Arama motoru optimizasyonunu “SEO” kelimesinde birinci sayfaya gelmek zanneden insanların bulduğu her link alanından aldığı backlinkler ile durumun ne kadar vahim olduğunu anlıyoruz. Bu işi gerçekten iyi yapıyorum diyen kişiler, çoğu zaman kendilerini ifşa etmiyorlar bile. Hacklink ve basma backlink diye tabir edilen aşırı yöntemler ile geçiçi olarak bir yerlere gelenler, geçici olarak piyasanın ederini ve giderini darmadağın edip batmak zorunda kalıyorlar. Olanlar ise, o kadar para verip gözleri boyanan ve hala bilinçlenmemiş olan, site sahiplerine oluyor.

SEO işi 2 aylık kurs veyahut 300 saatlik ders sonunda verilen bir sertifika ile edinilen bir iş değildir. Yani ben şu güne kadar ne yazdıysam, aşağı yukarı test ettiğim ve gözlemlerim sonucunda, elde ettiğim şekilde olan şeylerdir. Hiçbir zaman şu şöyledir, bu böyle asla olmaz deyip güncelleme adı altında yaladığını yutanları çok gördük ve sanırım webmaster arkadaşlarımız bilinçlenene kadarda görmeye devam edeceğiz. 🙂

Bu arada buradaki Backlink Paketleri hakkında bilgi almak ve destek almak için bana ulaşabilirsiniz.

Sırf backlink, bir sitenin işine yaramaz. Adamlar hacklink ile bir yerlere gelirken bir güzel bir link ağı kuruyorlar, ona göre inşayı tamamlayıp zamana bırakıyorlar işi. Çok basit şekilde işlemler yapılabilecekken, artık zorla insanları kötü söyletmeye çalışan sözde firmalar (!) piyasayı alt üst etmiş durumdalar. Bu işi yapmıyorum, ama yapıyorum adı altında firma gibi görünüp milleti dolandıran kişilerin hallerine de acıyorum. Her gün ayrı bir SEO sitesi açılıyor, hepsininde ayrı ayrı uzmanları var. Sanki hepsi belirli bir saati tamamladıktan sonra tak diye “SEO uzmanıyım ben” altında site açmaya başlıyor. Anlamış değilim, sitelerin takipçi kitlesi de ya bir grup insan oluyor, veya yorumlar ve cevaplarda kendileri tarafından oluşturulmuş şeyler. Kendi hayal dünyalarında gezinen insanlar gibi, üç harfli bir kelimede sıralamaya gelmek, SEO yapmak veya bilmek değildir.

En basitinden kaç tanesi bir e-ticaret sisteminin site içi optimizasyonu ile ilgileniyor ki? Yani aranan kelimelerin site sahibine raporu ve benzer kelimeler üzerinden yapılan rekabetlerin değerlendirilmeleri, sonrasında ise yapılan yanlış (typo) aramaları doğru sonuçlara yönlendirme gibi, ürünü son kullanıcı veya alıcıya ulaştırmaya yönelik pazarlama çalışmaları, SEO‘nun gerçek amacıdır. Bizim ülkemizde ziyaretçinin alım yapması veya yapmaması önemli değil. En baba kelimeden gelsin, isterse hemen çıksın. 🙂 SEO böyle bir şey olsa, gezinme süresi denen kavram ortada olmazdı, pazarlama tekniği adı altında uzun uzadıya kitapları oluşmazdı. (Bu söylediklerim en azından Türkiye piyasası içindir, lütfen işini gerçekten iyi yapanlar üstüne alınmasın. Az çok kimlerin neler yaptığını biliyoruz.)