Yaşam

Poliüretan Kiriş Nedir?

Kiriş döşemeden gelen yükleri düşey taşıyıcılara aktaran, eğilme dayanıklı çubuk olarak ifade edilir. Kullanılacak yerin yapısına ve kişilerin isteklerine göre kirişler çeşitlere ayrılmaktadır. Birden çok malzemeden yapılmış olanlarına birleşik kiriş denilmektedir. Kirişler ahşap, çelik, poliüretan ya da beton gibi malzemelerden imal edilmektedir. Poliüretan düşük yoğunluğa, uzun kullanım ömrüne sahip, dayanıklı bir polimer malzemedir. Alman bir bilim adamı tarafından 1937 yılında keşfedilen bu polimer, kolay uygulanabilirliği dolayısıyla günümüzde malzeme üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır. Poliüretan polimerden üretilen malzemeler iç ve dış cephe kaplamalarında, ev içi ve dış mekân dekorların üretiminde kullanılır.  

Poliüretan kirişler içerisinde en çok kullanılanları ahşap görünümlü kirişlerdir. Bu kirişler yardımıyla mekanlarınızda doğal ve rüstik bir görünüm elde edebilirsiniz. Genellikle tavan ve balon düzenlemelerinde kullanılan poliüretan kirişler; bahçelerde, salonlarda, gösteri merkezlerinde ve mağazalarda kullanılabilir. Ahşap görünümlü kirişleri gerçek ahşaptan ayırt etmek zordur. Gerçek ahşaba göre daha hafif olması ve uzun süre dayanması nedeniyle müşterilerin sık tercih ettiği bir kiriş türüdür. 

Değişik renk ve desenlerdeki poliüretan kirişler, kısa sürede üretilerek istediğiniz mekâna monte edilmektedir. Geniş alanların dekorasyonunda sıklıkla kullanılan bu kirişler mekânın şıklığını tamamlamanıza yardımcı olur. Poliüretan kiriş modellerinin üst kısmı açıktır. Bu sayede tavanlarda ya da duvarlarda kereste ve demir gibi görünmesi istenmeyen malzemeler gizlenebilir.  

Poliüretan Kiriş Malzemeleri Kullanmanın Artıları  

  • Poliüretan kiriş ürünleri; sert bir malzeme olan poliüretan köpükten üretilen dayanıklı malzemelerdir. 
  • Poliüretan kirişler ekstra bakım gerektirmez. Dilediğiniz yere kolayca uygulanarak uzun yıllar kullanabilirsiniz. 
  • Poliüretan kirişler uzun ömürlüdür; iç ve dış mekanlarda uzun süre herhangi bir sıkıntı yaşamadan kullanılabilir. 
  • Ahşap gibi su, nem ve benzeri hava koşullarından etkilenmeyen poliüretan kirişler, daha çok iç mekanların dekorasyonunda tercih edilmektedir. 
  • Poliüretan kiriş modelleri istenilen tasarıma uygun olarak üretilebilir. Şekil vermenin kolay olduğu bu malzemelerin detaylarına firmamızın internet sitesinden ulaşabilirsiniz. 
  • Poliüretan kirişler anti- bakteriyeldir. Temizliği kolay olan bu malzemeleri istediğiniz mekânda rahatlıkla kullanabilirsiniz. 
  • Poliüretan kirişler hafif malzemelerdir, uygulandığı alana ağırlık yapmaz.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.