Kişisel

Ya iyiler kötü kötüler iyiyse?

Bence bu dünyada iyilik ve kötülük ters işliyor. Mesela adam yılların dolandırıcısı hiçbir sıkıntısı yok, hiçbirşeyden geri kalmıyor, yani hırsız bu adam. Bu adamın başına neden birşey gelmiyor? Kötülük gerçekten kötülükse, “Kötüye birşey olmaz” deyimi nereden geliyor? Neden söylenmiş? Kötüler iyi insanlar mıdır? “İşte bunlar hep sınav, öteki dünyada tek tek hesabı sorulacak” dediğinizi duyar gibiyim.

Yıllarca çalışır, evine iki ekmek götürmek için didinir ama hayat standartları çok çok düşük bu adam kötülük yapabilip hayat standartlarını yükseltemez. Neden yükseltemez? Neden hırsızlık yapıp kodaman bir adam olamaz? Burada işin içine biraz inanç giriyor. Yine bu adam yıllarca çevresinden gördüğü baskı, “Hırsızlık dinimizde yoktur“, “Çalmayacaksın” gibi sözlerle adeta beyin yıkama operasyonuna katılmıştır. Eğer çevresinden duyduğu bu sözler, hiç duyulmasaydı bu adam hırsızlık yapacakmıydı? Yapmayacaktı çünkü empati konusunda master yapmış vicdanlı bir adamdı.

İyilik ve kötülük çok farklı kavramlarda karşımıza çıkabilir. Eğer bir karıncayı dahi ezersen sen kötü bir insansın demektir. Eğer birinin arkasından konuşup, o kişinin hayatındaki seyri olumsuz değiştirebilmişsen sen yine kötü bir insansındır.

İyilik yaparken bazen kötülükte yapabiliyoruz. Mesela vefat eden birinin eşine dostuna “Hayır ölmedi yaşıyor” diyebilen insan da kötü demektir. Bunu karşı tarafı bir an için rahatlatma olarak düşünür ancak din yalan söylememeyi emreder. Bunun adı beyaz yalan olarak literatürlere geçmiştir fakat dine göre bu kötülük hangi skalada bilemeyiz.

İçinde kötülüğü beslersen kötülük, iyiliği beslersen iyilik kazanacaktır. Ayrıca iyilik ve kötülüğün kimde olduğunu bilemeyiz. Evren bunu sır gibi saklıyor. Her sakallıyı da iyi sanmamamız gerekiyor. Her kötülüğün içinde iyilik, her iyiliğin içinde de bir kötülük mutlaka vardır.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.