SEO

WordPress Seo Ayarları Nasıl Olmalıdır?

wordpress seo nasıl yapılır?

WordPress nedir?

WordPress kullanım kolaylığı açısından ve ücretsiz olması açısından bilinen en iyi bir blog yazılımıdır.Bir blog yazılımından öte bir film yazılımı, bir firma tanıtım yazılımı veya video izleme yazılımıdır.Her formata dönüştürebileceğimiz bir blog sistemidir.

En İyi WordPress Seo Eklentisi

WordPress için uygun olan en iyi seo eklentisi All in Seo pack eklentisidir.Bizimde önerebileğimiz seo eklentisi olan All İn Seo Pack bir sürü özelliğiyle wordpress için tanımlanmış harika bir eklentidir.Şimdi biraz eklentiyi tanıyalım.

Eklentiyi İndirmek için bu adrese gidin.Burdan indirdiğiniz eklentiyi wordpress sistemimizin eklentiler yolu veya ftp dizinini kullanarak sistemimize yükleyelim.

All in seo eklentisini yükledikten sonra sol panelimizde All in seo nun yönetim paneli oluşur.Bu sekmede genel ayarların dışında bir kaç tane gelişmiş ayarlar bulunur.Ama yeni siteler için gelişmiş ayarladan sadece sitemapı açmamız gerekiyor.

Genel ayarlarda ise bizim için önemli olan bölüm anasayfa ayarımızdır.Anasayfa başlığımız, anasayfa açıklamamız ve anasayfa anahtar kelimelerimiz düzgün olarak girilmelidir.

Burada veya konu yazarken dikkat edilmesi gereken bazı seo kuralları vardır.Şimdi sırasıyla bu seo kurallarını inceleyelim.

Başlık Uzunluğu (Title)
Başlık uzunluğu yazdığımız yazı olsun veya sitemizin anasayfası olsun çok önemlidir.Bu başlık uzunluğu ise maksimum 70 karakter olmalıdır.70 karakterden üstü bir başlık kullandığımızda arama motorları tarafından spam olarak algılanabiliriz.

Açıklama Uzunluğu(Description)
İkinci en önemli unsurumuz ise site açıklaması ve uzunluğudur.Bu bölüm kesinlikle boş bırakılmamalıdır.Site açıklama bölümümüzün uzunluğu ise maksimum 160 karakter olmalıdır.Aksi olduğu halde gene arama motorları tarafından spama düşme riskimiz vardır.

Anahtar Kelime Uzunluğu(Keywords)
Son önemli unsurumuz ise sitemizin anasayfa veya yazdığımız yazılarda anahtar kelimelerdir.Bu kelimeler kesinlikle belirli kriterlere göre ayarlanmalıdır.Uzunluk bakımından ise bu kelime 260 karakteri kesinlikle geçmemelidir.

Web sitemize Seo açısından yapılması gerekenler nelerdir ?
Web sitemizin seo açısından bazı kurallar çerçevesinden düzenlenmesi gerekir.Biz burda size gereken bilgileri vereceğiz.Sitemiz için seo çok önemlidir.Arama motorlarında yükselmek veya sitemizi ziyaret eden aram motoru botlarına sitemizi tanıtmak için seo kurallarına uymak gerekir.

Toplam Resim Sayısı
Toplam resim sayısı seo açısından resmin boyutuna göre yararı değişmektedir.Şöyle açıklayım ; sitemizde resim kullanmamız kesinlikle seo açısından çok önemli ve yararlıdır.Resim kullanmak hem yazdığımız yazıyı daha dikkat çekici hale getirir hemde ziyaretçilerimiz sıkılmaz.Ama resim kullanmanında bazı kuralları vardır.Resim boyutumuz çok önemlidir.Eğer büyük boyutlu resimler ekliyorsak bunları boyutunu küçültmemiz gereklidir.Resim boyutu ziyaretçi açısından iyi olsada seo açısından zararlıdır.Sitemizin daha yavaş açılmasını sağlar.Sitemizin resimlerini optimize ederek boyutunu ayarlamamız gerekmektedir.

Alt Etiketili resimler
Alt etiketli resimler sitemizin seosu için çok önemlidir.Eğer alt etiketi olmayan resimler kullanıyorsak bu resimleri düzenleyerek alt etikeli eklemeliyiz.Sebebi ise alt etiketi olmayan resimleri arama motorları algılayamaz ve tanıyamaz.Eğer resimlerimizin alt etiketi varsa google veya diğer arama motorlarında görsellerde çıkma şansımız çok yüksektir.Sitenize görseller kısmından ziyaretçi çekebilirsiniz.

Site içindeki iç linkler
Site içindeki linkler çok önelidir.Bizim sitemizin seo sağlığı açısından eşi benzeri bulunmaz bir vitamindir.Nedeni ise iç linklerde arama motorları alt sayfalarımıza daha kolay ulaşır.Alt sayfalarımız tag olarak index almış olur.Ama iç linklerdirme kelimeyle alakalı etiket olmalıdır.Bunun için ise seo smart eklentisini kullanabilirsiniz.

