Wordpress makale

WordPress’in ne olduğunu ve neler yapabileceğinizi öğrenin

WordPress ile neler yapılabilir? WordPress nedir? sorularına cevap oluyoruz. WordPress, dünyada en çok tercih edilen blog tabanlarından sadece biridir. Açık kod kaynaklı ve ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır. WordPress kurarak kısa zaman içerisinde kendi sunucunuza wordpress kurabilir, internet sitenizi aktif hale getirebilir ve internete sitenize içerik koymaya başlayabilirsiniz.

WordPress açık kodlu bir yazılıma sahip olduğundan, dünyanın her tarafından kurmak isteyen tüm insanların kendi kodlarını eklemesine de açıktır. Yani tüm insanlar tarafından ve yine tüm insanlık için desteklenmekte ve güncellenmektedir. Bu halde her geçen saat çok daha pratik ve etkili bir sistem şekline dönüşmektedir.

WordPress’i anlamak, kurulumunu yapmak ve sağlam bir şekilde kullanmak istiyorsanız wordpress resmî web adresini ziyaret edebilirsiniz. Tabi İngilizcenize güveniyorsanız.

WordPress nerelerde kullanılıyor?

WordPress amaç olarak blog yazarları için ortaya çıksa da günümüzde kullanım alanı çok daha genişlemiş ve haber sitesinden alışveriş (e-ticaret) sitelerine kadar uzanan, dilediğiniz her dalda kullanılabilir biçime gelmiştir. Teorik bakımdan bütün internet sitelerini WordPress yardımıyla kurabilirsiniz fakat bunun için az da olsa tasarıma ve kod bilgisine ihtiyaç duyulmakta.

 

WordPress site yapısı nasıldır?

Klasik bir WordPress sayfasını incelediğiniz takdirde giriş sayfasında son kaleme alınan içerikleri, arşivler, son yorumlar gibi alanlar görürsünüz. Sitede haliyle yazılar ve sayfalar yer alır. Sayfalar çok daha az miktardadır ve daha vurucu yazılarınızı göz önünde tutmak isteyeceğiniz yerdir. Yazılar ise sayı olarak çok daha fazladır, güncel yazılar veya blog gibi konseptler için kullanılır. Uzman seviyesinde WordPress bilgisi olan kişiler bu yazı şablonlarını dilediği gibi değiştirebilir ya da türlere ayırabilir bu şekilde bir fotoğraf ya da video web sitesi yapabilirler.

WordPress’in faydaları nelerdir?

Birden fazla sayfadan meydana gelecek sade bir site kurmak istiyorsanız WordPress’i kurmanıza gerek bile kalmayabilir. İçerik Yönetim Sistemi demek çok fazla yazı, video ya da resim anlamına gelmektedir. Az miktarda içeriği yönetmek basittir ancak bu sayı miktarı yükseldikçe işlerinizi hafifletmek için size bir yardımcı gerekebilir. İnternet sitesi sahibiyseniz belli bir zaman sonra sayfanın yapısını değiştirmeyi kafaya koyarsınız, bazen makale kaleme almak istersiniz, bazen bir fotoğraf silmek ya da yüklemek istersiniz. Bütün bu sayılanları uygulamak için WordPress kurmak hem çok mantıklı hem de çok daha iyi bir karar olacaktır. Üstüne üstlük siz birçok değişiklik uygularken web siteniz kullanıcılara hizmet etmeye devam edecektir.

 

WordPress neden bu kadar başarılı?

WordPress’in bu günlere gelmesi kullanmış olduğu kod sisteminin etkin olması, kişileri ilk sıraya koyması ve belli bir vakit içinde kendisine ait bir ortam hazırlamış olmasında gizlidir. WordPress yüklenmesi ile kurulumun içindeki dosyalarda bulunan kodlar bütün ihtiyacınızı karşılamayabilir. Bu yüzden bu ortam içerisinde kolaylıkla edinebileceğiniz eklentilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Mesela web sitenizde mayın tarlası oyununun yer almasını istiyorsanız eklentilere mayın tarlası şeklinde arama yapıp istediğiniz bir eklentiyi yüklemek neticesinde dilediğiniz noktaya mayın tarlasını koyabilirsiniz.

WordPress nereden indirilir?

WordPress orijinal hali İngilizcedir ve resmi adresi wordpress.org’dur. Fakat, birçok ülkede görüldüğü gibi ülkemizde de ulusal dilde kullanıma açıktır. Türkçe WordPress indirmek için tr.wordpress.org internet adresine girip Türkçe halini yükleyebilirsiniz.

WordPress’i kullanmak için indirmek zorunda mıyım?

WordPress’den yararlanabilmek için en güzel yöntem kendi internet sitenizin ve alan adınızın bulunması ancak wordpress.com üstünden kayıt olarak az da olsa bundan yararlanabilirsiniz.

WordPress ile neler yapılabilir?

