Menengiç kahvesi mi? Türk kahvesi mi?


Geçen haftadan beridir kahve açlığı çekiyorum sayın okur. neden böyle oldum anlayamadım. Umarım başıma bi’şey gelmez. Menengiç kahvesini denedim, Türk kahvesini zaten biliyorum ve iyi yapılırsa gerçekten muazzam bir tat çıkıyor karşımıza. Sağ twix mi sol twix mi seçmem gerekiyor. İkisinin de tadı harika ama benim birini seçmem lazım.

Yöreler Renkler Festivali vardı Antalya’da. Bende Antalyalı olduğuma göre neden gitmiyoruz ki dedim ve arkadaşla beraber gittim. Harika lezzetler vardı ve en ilginci de konuya malzeme olan Menengiç kahvesiydi.  Resmen zevk alıyorum kahveden. Kahve açlığı çekiyor olmamın sebebi gittiğim festival olabilir.

Menengiç kahvesinin sağlık konusunda etkileri aşağıdadır

  • Nefes darlığı
  • Ses telleri
  • Solunum yolları
  • Mide ağrıları
  • Göğüs ağrıları
  • Böbreklerde kum
  • Öksürük

Ayrıca Afrodizyak etkisi yapıyormuş. Gözlemlenmiş sağlık sorunları bunlarla sınırlı mıdır bilmiyorum fakat düzenli kullanımda işe yarayabilir sayın okur. yaklaşık bir haftadır içiyorum, bende iyi bir etkisi var mı yok mu belli değil. Belki ileriki günlerde kendimi daha iyi hissettirir. (Yorgunum)

Menengiç kahvesi içinde ne var?

İnternet bilgilerine göre Menengiç kahvesinin içinde E ve B vitaminleri, sodyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, bakır, mangan, selenyum, kadminyum bulunuyormuş.

Menengiç kahvesi, Menengiç ağacının kuru meyvelerinden yapılıyormuş. Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde yetişip, çitlembik, çedene, çıtlık gibi yöresel isimlere sahipmiş.

Oyyyyh! Bu kahve bir harika dostum. Yazıyı yazarken içmiştim. Damakta sütlü bir tat bırakıyor. Yazı yavaştan biterken hangi kahveyi seçtiğimi anlamışsınızdır diye düşünüyorum. Menengiç kahvesinin yapılışı Türk kahvesi yapılışıyla aynı. Farklı Menengiç kahvesi yapımlarını biliyorsanız yorum olarak bana yazabilirsiniz. İlk defa deneyecek olanlarınız varsa sizden de birkaç söz duymak isterim.

Bu konuya bir tepki ver!

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bravo Bravo
1
Bravo
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık

Yorumlar 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Türk kahvesi her zaman iyidir, fakat farklı tatları da denemek gerek tabi. Bir de muazzam bir tat var deyince gerçekten merak ettim. Deneyeceğim, teşekkürler. 🙂

Bu yazıları da okuyun

Daha fazla Kişisel

Bunlara da bakın, ilerde sorarım!

Paylaştığınız için teşekküler.