SEO

Nofollow Etiketi Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Merhaba, bu yazımda nofollow etiketini hangi durumlarda kullanmanız gerektiğini açıklamaya çalışacağım.. Google son güncellemelerinden sonra, özellikle konuk yazarlığa yönelik gelen sıkı yaptırımlar ile birlikte nofollow etiketinin önemini çok arttırdı. Birçok konuk yazar sitesi ve içerik ekleme sitesi bu güncellemeler ile indexlerden yok oldu. Bu yüzden bu etiketi tekrar gündeme getirmek ve Google’dan ceza yememek için ne şekilde kullanmak gerektiğini açıklamanın tam zamanı olarak görüyorum.

Google’ın konuk yazar postlarına potansiyel spam gözüyle bakmasının sebebi, özellikle yurt dışında birçok makale ekleme sitesi türemesi. Bu sitelere eklenen içerikler ve bu postlardan çıkan zengin anchor text’li linkler Google’ın algoritmasındaki açıklardan faydalanarak çok önemli avantaj sağlıyordu. Bunu bitirmek için yaptıkları güncelleme ile, doğal ve normal yollarla konuk yazarlık yapan kişiler ve kullanıcılar bile sert şekilde etkilendi. Çünkü artık Google konuk yazar içeriklerinin siteyle uyumuna ve kalitesine de inanılmaz önem veriyor. Bu yüzden konuk yazar olarak postladığınız içerik ve linklediğiniz site, ciddi bir araştırmaya tabii oluyor diyebiliriz.

Sadece SEO amaçlı yazılmış böyle içerikleriniz varsa bu içeriklerdeki linkleri bir an önce nofollow’a çevirmenizi tavsiye ederim.

Meta Nofollow Etiketi Kullanılması Gereken Durumlar

Eğer nofollow’u kullanmanız gereken durumları net bir şekilde belirtirsek şunlar olacaktır:

  • Parayla satın aldığınız/sattığınız linkler
  • Yorumlar
  • Kullanıcının oluşturduğu (user-generated) içerikler
  • Destek vermeden paylaşmak istediğiniz embed içerikler (infografik, video vs.)
  • Kalitesi ve güveninden tam olarak emin olamadığınız tüm sitele

WordPress’te tüm linkleri otomatik olaran nofollow yapan bir eklenti mevcut. Bu eklentiyi kurarak site içindeki tüm linkleri nofollow yapabilirsiniz. Dofollow olmasını istediğiniz linkleri ise eklenti ayarlarına girerek eklemeniz gerekiyor. Oraya ekletiğiniz linkler hariç sitedeki tüm linkler nofollow olacaktır. (footer ve sidebar linkler hariç.)

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.