Yaşam

Ücretsiz İlan Vermek

İnternet üzerinden bir şeyler satmak isteyen kişiler kendi sitelerini kurabilecekleri gibi sosyal medya üzerinden de satış yapabilirler. Ayrıca aracı siteleri kullanarak da ilan verebilirler. Bu amaçla kurulmuş siteler vardır kullanıcılarından ancak aylık ya da ilan başına ücret istemektedir.

Ücretsiz ilan vermek için İlandesk’i kullanabilirsiniz. Siteye üye olarak sınırsız sayıda ilan yayımlayabilirsiniz. Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra profilinizdeki “ilan ekle” bölümünden ilan oluşturmaya başlayabilirsiniz. İlanınızı oluştururken açık ve anlaşılır açıklamalar eklemeye özen gösteriniz. İlanınızın ilgi çekebilmesi için ürün ya da hizmet adını kısa ve açık ve bir şekilde yazın. İlanınızda kullandığınız görsellerin de ilgi çekmede rolü olacaktır. Ürünü en iyi şekilde tanıtan fotoğraflara ilanınızda yer vermelisiniz. Son zamanlarda ikinci el ürünlere olan ilgi artmıştır.

Ev eşyaları, kitap, elektronik aletler gibi farklı kategorilerde çok sayıda ikinci el ürün satılmaktadır. Sıfırından daha uygun olması, sezonu geçen ürünlerin bulunabilmesi ikinci el piyasasını canlı tutmaktadır. İkinci el ürün satacaksanız, herhangi bir kusur varsa bunu açıklama kısmına yazmalısınız. Üründeki kusurları açıkça gösteren fotoğraflar da ekleyebilirsiniz. Bu sayede müşteriler ürünü teslim aldıklarında kandırılmış olmazlar. İnternet üzerinden ürün alırken ya da satarken dikkatli olmalısınız.

Belirli platformlara herkesin kayıt olabilmesi alışveriş sırasında istenmeyen durumlarla karşılaşılmasına neden olabilir. Dolandırılmanın önüne geçmek için birebir görüşebileceğiniz kişilerle alışveriş yapmalısınız. Güvenilir olmayan kişilerin söylediklerinde tutarsızlık gözlenir. Bu kişiler sizinle buluşmak istemez ve acele eder. Başka ülkeden dolandırıcılar ise çeviri programlarıyla konuşurlar.

Konuştuğunuz kişinin bozuk cümleler kurduğunu fark edersiniz alışveriş yapmayınız. Site yetkililerine durumu bildiriniz. Sattığınız ürünler için nakit ya kredi kartı ile ödeme kabul ediniz. Çekle ödeme yapmak isteyen müşteriler sizi zor durumda bırakabilir. Satın aldığınız ürünler içinse herhangi bir yurt dışı ödeme yöntemine para yatırmayınız. İletişime geçtiğiniz kişilerin size verdiği bilgilerin kontrolünü yapın, doğruluğundan emin olun. Eğer böyle bir şey mümkün değilse yaptığınız mesajlaşma ve telefon görüşmelerini alışveriş bitene kadar saklayın.

İlandesk ile ücretsiz ilan vermek, ürün ya da hizmet satın almak için  https://www.ilandesk.com/ adresine göz atabilirsiniz.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.