SEO

SEO Nedir?

Seo nedir?

SEO kelimesi İngilizce’deki Search Engine Optimization kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçesi ise Arama Motoru Optimizasyonu olarak geçer. Kısaca tanımlamak gerekirse SEO, bir internet sitesinin arama motorlarından elde edeceği organik ziyaretçi sayısını ve potansiyel müşteri sayısını arttırmak amacıyla yapılan optimizasyon çalışmalarıdır.  Tanım olarak bu kadar basit gibi görünse de SEO konusu derinlemesine analiz edilmesi ve çalışılması gereken son derece detaylı bir süreçtir. Bu süreci dış seo ve iç seo olarak basitçe ikiye ayırabiliriz.

1.Site İçi SEO

Site içi SEO, sitenin seo kurallarına göre uygun hale getirilmesi için yapılan teknik çalışmalardır. Site hızı, anahtar kelime yoğunluğu, site içi linklerin birbiriyle bağlantısı, görsel optimizasyonu, sitedeki içeriklerin kalitesi gibi birçok site içi SEO faktörü vardır.

Site içi yapılan çalışmalar, seo çalışmalarındaki en önemli bölümdür. Eğer site içi optimizasyon çok iyi yapılırsa, dış seo çalışmalarına gerek bile kalmaz ve site arama motorları sıralamalarında istediği konumlara ulaşır. Bu nedenle SEO’nun teknik konularını derinlemesine öğrenmek ve uygulamak gerekmektedir. Ayrıca site dışı seo hem daha maliyetli hem de sıralama konusunda daha az etkilidir.

2.Site Dışı SEO

Site dışı SEO ise site içi seo çalışmaları tamamlandıktan sonra yapılan backlink ağırlıklı çalışmalardır. Bunlar ağırlıklı olarak tanıtım yazısı, sosyal medya paylaşımları, sözlük paylaşımları, profil backlink, edu-gov backlink gibi çalışmaları kapsamaktadır. Site dışı seo çalışmaları yaparken son derece dikkatli olmak gerekmektedir. Anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edilmelidir, sadece belirli kelime üzerine yoğunlaşarak çalışma yapılırsa siteye faydasından çok zararı olacaktır. Bunun dışında kalitesiz ve site kategorisi ile alakasız sitelerden alınan backlinklerin siteye gene faydası olmayacaktır.

Örneğin cep telefonu satışı yaptığınız bir e-ticaret siteniz var. Bu siteye dış seo çalışması yaparken teknoloji, kişisel blog, genel blog tarzı sitelerden backlink alabilirsiniz fakat nakliyat sektöründe hizmet veren bir siteden link almanız saçma olacaktır. Bu tarz link inşaaları tavsiye edilmemektedir.

Dış seo çalışmaları ile ilgili daha fazla bilgi için daha önce yazmış olduğum yazıyı incelemenizi tavsiye ederim; https://safakcaliskan.com/dis-seo-nedir/

Bu yazımda SEO kavramını basitçe tanımlamaya çalıştım. SEO konusunda kendinizi geliştirmek için internetteki yabancı kaynakları takip etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca blogumda da seo ile ilgili paylaşımlarda bulunmaya devam edeceğim. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

 

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.