SEO

Özgün Görsel Kullanımı ve SEO Üzerindeki Etkisi

Arama motorlarında özgün içeriklerin öneminin tartışıldığı bir dönemdeyiz. Sıralama algoritmalarının sürekli değişimi, sabit bir SEO mantığının da oluşmamasına neden oluyor. Ama sabit bir şekilde kolay ziyaretçi elde edilebilecek farklı alanlarda mevcut. Özgünlük bakımından değerlendirilmesi daha muallakta olan görsel içerikleri belirli şekillerde düzenlemeler yaparak özgün hale getirebilirsiniz. Burada bahsettiğim şey, alınan görsellerin yayımlanmadan önce arama motorları gözünde özgünleştirilmesidir. Elbette emek sahibine gerekli karşılığını vermek her zaman önemlidir. Burada alıntı makalelerin re-write edilmesinin farklı bir örneğini söylemekteyim. Kaynak göstermenin önemini ve etik olarak değerlendirilmesini bir önceki yazımda yapmıştım. Şimdi gelelim kaynak göstermek üzere oluşturduğunuz görselleri özgünleştirme kriterlerine.

Fotoğrafların Boyutunu Değiştirin
Görsellerin ilk olarak yüklendiği alandan alınan bilgilerle birlikte, görselin sabit bir en boy oranı arama motorları tarafından hafızaya alınır. Bunu arama kriterlerinden kolayca değiştirebiliyoruz. Bu da aranma etkenlerinin arasında olduğunu gösteriyor. Fotoğrafı veya kullanacağınız görselin en boy oranını sabit tutmayacak şekilde yeniden boyutlandırabilirsiniz.

Görsel Çözünürlüğünü Değiştirin
Basit bir fonksiyon yardımıyla, fotoğrafları piksel piksel karşılaştırmak mümkün. Bu nedenle bir piksel karşılığında farklı veriler göstermek görseli özgünleştirmeye yardımcı olacaktır. Çözünürlüğü farklı şekillerde, boyutu değiştirdikten sonra düzenleyebilirsiniz. Aynı eşleşmeleri sorgulamak için oluşturduğunuz görseli arama motorlarının görsel arama bölümlerinden aratabilirsiniz.

Görselin Renklerini Değiştirin
Görsel üzerinde bulunan renklerin belirli bir ton aralığında olması aranırken benzer içeriklerin bulunmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle parlaklık ve koyulaştırma ayarlarıyla birlikte, renkleri eskitebilir veya biraz daha parlatabililirsiniz. Değişimlerin her biri özgünleştirme adına içeriğinize artı katkı sağlayacaktır.

Eklemeler Yapın
Görselin üzerine yapacağınız trademark eklemeleri, görselin aranırken farklı bir içerikmiş gibi görüntülenmesine neden olacaktır. Arama motorları görseller üzerinde bilinen font çeşitleri ile yazılan yazıları okuyabilirler. Bu nedenle anahtar kelimenizle alakalı birkaç kelime yazmak SEO yönünden de size fayda sağlayacaktır. Görseli yüklerken dosya ismini de anahtar kelimeleriniz olacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Bu yöntemleri kullanarak hatrı sayılır şekilde ziyaretçi trafiği oluşturabilirsiniz. Video ve görsel alanlardan gelen ziyaretçiler, salt arama bölümünden gelen trafik kadar önemlidir. İçeriğinizi sadece yazı alanına özel değil, farklı arama koşullarında da bulanacak şekilde oluşturmak sitenize artı değer katacaktır.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.