Yaşam

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Hakkında Genel Bilgiler

Ülkemizde her gün çok sayıda kaza meydana gelmektedir. Bu kazaların bazıları maalesef ki ölümle neticelenmektedir. Trafik kazasında hayatını kaybeden kişinin yakınları ölümlü trafik kazası tazminatı alma hakkına sahiptir. Vefat eden kişinin maddi desteğinden yoksun kalanlar, mirasçısı olmasa dahi vefat eden kişinin maddi ve manevi desteğinden mahrum kaldıkları için tazminat parası, cenaze, defin ve hastane masraflarını isteme hakları bulunur.

Genellikle vefat eden kişilerin ailesi maddi tazminat almaktadır. Oysaki kazada vefat eden kişinin ailesi ve yakınları duydukları derin acı, üzüntü ve yaşadıkları psikolojik yıkımdan dolayı manevi tazminat da alabilirler. Ölümlü trafik kazasında vefat edenin desteğinden yoksun kalan kişilerin, kazanın olduğu tarihten itibaren 15 yıl içerisinde trafik cezası tazminatı hakları olduğu bilinmelidir.

Ölümlü Trafik Kazası Maddi ve Manevi Tazminatı

Ölümle sonuçlanan kazalar neticesinde ölenin yakınları ve ölenden maddi destek sağlayan kişilerin alacakları maddi tazminatlar vardır. Ölümlü trafik kazası tazminatı olarak;

  • Destekten yoksun kalma tazminatı
  • Cenaze, hastane ve defin masrafları adı altında maddi tazminat alabilirler.

Destekten yoksun kalma tazminatı çok geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Trafik kazasında ölen kişinin mirasçısı veya yakını olmasa dahi kendine maddi destek sağladığını ispat ede herkes destekten yoksun kalma tazminatı alabilir. İmam nikahlı eş veya vefat eden kişinin maddi bakımını yaptığı komşusu dahi durumunu ispatladığı müddetçe tazminatı alır. Bunun dışında kayıptan dolayı yaşanılan üzüntü ve acıdan dolayı manevi tazminat da alınabilir.

Ölümlü Trafik Cezalarında Tazminat Hesaplaması

Kazada ölen kişinin eşi, çocukları, babası, annesi, nişanlısı, desteğini ve bakımını yaptığı kişilerin ölümlü trafik kazası tazminatı alması yasaların verdiği bir haktır. Burada dikkat edilmesi gereken mevzu, kazanın üzerinden 15 yıllık sürenin geçmemesidir. 15 yıl sonrasında olay zamanaşımına uğrayacağında hiçbir şekilde tazminat alınamaz. Ölümlü Trafik Kazasında Vefat Dosyalarında bulunması gereken evrakları şunlardır:

  • Kaza tespit tutanağı
  • Veraset ilamı
  • Nüfus kayıt örneği
  • Vefat eden kişinin mesleği, aylık gelir durumunu gösteren resmi belge
  • Ölüm raporu

 Trafik kazasında vefat edenin yakınlarına ödenecek tazminat tutarı, sigorta poliçesinin en üst sınırıdır. Vefat edenin yakınlarının ne kadar tazminat alacağını net olarak söylemek mümkün değildir. Tutarın uzmanlar tarafından hesaplanması gerekir. Uzmanlar hesaplamayı yaparken;

  • Vefat eden kişinin yaşını
  • Aile ekonomisine katkısını
  • Geride kalan yakınlarının sayısı gibi kriterler göz önünde bulundurmaktadır.

Örneğin; 80 yaşındaki bir kişinin yakınına daha az tazminat ödenirken 40 yaşındaki birinin yakınlarına daha fazla tazminat ödenir.

Kaynak: https://www.arikanavukatlik.com/olumlu-trafik-kazasi-tazminati

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.