Kişisel

Perte çıkan blogu toparlama çabalarım

Selam sayın insan. Yaklaşık üç gündür blogun başı dertte. Hacklinkler, gereksiz resimler, database şişmesi gibi unsurların almış başını gitmiş olması beni fena yordu. Önce blog çöktü sonrasında blogu yeniden kurup yola devam ettim.

Veritabanı işinden çok anlamadığımı farkettim. Normal şartlarda 13 tane tablo olması gereken veritabanında 150 tane tablo bulunuyordu. Bu tabloların ne olduğunu az çok anlayabiliyordum ama tablo ön ekine “hibxd” adı nereden gelmişti bulamamıştım. Tüm eklentileri silip baktığımda yine aynı manzaraydı. Dedim bu böyle olmayacak. Girdim admin panele yazıların yedeklerini aldım. Tüm siteyi silip sıfır kurulum yaptım, yazıları içeri aldım. Ne kadar basit dimi sayın okur? Öyle olmuyormuş işte o işler. Aldığım yazılarda postmetalar ve etiketler yokmuş, yanlış yedek almışım. İyi ki eski veritabanını silmemişim. Oradan etiketleri, yorumları ve metalarını aldım wp_ ön ekiyle yeni veritabanına aktardım. Blog yavaş yavaş şekil almaya başlamıştı.

İmage dosyaları yaklaşık olarak 10 bin tane falandı. 200 yazıya 10 bin image bence çok fazlaydı. Zaman buldukça yedekteki İmage’lari editleyip tekrar yazılara dahil edicem. Beni en çok yoran bu olacak sanırım. O değil de yazılara eklenen hacklinkleri anlayamadım. Normal link gibi değiller, teğişik bir yapı içerisinde eklenmişler. 3 tane buldum temizledim fakat konuları editledikçe daha fazla çıkacağını düşünüyorum. Umarım çıkmaz ama umutlu değilim. Yazılarımı yol geçen hanı gibi kullanmışlarya la :/

Blog hızında büyük oranda hızlanma oldu. GT sonuçlarında sürekli 80 altında puan alıyordum. Şuan 90 üstü puan veriyor. Zamanla image dosyaları düzenlendikçe herşey yerli yerine oturacak. Konu içlerine eklediğim image dosyalarını muhtemelen eklemeyeceğim. Kasmaya gerek yok. Themeforest’in yılbaşı kampanyasında ücretsiz paylaştığı Simple Article temasını kullanmaya heves etmiştim ama sonralardan çokta iyi bir tema olmadığını farkettim. Yine yadigar Voice temasıyla yoluma devam etme kararı aldım. Blogu adam etmeme yardımcı olan bikifi.com sahibi Ekin’e teşekkür ediyorum.

Şuan için blogta ben bir sorun göremiyorum. İmage dosyaları dışında bir sıkıntı görürseniz bana yazın sayın okur. Yazı gitti hadi git.

2 yorum yapılmış

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.