Diziler

Ölmek için 13 sebep (13 Reasons Why)

Lise ergeni genç bir kızın bölüm bölüm intihar etmesini izledim. Bu herkesin başına gelebilecek bir şey fakat bunun dizi olması insanı biraz rahatlatıyor. Biraz rahatlatıyor çünkü gerçekten dünyevi olaylardan esinlenilmiş. Çocuğumuzun çoluğumuzun okulda ya da sosyal hayatında nelerle uğraştığını bilemiyoruz. Benim çocuğum yok ama master derecesinde empati duygum gelişmiş olduğu için durumu çok iyi anlayabiliyorum. Anlayabiliyorum çünkü diziyi izlerken zaman zaman bazı düşünceler zerk etti beynime. Ya benim çocuğumun sonu böyle olursa?  Bunu düşünmek için erken fakat hayatımızda çocuğu çoluğu olan insanlar var. Düşüncesi bile çok korkutucu sayın okur.

Dizimizin adı 13 Reasons Why. Bir kızın intihar etmesi için geçerli (?) 13 tane sebebi var. Zaman zaman hak vermiş olsam da, bazı bölümlerde E sen kaşındın Hannah diyebiliyorum. 13 Reasons Why dizisi direkt olarak intihar etmiş kızın üzerinden devam ediyor. Sezon sonunda intihar etmiyor anlayacağınız. Hannah’ı intihara sürükleyen arkadaş ortamıydı. Türlü kötülüklerle kızı bezdirdiler. Hannah’ta intiharında kimlerin parmağı varsa bir bir hesap kitap edip bunu kasetlere kaydediyor.

Ölmeden önce bu kasetleri kargoya veriyor. İntihardan sonra posta ilk kişiye ulaşıyor. İlk zamanlar bunun şaka olduğunu düşünüyorlar taa ki çelimsiz fedaimiz Clay sahneye çıkana kadar. Kaset dinleme sırası Clay efendiye gelmişti. Hannah’la Clay birbirlerini seviyorlardı ama bunu pek belli etmiyorlardı. Clay, olan bitenleri gururuna yediremeyip, Hannah’ı ölüme sürükleyenleri bir bir ifşa etmek istiyordu.

13 Reasons Why dizisi hakkında daha fazla detay vermek istemiyorum. İzleyerek tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Sonuç olarak ders almamız gereken bir dizi var ortada. Gerçekten yaşanabilecek durumlardan bahsedilmiş. Ha bu arada dizi Netflix’te yayınlanıyor. İsteyen parasını verir izler, isteyen dizi siteleri vasıtasıyla izler. Herkesin hayatına kimse karışamaz sonuçta. 13 Reasons Why dizisi kitaptan uyarlamadır.

13 Reasons Why dizisinin ilk bölümü 31 Mart 2017’de yayımlanmıştır. Şuan 13 bölümü de bitti sezon finali yaptılar. Yeni sezon gelir mi bilmiyorum. Hadi git şimdi yazı bitti.

7 yorum yapılmış

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.