Merhabalar, bu yazımda iyi bir SEO uzmanı hangi niteliklere sahip olmalıdır ve neler yapması gerekir gibi konulara değinmeye çalışacağım. Piyasada bu niteliklerin çok çok üzerinde özelliklere sahip olan kişiler olsa da çoğu SEO işi yapan kişi maalesef bu maddelerin birçoğundan habersiz durumda. Peki iyi bir seo uzmanı nasıl olmalıdır?

İyi bir seo uzmanı, iyi bir yazılımcı olmalı
Yazılım bilmenin bir çok avantajı vardır. Bunların bir tanesi kafasındaki sistemi, kafasındaki gibi yazabilme ve bunu yazarken başkalarının bu sistemi elde etmesinin önüne geçmesidir. Seo uzmanı, sistem yazarken bildiği ve deneyip teyit ettiği SEO tekniklerini ve SEO ipuçlarını, açtığı sitede kullanacağı sisteme dahil ederek en doğru ve en keskin sonuçları elde edebilir. Keza yazılım bilmenin kattığı bir diğer sonuç ise, arama sonuçlarının yazılım mantalitesine göre işlemler uygulamaktır. Google en nihayetinde bir yazılım. Bu yazılımın nasıl yapılacağı, ne gibi yerlerden ne gibi sonuçların alınarak nasıl bir ilişki içerisinde olup çıktı ürettiğini anlayabiliriz. Sonuçta yazılımın bir mantığı vardır ve bu mantık ile hareket edilir. Örneğin; geçen yıllarda büyük şekilde kulalnılan, Google botlarına ve kullanıcılara ayrı site gösterme bu konumuza ufak bir örnek olabilir. Kişiler açtıkları sitelrde Google botlar için ayrı bir sayfa hazırlamış, kullanıcılara da reklamı bol ve etkileyici şekilde bir içerik sunmuştur.

İyi bir seo uzmanı, iyi bir gözlemcidir.
Bilgi edinmenin değişik yolları vardır. Bunlardan biri gözlemdir. Her seo uzmanı her veriyi kendi deneyerek öğrenmez. Bunun için başka seo danışmanlarının yaptığı çalışmaları gözlemler. Ne gibi yerlerden link aldığını ve ne gibi site içi faktörler kullandığını anlayarak, elde edilen başarının sırrını ortaya çıkarabilir. Bu sonuca göre vardığı bilgileri kendi sitesinde kullanarak, olası başarıları sağlayabilir. Bunun için sürekli olarak siteleri ve seo başarılarını takip etmeli ve arkasında yatan sırrı araştırmalıyız.

İyi bir seo uzmanı, hit alınabilecek kelimeler konusuna hakim olmalıdır.
Bir site, hit alarak para kazanır. Hit almamızın en temel noktası aranan kelimelerdir. Sitemizin hitinin yükselmesini sağlamak için, hit alacak kelimeleri iyi belirlemeli ve ona göre sayfalar oluşturmalıyız. Gerek arama hacmi yüksek gerekse de düşük kelimelerde sayfalar oluşturarak ve bu kelimelerde iyi yerlere gelmeyi sağlar isek yüksek hitler elde edebiliriz. ;İyi bir seo danışmanı, geçmişten beri arama hacmi olan kelimelerin yanında, aranma potansiyeli oluşturan kelimeleri de takip edip ona göre sayfalar oluşturabilmelidir. Örneğin, 2012 yılında çıkan bir oyun iyi bir arama potansiyeli oluşturacaktır.

İyi bir seo uzmanı, backlink konusuna hakim olmaıdır.
Onlarca backlink alma yöntemi vardır. Gerek direkt olarak sitelerden alınan linkler, gerekse de imleme, video, blogroll gibi linkler vardır. Bunun yanında sitelere yapılan yorumlar ve o sitelerin içinde ki etkileşimler içinde link yayımı yapabiliriz. İyi bir seo uzmanının, bu linklerin tamamına yakını hakkında bilgisi, becerisi ve alt yapısı olmalıdır. Açtığı siteler için ne gibi linklerin yararı olacağını ve hangi linkler ile en doğru şekilde çıkmayı başaracağını iyi bilmelidir. Bunun yanında açtığı alt sayfalar için ne gibi backlink çalışmalarının etkili olabileceğini iyi kestirmesi gerekmektedir. Anasayfa ve alt sayfalar için oluşturulacak backlink ağını iyi oluşturabilmeli ve iyi yönetebilmesi kaçınılmaz olmalıdır.

Bunun yanında bir seo uzmanı, filtre ve sandbox konularında bilgi sahibi olmalıdır. Yaptığı çalışmalarda, filtre yiyen site ve sayfalar için ne gibi çalışmalar yapılacağını bilmesi gerekmektedir. Bunun yanında ne gibi çalışmaların, filtre ve sandbox sonucu doğuracağını çok iyi bilmelidir. Bunu bilmesi o çalışmaları yapmamasını ya da yapacaksa bile dozunu iyi ayarlamasını sağlar.

