SEO

SEO Çalışmalarında Yapılmaması Gereken Yanlışlar

Web sitelerinin sürekli güncel kalabilmeleri, SEO çalışmaları notasında yanlış yapmamak ve dikkatli olmak suretiyle daima değişiklik gösteren arama motoru algoritmalarına uyum sağlamaktan geçiyor. Google arama motoru, bize birçok kurallar önermekle birlikte bunu abartmamamız noktasında da seçici davranıyor. Peki en çok yapılan SEO çalışmaları yanlışları nelerdir?

SEO çalışmaları sırasında en çok yapılan yanlışların başında Daha önce sitenizde ya da başka sitelerde kullanılmış başlıkları tekrar kullanmaktır. Öyle ki gerek kendi sitenizde gerekse başka bir sitede daha önce kullanılmış başlıkları tekrar kullanmak büyük bir strateji hatası olarak karşınıza çıkıyor. Google, kullandığınız bu yinelenmiş başlıkları taklit olarak algılayabilmektedir.

İçerik Kadar Önemli Bir Tasarım

Sürekli tartışma konusu olan içerik mi önemli tasarım mı konusu da SEO çalışmaları içinde önemli bir ayrıntıdır. Cazip gelen tasarıma sahip olmayan bir sitenin kullanıcılar tarafından ziyaret edilmesi pek mümkün görünmüyor. Fakat gereğinden fazla görsel kullanımı da web sitenizin boğulmasına ve sayfanın çabuk yüklenmesine engel olmaktadır. Flash site tasarımı artık kimsenin ilgisini çekmediği için SEO bakımından daha avantajlı olan HTML 5 sizlere tavsiye edeceğimiz bir site tasarımı olabilir.

Anahtar Kelime Seçimi

İyi SEO çalışmaları nasıl yapılır derseniz size önerebileceğimiz en önemli püf noktalarından biri de anahtar kelimelerdir. Anahtar kelime içermeyen yazıların Google tarafından algılanamaması söz konusu olduğu kadar, bir yazı içinde ideal anahtar kelime oranı %1 ile %2 arasında olmalıdır. Aşırı anahtar kelime kullanımı Google tarafından zorlama olarak algılanabilir ve sitenizin zarar görmesine neden olur.

SEO Çalışmalarını Vaktinde Yapmak

Site kurarken düşünceniz ‘’siteyi kurayım SEO çalışmasını daha sonra yaparım’’ düşüncesi büyük bir hata olacağı için SEO çalışmaları ile site kurulumunu paralel bir plan içinde birlikte yürütün.

SEO’ya Yatırım Yapmak

Eğer başarılı ve kullanıcıların dikkatini çeken bir site kurmak istiyorsanız SEO için para harcamayı göze almalısınız. Profesyonel SEO çalışması size yüksek maliyetlere mal olmadığı gibi ileride sitenize bir yatırım gibi geri dönecektir.

SEO Cezası

Yukarıda saydığımız SEO hatalarına yakalanmanız halinde SEO cezası nasıl yenir diye düşünmenize gerek kalmayacaktır. Çünkü bu hatalardan bir ya da birkaçına yakalanmak size muhakkak bir ceza getirecektir.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.