SEO

Tanıtım Yazısı ve Footer Link Arasındaki Farklar

Yeni bir site açtığımızda yada sitemizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak, bilinirliğini artırmak veya Google gözünde yükselmek için diğer sitelerden tanıtım yazısı veya footer backlink satın alırız. Ancak bu aldığımız backlinkler ve tanıtım yazıları arasında ne fark var? Hangisini almak daha faydalı? gibi sorulara çözüm bulmaya çalışalım.

Backlink Nedir?

Backlink, A sitesinden B sitesine verilen, A sitenin anahtar kelimelerine göre değişen linklerdir. Backlink verme kriterleri B sitesinin yaşına, tekil hitine, özgünlüğüne, pagerank değerine, hemen çıkma oranına vs. bakılarak linkin belirli bir süre B sitesinde kalmak koşuluyla verilir. Backlinklerde dikkat edilecek hususlar;

Anchor Text ve Önemi

AnchorText linkini verdiğimiz kelimeye denir. Yani tıklanabilen metinlerdir. Sitemizin anahtar kelimelerine göre, verilen linklerde siteler daha hızlı yükselmektedir.

AnchorText Çeşitliliği

Backlink’lerde kullanılan AnchorText’lerin sürekli aynı kullanılması Google filtresine girmeye sebep olabilir. Örneğin; blog, kişisel blog, güncel blog anahtar kelimelerini ve türevlerini kullanabilirsiniz. Bu anahtar çeşitliliği için Google Adwords Tool veya Google Insights araçlarını kullanabilirsiniz.

Tavsiye Yazı: https://safakcaliskan.com/backlink-nedir/

Backlink Süresi

Backlink süreside önemli bir kriterdir. Bazı dönemelerde backlink çıkışının fazlalaşması bazı dönemlerde de azalması sitenin seo konusunda tutarsız olduğunu gösterir. Bunu için düzenli olarak backlink almak daha faydalı olacaktır.

Hangi Tür Sitelerden Backlink Almalıyım?

En iyi fayda sağlayacak yöntem kendi sitenizin kategorisinde bulunan ve sizden çok daha iyi bir konumda olan sitelerden backlink almaktır.

Tanıtım Yazısı

Tanıtım yazısı bir siteyi tanıtmak amacıyla yazılan ve içerisinde belirli anahtar kelimelere verilen linklerden oluşan makalelerdir. Bu yazılarda yine backlinklerde olduğu gibi çeşitli kriterlere bakılarak verilebilir.

Forumlarda Tanıtım Yazısı

Forumların çoğunda web sitelerini tanıtmak için bölümler var. Bu bölümlere girerek sitenizi tanıtabilir ve link çıkışları yapabilirsiniz. Ancak buradan yapılan link çıkışlarının minumum derecede etkisi olacaktır. Bunun nedeni forumlardan dışarıya yüzlerce bağıntının olmasıdır. Yinede forum üzerinden hit gelebilir ve sitenize katkıda bulanabilir. Forumlarda tanıtım yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar;

Bazı forumlara üye olmadan linkleri göremezsiniz. Sadece forum üyeleri linkleri görebilir dışarıdan gelen ziyaretçiler linkleri göremediğinden sitenize giremez. Bunun çözümü sitenizin logosunu en üste yerleştirin ve sitenizin ismini link vermeden yazın. Böylelikle hem forum üyeleri hem de ziyaretçiler sitenize girmiş olur. Forumlarda linklerin çok az bir etkisi olduğundan dolayı sık sık link çıkışı yapmanız Google filtresine girmenize neden olmaz.

Tanıtım Yazısında Kaç Adet Link Çıkışı Olmalıdır?

Seo açısından maksimum 3 adet link çıkışı olması gerekmektedir.

Tanıtım Yazısı mı, Backlink mi?

Backlinklerin belirli bir süre ömrü olduğu için tanıtım yazısı kadar faydalı olmayacaktır. Bunu için tanıtım yazısı satın almak daha faydalıdır. Tabii bütçeye göre değişir, ayırca kısa sürede yükselmek istiyorsanız footer linkler daha etkili olacaktır.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.