İyi bir seo uzmanı, iyi bir deneyci olmalıdır.
Seo uzmanları, öğrendikleri yada okudukları SEO mantık ve ipuçlarını mutlak suretle siteler üzerinde denemelidirler. Bu deney sayısı 1-2 değil, ipucunun değerine göre 20-30 a kadar çıkmalıdır. Yapılan deneyler sayesinde ipuçlarının değerini anlayabilir ve geliştirebiliriz. Bunun yanında kendi ürettiğimiz seo mantıklarını sürekli olarak sitelerde deneyerek anlayabiliriz. Bu deneme yapılacak siteler illaki kendi siteleri olmayabilir. Kendi sektörü dışındaki bir sektördeki, en uygun bir siteye de yapılabilir. Çalışmanın o siteyi çıkardığını görürsek, kendi sitemiz üzerinde de uygulayabiliriz.

İyi bir seo uzmanı, site içi ve site dışı yapıları iyi bilmelidir.
Siteler yada sayfalar bazı özelliklere göre çıkarlar. Bunları BURADAKİ KONUMUZDAN detaylıca okuyabilirsiniz. İyi bir seo için iyi bir yapı kurmamız ve bu yapılar konusunda iyi bilgiler edinmeliyiz.

İyi bir seo uzmanı, iyi bir takipçi olmalıdır.
Güncel seo duyurularını ve güncellemeleri dahil bazı olayları açıklayan siteler vardır. Gerek Google çalışanlarının blogları gerekse de büyük çaplı seo forumları ve seo bloglarını mutlak suretle sürekli takip etmeliyiz. Bu siteler bu işin ilk aşamasında ve en üst derecesinde olduğundan, seo ipuçları ve seo duyurularını birinci ağızdan ya da takipçilerinden öğrenirler. Öğrendiklerini paylaştıkları için biz de bu paylaşımlardan yararlanabiliriz. Bu paylaşımları direkt olarak anında uygulayarak olası başarıları elde edebiliriz.

İyi bir seo uzmanı, kullanıcı akımlarını iyi takip etmelidir.
Kimi zaman bazı site mantıkları çok çabuk ilerlemekte ve tüm dünyaya hızla yayılmaktadır. Örneğin, Trendyol, Tarkafoni gibi sitelerin mantığı Amerika’da o dönemde tutan sitelerden esinlenilmiştir. Amerika’da açılmış sitenin kopyası bugün Türkiye’nin en çok ürün satan firması olmalarını sağlamıştır. Bu örnekle, büyük site fikirlerinin ve düşüncelerinin iyi takip edilmesi ve bu fikirlerin hızla uygulanabilir olması bize çok büyük avantajlar sağlar.

İyi bir seo uzmanı, iyi bir sosyal medya kullanıcı olmalıdır.
Sosyal medya diye bizlere lanse edilen, kullanıcı etkileşimlerine dayanan siteler bugün hemen hemen her internet kullanıcısının üye olduğu mecralar olmayı başarmıştır. Öyle ki artık bir sitenin tüm dünyada giriş sayısı 600-700 milyonu geçmiştir. Dünyanın 1/10 unun bir günde o siteye girmesi büyük bir kitlenin bizi sosyal medyalarda beklediğini çok güzel ifade eder. Reklamlama modellemelerinin ve seo modellemelerinin sosyal medya üzerinden oluşturulması bizlere Google’dan hit alma düşüncesini unutturabilir. Öyle ki bu sosyal mecralar bizleri tamamı ile reklam sınıflandırmasına almasını sağlamıştır. Vereceğimiz reklam ile 18-24 yaş arasında Antalya’da yaşayan erkeklere özel reklamlar oluşturabilir, onlara göre sayfalar açabilir ve üyeler toplayabiliriz. Böylece gerek e-ticaret sitelerin satışı olsun, gerekse de sınıfsal yada bir diğer tabiri ile kitleye göre hit almamız oldukça kolaylaşır. Öyle ki bu Google hiti gibi direkt sonuç odaklı arama yapıp, aradığı sonucu bulduktan hemen sonra siteyi terk eden kullanıcı portföyünden de kurtulmuş oluruz.

İyi bir seo uzmanı, anlamlandırma yetisine sahip olmalıdır.
Sosyal medyanın ve diğer kullanıcı akımlarının çıkış ve tutulma nedenlerini anlamak, bizlerin en doğru projeleri üretmemizi sağlamaktadır. Kitlelerin bir akımı benimsemesinin altında yatan gerçeği bilmemiz, o kitlelerin benimseyeceği yeni siteler açmamızda önemli etken olabilir. Öyle ki Google’a bağlı kalınmaksızın, önemli başarılar elde edebiliriz. Unutmayın internetin en büyük para hacmi e-ticaret üzerindedir. Reklam bu işin en küçük birimlerinden biridir.

İyi bir seo uzmanı, iyi bir gündem takipçisi olmalıdır.
Gündemdeki bazı olaylar inanılmaz şekilde aranma potansiyeli oluşturacak değerlere sahip olabiliyor. Bu amaçla gündem takip etmek bizler için en kısa sürede yüksek sayıda hitler almamızı sağlar. Güncel bloglar kimi zaman bir günde 200-300k hit alabilirler. İyi bir gündem takipçisi iyi bir hit koklayıcısıdır. En çok hiti alabilecek kelime ve olayda açacağı sayfalar yada sitelerle en güzel şekilde geçimini sağlayabilir.