Bu işlerin içinde bulunmayan dostlarımız muhtemelen ismini duyuyordur ancak bu WordPress ile alakalı neler tasarlanabildiğinden emin değildir. Hemen hemen tüm insanlar web sitesi kurmak, internet alemindeki kişiler ile diyalog kurmak istiyor. Bu kişiler ev kadınlarından tutun da firma yöneticilerine kadar ciddi bir kitle olduğunu ifade ediyor.

WordPress ile blog sitesi yapılabilir

Siz de bireysel bir blog kurmak, bu blog da kendi fikirlerinizi, beğendiğiniz görüntüleri ve videoları paylaşmak istiyorsanız tüm bunları wordpress ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Aynı zamanda internette yer alan sayısız blog için temalar bulabilirsiniz.

WordPress ile E-Ticaret sitesi yapılabilir

Muhtemelen aranızdan birçok kişi web sitesi kurarak bazı ürünler satmak istiyordur. Ancak pahalı e-ticaret temalarını alacak gücü yoktur. WordPress bu sorunun da çözümünü üretti. Hoş bir tema ve kullanacağınız WooCommerce eklentisi ile çok güzel ve kaliteli bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz.

WordPress ile fotoğraf sitesi yapılabilir

İlk olarak uzman fotoğrafçıların can dostu olan WordPress ile fotoğrafçılık üzerine web sitesi kurulabilir. Hem bununla alakalı binlerce örneğini arama motorlarından aratarak bulabilirsiniz. Yalnızca fotoğraflarınızı yükleyip ziyaretçilere sunulması üzerine bir dünya birbirinden farklı tema örnekleri bulabilirsiniz. Ufak düzenlemeler ile kendiniz için tasarlayabilir ve kurabilirsiniz. Aynı zamanda pek çok fotoğraf eklentisi ile gayet profesyonel fotoğrafçılık ile alakalı internet siteleri kurabilirsiniz.

WordPress ile kurumsal siteler yapılabilir

Siz de bir kurumsal şirket sahibiyseniz ve kendi şirketinizin web sitesini kurmak istiyorsanız WordPress’den yararlanabilirsiniz. Daha çok tek sayfaya sahip bölümlerden meydana gelen kurumsal siteler, firmanızın ya da markanızın sanal ortamdaki temsilcinizdir. Bu sebeple web sitenin oldukça profesyonel olmasına özen göstermelisiniz.

WordPress ile Film Sitesi Yapılabilir

Şu sıralar internet üzerinden film izlediğiniz sayfaların hemen hemen yüzde 95’i WordPress sistemini kullanılarak ortaya çıkmıştır. Film sitesi ile ilgilenen kişilerin de WordPress’i kullandıklarını aklınızdan çıkarmamanız gerek. Sayısız tema, eklentiler, botlar ile birkaç saniye içerisinde profesyonel bir sinema web sitesine sahip olabilirsiniz.

Bu liste bu şekilde sürüp gider. Aynı zamanda haber, oyun, video, forum gibi web sitelerinizi de WordPress ile kurabilirsiniz.

Haber sitesi için en etkili temalar

  • Smartmag Teması

SmartMag teması ile web sitenizi ziyaret eden insanların pek çok gereksiz detaylar yerine sadece internet sitenize odaklanmasını sağlar. Smartmag temasında dilerseniz dokuz birbirinden farklı şekilde oluşturulmuş ana sayfa koyabilirsiniz. Sade ve etkileyici unsurlar yer almaktadır.

  • Newspaper Teması

Themeforest.net en meşhur WordPress tema yayını yapan sitede bile en çok indirilen haber temalarından biridir. Bu tema, elinizde bulunan haber sitenizi en üst sıralara çıkarmak hususunda sizlere destek olacaktır.

WordPress’in olmazsa olmaz eklentileri

 

Yoast SEO – SEO eklentisi

Seo hiç kuşkusuz internet siteleri için en mühim hususlardan biridir. Bu husus da problem yaşamamak için sağlam bir eklenti kurmakta her zaman fayda vardır. Önceki adı WordPress Seo by Yoast olan bu eklenti ile web sitenizin seo’sunu her türlü geliştirmek maksadıyla üretilmiştir.

 

W3 Total Cache – Önbellekleme eklentisi

Dünyanın en prestijli internet sitelerinden birçoğunun faydalandığı W3 Total Cache önbellekleme açısından en popüler WordPress eklentisi olarak karşımıza çıkıyor.

 

Google Analytics – Trafik takibi eklentisi

İnternet sitenizin trafiğini incelemek için tüm günün ilk anında ve en sonunda uygulamanız gereken durum olduğunu belirtmeye bile lüzum yok. Bu sebep ile internet sitenizin performansı ile alakalı size pek çok mühim veriler sunan Google Analytics muhakkak indirilmesi gereken bir WordPress eklentisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

WordPress ile neler yapılabilir sorusuna verilen cevaplar umarım sizleri memnun etmiştir.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.