Diziler

Yapay zekaya bilinç verirsen ne olur? Humans dizisi bunu açıklıyor

İngiltere yapımı olan Humans disizi, teknolojinin geldiği son nokta bir yapım değil ancak sentetik robotların gelebileceği en üst teknoloji diyebilirim. Ev işlerinden tutun da sex konularına kadar geniş bir alanda üretilen sentetik Android robotlar hayatı kolaylaştırmak için üretildiler.

Ancak bazı sentetik robotlarda teknoloji biraz fazla kullanılmış. Bu robotlarda bilinç var. Beyinleri aynı bir bir insan gibi çalışıyor. Acı, nefret vb. gibi algılara sahipler. What is Human adlı ilk bölümüyle iyi bir hayran kitlesi oluşturan Humans dizisinin IMDB puanı 8.2 olarak gözüküyor. Bu her an için değişkenlik gösterebilir.

Humans dizisindeki ana sentetik karakterler bilinçlendirilmiş karakterlerdir. Herşey, yeniden programlanmış Anita’ın, Joe (evin reyizi) tarafından satın alınmasıyla başlar. Anita’nın kendi bilinci zaman zaman ortaya çıkmaktadır ve evin hanımı Laura tarafından bunun yavaş yavaş görülmesidir. Ailenin dahi kızı tarafından Anita’ya bağladığı bir data kablosu yapılan işi yavaş yavaş açığa çıkarıyor.

Robotlara gerçek bilinci verirsek ebemizi mikerler sayın okur. Senin benim gibi düşünen robotları etrafımızda görmeyi şuan istemem doğrusu. Ayrıca insan iş gücü azalır ve robotlar gerçek bir insan gibi dolanmaya başlarlar. Uuuw çok heyecanlı…

Humans 1. sezon 8 bölm olarak yayınlandı. 2. sezonun da onayını aldığını belirteyim sayın okur. Biraz dram, biraz bilimkurgu karışımı olan Humans dizisi geleceğin nasıl olacağını “gerçekten” gösteren yapımlar arasına girmiş bulunuyor. Eğer bu tür diziler seviyorsanız Humans’ı izlemenizi tavsiye ederim.

15 yorum yapılmış

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.