Kişisel

Şuraya bir yazı bırakayım öldüğüm sanılmasın

Uzun süredir konu giremeyişimin sebebi uç bir spor hayatına yönelmiş olmam sayın okur. Muazzam bir yorgunlukla geçiriyorum günlerimi. Şu an yazabiliyorum çünkü izin günüm, ayrıca aşağıda yazacağım bazı şeyler bugün beni biraz daha hevesli, biraz daha zinde yapmış olabilir.

Neler yapıyorum?

İlk paragrafta yazdığım gibi sert bir spor dönemine girdim. Salona kayıt yaptırdığımı yazmıştım. Hah işte o salon 13’ünde açılmıştı. 14’ünden beridir gidiyorum. İlk gün gitmedim, gitmedim çünkü etrafı gezdim, nerde ne var ona baktım. Sonraki gün bunlarla uğraşmamayım deyü. İyiki de öyle yapmışım çünkü asıl olay sadece oraya buraya bakmak değilmiş. 1 saatlik Fit randevu adı altında ücretsiz eğitim verilecekmiş. Tabii ben bunu bilmeden 8-9 gün spor yapmaya devam ettim. Sonrasında Fit randevunun alınması gerektiğini öğrendim.

Neredeyse her gün, her saatte randevular doluydu. Bir tanesini geçtiğimiz hafta denk getirebilmiştim. 1 saat sürecek olan randevu canımı sıkmıştı fakat sonucu komik oldu. Ben zaten bir haftadan fazladır gidiyordum. Hareketleri nasıl yapacağımı, duşu, tuvaletin yerini öğrenmiştim. Örtmenin dediği bir şey vardı, birkaç tane alette egzersiz çalışması yaptırıyorlarmış bu randevuda. Ben zaten nasıl kullanıldığını öğrendiğim için 1 saatlik randevuya gerek kalmadı. 5 dk. kadar süren ayak üstü konuşma sonrasında verdim kendimi eliptiğe…

MacFit’in iOS ve Android uygulamasıyla, setleri nasıl tamamlayacağını, hangi aletlerle nasıl çalışacağını izleyebiliyorsun. Gelişmiş bir uygulamaya sahipler. Fitness ile ilgili tüm bilgilere ulaşabiliyorsun.

İlk paragraftaki bazı şeylere açıklık getireyim sayın okur. Ek gıdasız spor yapmak vücudu tüketebiliyor. Çünkü sıradan spor yapan insanlar her gün tavuk, pilav, makarna yiyemiyor. Ben de bu boşluğu doldurabilecek bazı ek sporcu gıdaları aldım. Spordan önce ve sonra şeklinde standart ölçülerde kullanıyorum.

Aldığım tozlar şu şekilde;

Gainer: Karbonhidrat bombasıdır. Vücudun hacim (kilo) alması için kullanıyorum. Standart ölçülerde olmam için hemen hemen bir 5 kg daha almam lazım. Bakın bu protein tozu değil sayın okur, karbonhidrat. İkisinin aynı şey olduğunu düşünüyordum düne kadar. Profesyonellerden yardım almak gibisi yok. Gainer karbohidrat ağırlıklı olduğu için kilo aldırıcı özelliği var. Protein ise direkt olarak kaslara yatırım oluyor. Eğer ortalama kilonuzun altındaysanız Gainer ile başlayın. protein tozunu vücudu şekillendirdikten sonra kullanın. Gainer kullanımı sonrasında sağlam spor yapmalısınız çünkü kilonuzla başa çıkamayabilirsiniz. Gainer içip evde oturarak kilo almaya çalışmayın.

Creatine: Kısaca anlatmak gerekirse, kasları tutan bir tozdur. Yani şöyle oluyor; Spor yapmışsın kaslar şişmiş, bu şişmeyi Creatine tutuyor, kasları bıraktırmıyor. Görüntün güzel oluyor, daha güçlü hissediyorsun. Creatine bazı şampuanlarda da bulunuyor. Tabi şampuanlar içilmiyor 🙂

Amino asit: Amino asit kas kütlesini arttırmak, spor yaptıktan sonra genişleyen, çatlayan kas yapılarını doldurmak için kullanılıyor. Protein tozu ile birlikte alınması öneriliyor.

Aldığım tozları profesyonel bir mağazadan aldım. Eğer böyle malzemeler alacaksanız siz de profesyonellerden alın. Ayrıca doktorunuza da başvursanız olur çünkü bu tozla vücudunuza iyi gelmeyebilir, yan etkiler olabilir. Bende Creatine ya da Amino asitin yan etkisi olmuş olabilir. Daha fazla terletmişti beni bunlardan birisi. Hangisi olduğunu bilmiyorum fakat biraz daha yorgun hissetmiştim kendimi. Şu an iyiyim sayın okur.

Başka neler yapıyorum?

Bildiğiniz üzere bisiklet kullanıcısıyım. Yağmur çamur demeden müsait olduğum her gün sürüyorum. Henüz başıma ciddi bir kaza gelmiş değil, bekliyoruz efenim. Her gün akşam 18:00 gibi salona gidiyorum, eve gelip yemek yedikten sonra 1 saat kadar dinlenip bisiklet sürmeye çıkıyorum. Nedense o geçen 1 saat içinde vücudum çok dinlenmiş oluyor, uykum da gelmiyor. Daha çok yorulmak ve rahat uyuyabilmek için bisiklete biniyorum.

Yazıyı bitireyimde geri döndüğüm sanılmasın. Birkaç haftada bir buna benzer “ne yapıyorum” yazıları gelebilir. Belki de yazrın bir daha yazarım. Belli olmaz. Hadi ciao sayın okur.

2 yorum yapılmış

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.