Sagrada Familia‘yı hepimiz İspanyolların bir türlü bitmeyen dev yapısı olarak biliyoruz. 100 yıldır yapımı bitmese de 2026 yılında tamamlanması planlanmaktadır. Sagrada Familia bazilika olarak tasarlanmıştır. Bazilika dinsel ya da kamusal olarak kullanılmak üzere yapılan yapılardır. İçine bakıldığında ortada yüksek, yanlarda ise ondan daha alçak olan iki sütunla salonlara ayrılmış, dikdörtgen biçimindedir. Bu yapılar kilise ya da mahkeme olarak kullanılmaktadır.

Yapının mimarı Antoni Gaudi  1908 yılından sonra tüm işlerini bırakıp bu yapının inşası ile ilgilenmiştir. 6 yıl sonra ise yapının içinde yaşamaya başlamıştır. 1923 yılında kubbe ve çatıyı, 1923 yılında ise doğu cephesindeki ilk çan kulesini bitirmiştir. Sonraki kulelerin bitimini görmek Gaudi’ye nasip olmamıştır.

Ölümünden sonra çalışma arkadaşlarından biri görevi devralmış, doğu cephesindeki diğer çan kulelerini tamamlamıştır. 1936 yılında İspanya İç Savaşı patlak verdi. Bu sırada Sagrada Familia da zarar gördü. Gaudi’nin çizdiği orijinal parçalar yok olurken, yaptığı alçı modeller de ciddi zarar gördü. Savaş sonrası modeller onarılmaya çalışıldı ve Sagrada Familia bitirme çalışmalarına devam edildi. Bu yapı için gereken fon halktan sağlandığı için inşa edilmesi de uzun sürmektedir.

Sagrada Familia’yı Ne Zaman Ziyaret Etmeliyim?

Sagrada Familia her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bu yapıya olan ilginin yoğun olmasından dolayı içeri sık girip çıkmak zor olmaktadır. Bu nedenle Sagrada Familia’yı en doğru zamanda gezmeniz iyi bir deneyim yaşamanız için önemlidir.

Sagrada Familia’yı ilkbahar ve yaz aylarında gezmenizi tavsiye ederiz. Bu dev yapıda güneşli günlerde bir renk cümbüşü oluşmaktadır. Bu nedenle Sagrada Familia ziyaretinizi güneşli bir günde öğlenden sonra yapmanızı tavsiye ederiz. Özellikle gün batımına yakın saatlerde gözlenen renkler çok güzeldir. Bu saatlerde sarı, yeşil ve mavinin farklı tonlarını gözlemleyebilir, çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Sagrada Familia içerisinde ısıtma sistemi bulunmamaktadır. Eğer kış aylarında gezmeye karar verirseniz sıkı giyinmenizi tavsiye ederiz.

Sagrada Familia İçin Nasıl Bilet Temin Edebilirim?

Sagrada Familia için orada bulunan gişelerden bilet alabilirsiniz. Yoğun ilgi sebebiyle gişe önünde uzun kuyruklar olmaktadır, çok erken gitseniz bile bilet bulamama ihtimaliniz vardır. Özellikle sık ziyaret edilen ilkbahar ve yaz aylarında günler öncesinden giriş bileti bulmak bile zor olabilmektedir.

Sagrada Familia için bilet alabileceğiniz bir başka seçenek de internet siteleridir. Bu sitelerde biletler saatlere göre verilmektedir. Böylece oturduğunuz yerden mobil cihazınızla uzun süre sıra beklemeden Sagrada Familia giriş bileti alabilirsiniz.

Sagrada Familia için farklı bilet tipleri mevcuttur. Sesli rehber seçeneği bulunan biletlerden alarak geziniz boyunca pek çok yeni bilgi öğrenebilirsiniz. Sesli rehber olmayan biletler rehberli olana göre daha uygundur. Bu sebeple çok daha kısa sürede bu biletler tükenmektedir. Ayrıca bilet fiyatları yaşa bağlı olarak da değişmektedir. 30 yaş altı ve öğrenciler ile 65 yaş üstü için biletler daha uygun olmaktadır.

Bir başka bilet seçeneği de Sagrada Familia biletine ek olarak alınan Nativity/Doğuş Cephesi Kulesi biletidir. Bu bilet giriş biletine göre daha az sayıda bulunmaktadır. Bu bilete sahip biri istediği kuleye girme hakkına sahiptir. Ancak yoğunluk sebebiyle girememe ihtimalinizin de olduğunu hatırlatmak gerek. 

Bu kuleye çıkabilmek için 18 yaş üstü olmak gerekmektedir. 18 yaş altı kişiler ise yanlarında yetişkin bulunması şartı ile burayı ziyaret edebilirler. Ancak 6 yaş altındaki çocukların kuleye çıkması yasaktır. Kuleye asansörle çıkılmakta ancak merdiven ile inilmektedir. Bu nedenle yürümekte zorluk yaşayanlar ve hamilelere kuleye çıkmaları tavsiye edilmez.

Sagrada Familia İspanya geziniz sırasında mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerden biri. Bu muhteşem yer hakkında daha detaylı bilgi almak için; https://www.muzebiletleri.com/bilet/ispanya/barselona/sagrada-familia-bilet-turleri/ adresine göz atabilirsiniz.