Site dışı linkler
Site dışı linkler sitemizin için çok önemlidir.Sitemize fazla link çıkışı olmamalıdır.Sitemizden çıkan dış link sayısı en fazla 50 olmalıdır.Aksi halde bu durum bizim için olumsuz etki bırakacaktır.

Dofollow linkler
Dofollow ne demek olduğunu bütün webmasterler bilir.Bilmeyen arkadaşlar için ise şöyle açıklayabilirim.Dofollow demek bir site için vereceğiniz referans demektir.Sizin sitenizden birisi backlink aldığında “rel=dofollow” etiketi kullandığınızda sizin siteniz o siteye referans yani kefil olmuş olur.Sitenizin bir siteye kefil olması kefil olacağınız siteye bağlıdır.Eğer site google politikalarına uyğun değil ise siteye kefil olmamanız gerekmektedir.Siteye kefil olduğunuz durumda ise bu sizin için olumsuz etkisi olan bir durum olacaktır.Yani burdan çıkaracağımız şey ise bir siteye kefil olurken yani dofollow etiketi verirken dikkat etmeliyiz.

Nofollow linkler
Nofollow linkler ise dofollow un tam tersidir.Yani bir siteye kefil olmadan link vermek anlamına gelir.Eğer siz bir siteden backlink alıyorsanız nofollow alacaksanız pek fazla bir katsızı olmaz.Alacağımız linkler dofollow olmalıdır.

Site içi stil ve js kodları
Site içi yazılım kodları sitemiz için önemlidir.Sitemizin yavaş veya hızlı çalışmasını sağlar.Sizlere önerimiz ise bu yazılım kodların html içinde bulunmamasıdır.Bulunduğu taktirde sitemizi yavaşlatır.Önerdiğimiz yöntem ise bu kodların başka bir dosyadan çağrılmasıdır.

Site dosyalarımızın boyutları
Önemsiz gibi görünsede aslında site dosyalarımızın boyutu seo açısından çok önemlidir.Kod oranı grafik oranı çok önemlidir.Sebebini soracak olursanız dosya boyutu ne kadar büyük olursa sitemizin açılma hızın oranını büyük ölçüde eklemektedir.Site dosyalarımızın boyutunu seo açısından optimize etmek yararımıza olacaktır.

Şu ana kadar yaptıklarımız seo açısından arama motorlarıyla ilgiliydi.Asıl seo ise sitemize gelen ziyaretçiyi etkilemektir.Zaten sitemize gelen ziyaretçi sitemizden memun kaldı ise google olsun diğer arama motorlarıda bizden menmun kalacaktır.Ziyaretçiyi etkilemenin yolları çoktur.Öncelikle ziyaretçiyi etkileyen en önemli faktör ise yazdığımız yazılar ve makalelerdir.Yazdığımız yazılar ziyaretçilerimize uygun olmalı ve ziyaretçilerimizin ihtiyaçlarını karşılamalıdır.Yazılar düzgün yazılmış olmalı ziyaretçilerimizin kolay okumalarını ve anlamalarını sağlamalıdır.

Ziyaretçi bazlı diğer seo ise web sitemizin tasarımıdır.Tasarımımız sadece ve göze hitap eden ziyaretçilerimizin web sitemizi kolay tanıyabileceği ve gezebileceği bir tasarım olmalıdır.Ziyaretçimiz sitemizde kaybolmamalıdır.

Bunları yaptığımız takdirde bundan sonraki seo taktiklerimiz sitemizin dışına doğru olmalıdır.Buraya kadar yaptıklarımız sitemizi ilgilendiren site içi bazlı seo taktikleridir.Site dışı taktiklerini açıklamak gerekirse sitemizin dış tarafa tanıtılmasıdır.Yani dış seo dur.

Bunlar ise dizinler, forumlar veya bloglara vereceğimiz tanıtım yazılarıdır.Bizim için önemli olan tanıtımdır.Dış seo bize göre tamamen tanıtımdır. Web sitemizi tanıttığımız zaman sadece arama motorları değilde sitemiz ziyaretçilerimize yararlı oluyorsa direk giriş trafiği de elde edebiliriz.Direk giriş trafiğini etkileyen en önemli faktör verdiğimiz hitmettir.Sitemizin hizmeti ne kadar kaliteli olursa hem arama motorları tarafından ödüllendirilir hemde ziyaretçilerimiz tarafından direk giriş trafigi saylayarak ödüllendiriliriz.

Worpress seo hakkında yazacaklarımız bu kadar. Yazdığımızın temeli WordPress’in temel seo taktiğidir. Temel olarak bunları hedeflemeliyiz.Yeni açılan bir sitemiz var ise iç seo yapmaya başlayabiliriz.İç seo yeni site için zararlı değildir.Fakat dış seo yeni açılan bir site için zararlıdır.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.