Kişisel

Neil deGrasse Tyson’ın sunduğu Cosmos belgeselini izliyor musunuz?

Neil abinin sunduğu Cosmos belgeseline neden bu kadar geç başladım bilmiyorum ama resmen ufkum 2 katına çıktı. Eğer Allaha inanıyorsanız bu belgeseli izlemeyin. Çünkü anlatılana göre insan evrendeki yıldız tozlarından meydana gelmiş. En basiti buydu. Daha neler neler var. Fiiiuuu!!

Neyşınıl coğrafik kanalında yayınlanan Cosmos belgeselini Haluk Bilginer seslendiriyor. İngilizcem pörfek olaydı dublajsız izlerdim ama malesef ingilizce bende bir kıtlıktır gidiyor. Evrenin sırlarından, gezegenlerden bahseden Cosmos belgeseli, hayvanlar ve insanlar hakkında çarpıcı evrim teorileri sunuyor.

3 bölümünü izledim ve şuana kadar benim anladıklarım;
İnsan gözü amfibik bir canlıdan evrimleşmiş (Belgeseldeki bir video insanların da bir amfibikten evrimleşerek meydana geldiğini gösteriyor)
Sabit bir göktaşı 76 yılda bir aynı yerden geçer
Tardigrad olarak bilinen bakteri uzayda, suda, karada, havada heryerde yaşayabilen tek omurgasızmış. (Diğer adıyla Su ayısı) Buraya tıklayarak görebilirsiniz.
Doğal seçilimle evrimleşen kurt köpekleri şimdiki cins köpeklerin atasıymış

Bunlar benim ilginç bulduğum şeylerdi. Eğer sizler de böyle teori ve bilim alanına meraklıysanız Cosmos belgeselini mutlaka izleyin. Cosmos belgeseli bölümleri dizi sitelerinde bulunuyor.

1 yorum

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.