SEO

Yeni Siteler İçin Yapılması Gereken SEO Çalışmaları

yeni siteler için seo çalışması

Merhabalar, yeni bir internet sitesi açtığınızda sıralamalarda yükselmesi için belirli bir zaman gereklidir. Çünkü domain yaşı çok yenidir ve daha da önemlisi sitenin indexi yoktur, siteye içerik ekledikçe index sayısı artmaya başlar ve site yavaş yavaş sıralamaya girmeye başlar. Bu yazımda yeni sitelerime uyguladığım SEO çalışmalarını anlatmaya çalışacağım. Deneyip denememek size kalmış 🙂

Düzenli İçerik

Yeni açılan sitenin güncel tutulması çok önemlidir. Siteye belirli aralıklarla içerik eklediğiniz taktirde Google örümcekleri siteyi düzenli şekilde ziyaret etmeye başlarlar ve site arama motoru sıralamalarında yavaş yavaş iyi yerlere gelir. Eğer bir blog açtıysanız ilk başlarda her gün içerik eklemeye çalışın. En kötü ihtimalle haftada 3-4 içerik eklerseniz sizin için iyi olur. Eklediğiniz içerikler en az 300-400 kelime uzunluğunda ve SEO kurallarına uygun olmalıdır.

Sosyal Medya Paylaşımları

Sosyal medya çalışması tüm siteler için yapılması gereken SEO çalışmalarından biridir. Sitede yayınlanan içerikleri kaliteli sosyal ağlarda paylaşarak sitenin sosyal sinyal kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bu çalışma hem doğal hem de etkilidir. Önerdiğim sosyal ağların başında Pinterest ve Facebook geliyor. Bu iki sitede yapacağınız paylaşımlar siteniz organik hit ve kaliteli backlink kazandıracaktır. Bu ağların dışında Twitter, Tumblr, Reddit, Medium gibi paylaşım sitelerinde de sitenizi paylaşabilirsiniz.

İç Link İnşaası

Sitede paylaşılan içeriklerden birbirine link giriş-çıkışı olursa içeriklerin sıralamalarda yükselmesi kolaylaşacaktır. Bu nedenle eklediğiniz her yazı içerisinden daha önce eklediğiniz yazılara link vermeye çalışın. Örneğin; Trafiğinizi Arttıracak 3 SEO İpucu isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim, bu şekilde bir önceki yazıma link vererek site içi link inşaası gerçekleştirmiş oldum. Bu yöntem on page seo kavramı konusunda en çok kullanılan yöntemlerden biridir.

Tanıtım Yazısı Almak

Dış seo çalışması olarak uyguladığım tekniklerden biri de yıllardır herkesin uyguladığı teknik olan tanıtım yazısı almak. Yeni açtığım sitelere haftada 1 ya da 2 kez kaliteli sitelerden tanıtım yazısı alıyorum. Bu sayede sitenin değerleri kısa sürede yükseliyor ve siteye eklediğim içerikler daha hızlı index alıyor. Tanıtım yazısı satın aldığım sitede dikkat ettiğim bazı şeyler şunlar;

  • Sitenin tekil ziyaretçi sayısı (çok olmasına gerek yok ama hitsiz de olmasın).
  • Sitedeki link çıkışının çok olmaması.
  • Yazının sitede ömür boyu kalacak olması.
  • Sitenin kategorisinin kendi siteme benzer olması.

Kullandığım Eklentiler

Sitelerimde SEO eklentisi olarak Yoast SEO eklentisini tercih ediyorum. Buna alternatif olarak All in SEO eklentisini de tavsiye ederim. Bu iki eklentiden birini kurabilirsiniz.

Görsel optimizasyonu için SEO Friendly Images eklentisini kullanıyorum. Bu eklentiyi kurduğunuzda sitenize eklediğiniz görsellerin dosya boyutu otomatik olarak ayarlanıyor ve site için gereksiz ağırlık yapmıyorlar.

Tüm sitelerimde kullanmasam da bazı sitelerimde cache eklentisi kullanıyorum. Bunun için ise WP Super Cache eklentisini tavsiye ederim.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Blogumu takip etmeyi unutmayın 🙂

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.