Wordpress makale

WordPress editörünü baştan aşağıya değiştirin – Gutenberg

WordPress Gutenberg eklentisi, WordPress’in sıradan editör alanına köklü bir değişiklik getiriyor. Gutenberg kesinlikle sıradan bir editör olmamakla beraber harika özellikleri bulunan beta aşamasındaki bir eklentisi. Şu anda geliştirilme aşamasında olan eklenti 5000+ kişi tarafından indirilmiştir. WordPress Gutenberg eklentisi gelecekte çok daha fazla blogger tarafından kullanılabilir.

WordPress Gutenberg eklentisi özellikleri

WordPress Gutenberg eklentisi ile Sayfalar ve Yeni yazı ekle kısımlarına müdahale edebiliyorsunuz. Direkt olarak yeni yazı yazma linkine tıklandığında Gutenberg eklentisi karşılıyor sizi. Tüm yazılar kısmından Yeni ekle butonunun hemen yanına bir ok ikonu yerleştirilmiş. Ok ile klasik ya da Gutenberg editörünü seçebiliyorsunuz. Aynı şekilde Sayfalar alanı da aynı şekilde tasarlanmış.

 

Standart editörde tek tip yazı eklenebiliyor. WordPress Gutenberg eklentisi ile bir yazı içerisine tüm yazı stillerini zahmetsizce ekleyebiliyorsunuz. Paragraf, resim, ses, galeri vs…

 

  1. Yazının taslak olarak kalmasını ya da direkt yayınlanmasını seçebilirsiniz. Yazının parola korumalı ya da normal yayın şeklini seçebilirsiniz. Yazının formatını da aynı ayar içerisinde bulabilirsiniz.
  2. Yazı revizyonlarını görebilirsiniz. Konuyu tam anlamıyla yazdıktan sonra revizyonlar silinmelidir. Aynı zamanda revizyon karşılaştırması bu ayarın içerisindedir.
  3. Konunun kategorisini ve konuya girilecek etiketleri bu ayar ile rahatlıkla yapabilirsiniz.
  4. Öne çıkarılan görseli bu araç ile ekleyebilirsiniz.
  5. Kısa bir özet yazıp ana sayfanızda gösterebilirsiniz. Bu alana girdiğiniz kısa yazı ana konu içerisinde gözükmez.
  6. Konuya yorum yapılmasını ve geri linkleri kapatmanıza izin verir.
  7. Beta aşamasında olduğu için ayarları yoktur. Güncellemelerle ayarları gelecektir.

Yuvarlak içine alınmış ayarı gösterildiği gibi yaparsanız editör araçlarını fixlemiş olursunuz.

 

Gutenberg eklentisi, WordPress 5.0 versiyonuna entegre edilmesi için geliştiriliyor. Sıra dışı bir editör olduğu için en ufak bir hata bile geri döndürülemez kayıplara sebebiyet verebilir. Gutenberg eklentisini kullanıp bir süre sonra silme kararı alırsanız içerikleriniz silinmez.

WordPress Gutenberg eklentisi ile ilgili daha fazla anlatım için eklenti sayfasına gidebilirsiniz. Eklentiyi kurmak için Admin panel > Yeni eklenti ekle > Gutenberg yolunu izleyebilirsiniz.

Eklentiyi bloglarınıza kurarak  Gutenberg Beta Tester olursunuz. Karşılaştığınız kod hataları ya da başka hataları yapımcısına bildirmelisiniz. Kullanıcıların eklenti test etmesi, eklentinin daha hızlı bir şekilde geliştirilmesini sağlar.

WordPress’le kalın!

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.