Diziler

Yeni Dizi Arayışında Olanlar Buraya: ‘Atypical’

İşte başarılı bir Netflix yapımıyla daha aranızdayım.

Dram ve komediyi birlikte barındıran dizimiz Atypical, Sam isimli otizmli bir gencin sosyal hayata adapte olmaya ve kız arkadaş edinmeye çalışmasını konu alıyor. Bu tatlı ve genç karakterimiz sevgili bulmak istemesinin yanı sıra işin özünde hayatını daha bağımsız yaşamak istiyor. Terapistinden de aldığı tavsiyelerle bir sosyallik macerasına atılıyor. Kendi psikolojisini ve hayatını bugüne kadar onun gelişimine ve normal bir hayat yaşamasına adamış annesinin de psikolojisini yakından görüyoruz. Dizi, otizmli bir bireyin büyüme aşamasında yaşadığı zorlukları ve ailesinin bunlara nasıl göğüs gerdiğini hatta yer yer kaçmak istediklerini izleyiciye çok net aktarıyor. Bu açıdan da izleyicilerin gerçek hayatta empati yapmasına çok yardımcı olacağını düşünüyorum.

Genel olarak bakarsak dizi aslında tek bir karakter üstünde ilerlemiyor. Her aile bireyinin kendi içsel yolculuklarına tanık oluyoruz. Ablasının istemeden nasıl bir sorumluluk altına girdiğini, kendini onu korumak zorunda hissettiğini, babanın zaman zaman bununla başa çıkamam hislerini ve annenin kendi hayatını bir kenara koyup her şeyiyle onu korumaya çalışmasını tek tek anlatıyor ve izleyiciye hissettiriyor. Diziyi izlerken bize normal gelen çoğu şeyin otizmli bireyler için ne kadar rahatsız edici ve hayatlarını zorlaştırıcı olduğunu fark ediyorsunuz.

Dizi 2. sezon onayını almış durumda. Ben diziyi çok sevdim ve yeni sezonu heyecanla bekliyorum. Yeni dizi arayışında olanlara bir bakmalarını tavsiye ederim.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.