım. Yazı bitti hadi sende git.

8 yorum yapılmış

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.