Wordpress makale

WordPress admin panelinde neler yapabilirsiniz?

WordPress admin panel ayarları ile blog sitenizi daha iyi hale getirebilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde sizlere WordPress nasıl kurulur adlı rehber hazırlamıştık. Bu yazımızda WordPress blog sitelerinize Admin panel üzerinden neler yapabilirsiniz bunları paylaşacağız.

Kalıcı Bağlantılar

WordPress kurulumu bittiğinde admin panel üzerinden öncelikle Ayarlar>Kalıcı bağlantılar>Özel yapı ayarını yapmanız gerekli. Özel yapıdaki kutucuğa /%postname% kodunu eklemelisiniz. Bu kod sitenizdeki konu linklerini site.com/wordpress-nasıl/kurulur şeklinde ayarlayacaktır. Eğer böyle birşey istemiyorsanız Düz ayarını kullanabilirsiniz. Düz olarak ayarlanan URL’ler Google tarafından da pek sevilmediğini eklemekte fayda var.

Sayfalar

Sayfalar ile blog sitenizde çeşitli sayfalar oluşturabilirsiniz. Bir blog sitesinin olmazsa olmaz ve en heyecan verici sayfası Hakkımda sayfasıdır. Bu sayfaya kendinizle ilgili ya da yaptığınız işle alakalı bir yazı girebilirsiniz.

Görünüm

Görünüm bölümünden blog sitenize yeni temalar yükleyebilirsiniz. En popüler temalar, en yeni temalar sekmelerine tıklayarak güzel temalar bulabilirsiniz. Sevdiğiniz temayı Kur butonuna tıklayarak kurabilirsiniz. Tema ayarlamaları için Özelleştir ya da temanın kendi ayar sayfasına göz atın. Bileşenler kısmından temanın yan taraflarına menüler, son yazılar, kategoriler gibi bileşenleri ekleyebilirsiniz.

Nasıl eklenti yüklerim?

  • Sol menüden Eklentiler bölümüne girin
  • Sayfanın en üstündeki Yeni ekle linkine tıklayın
  • Açılan sayfada WordPress bloglarda en çok kullanılan eklentileri, yeni eklentileri ve önerilen eklentileri göreceksiniz. Çoğunun açıklamaları Türkçe olduğu için zorlanmadan istenilen eklentiyi blogunuza yükleyebilirsiniz.
  • Yükleme sonrasında eklenti ayarlarını kontrol ediniz.

 

Genel ayarları yapın

  • Ayarlar>Genel kısmından blog açıklamalarınızı girebilirsiniz. Bu açıklamalara blogunuzun ne ile ilgili olduğunu yazabilirsiniz.
  • Okuma kısmı ayarlarında Blog sitenizin anasayfasında kaç tane yazının görünmesini istediğinizi yazabilirsiniz. Bu ayar standart olarak 10 gelmektedir fakat istediğiniz kadar yazıyı anasayfanızda gösterebilirsiniz.
  • Yazma ayarlarında misafirlerin yorumlama şekillerini düzenleyebilirsiniz. Bir misafirin yorumuna cevap verilip verilmeyeceğini, kullanıcıların yorum yapabilmesi için üye olmaları ya da giriş yapmaları için ayarlamaları yapabilirsiniz.

WordPress ile yapılabilecekler sizin hayal gücünüz ile sınırlıdır. WordPress admin panel ayarları yukarıda anlatılanlarla sınırlı değil. Kullandığınız tema ve eklentilerin ayarlarını tam olarak yaparak en iyi blog deneyimini yaşayabilirsiniz.

WordPress ile kalın!

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.