Diziler

MayAna Creatives’in Boerue’sü desteklerinizi bekliyor

Bugün sizlere Türklerin elinden çıkacak olan (Avatar serisini andıran) değişik bir çizgi dizi serisini anlatacağım. Bu çizgi dizi, Boerue adında şamanik bir animasyon çizgi dizidir. Animalizm, Şamanizm ve Tengrizim dolu bu evrene gelin biraz daha göz atalım.

Fantastik bilimkurgu çizgi dizisi olan Boerue, MayAna Creatives yapımıdır.

Boerue, (Telaffuz; Börü) eski Türkçe’de Kurt anlamına geliyor. Boerue adını taşıyanlar, toplumun kaderini değiştirebilecek güçteki insanlara verilen bir sıfattır. Orta Asya’da süre gelen bu mitolojik olaylarda şunlar hoş karşılanmayan durumlardır;

  • Ağaç kesmek adam öldürmekten daha büyük bir suçtur.
  • Ölüyorken veya evleniyorken, kısaca hayatınızın her evresinde yanınızdan bir şamanı eksik etmemeniz gerekiyor.
  • Bir hayvan avladıysanız o avın yarsını başka hayvanların yemesi için bırakmalısınız. Yoksa rahat uyuyamazsınız.

Bu evrende nehirler, ağaçlar, mağaralar birer tanırıdır. Hikayeye göre dedeniz ölmüşse O’da bir tanrı. Çok farklı bir Şaman-Türk-Moğol üçlemesi olan bu çizgi dizi desteklerinizi bekliyor.

Boerue din, sanat ve bilimin sorgulandığı topraklarda, bu üçlemenin sınırlarını zorluyor. Konuda, Kuzey Han’lığı bilime son derece önem vermektedir. Savaş kapıdadır. Han’lık kimyasal ve biyolojik silah kullanarak daha net çözümler arar. Şamanlar ise bilimin doğaya aykırı bir dal olduğunu düşünürler. Savaş kapıya dayandığında Şamanlar nasıl hareket edeceklerdir?

Yeni bir Börü bu düzene “Hoop siz ne yapıyorsunuz?” diyebilecek midir?

Element avcısı olan Duman, bir an önce element koleksiyonunu tamamlayıp hayranı olduğu Opaz Bey‘in öğrencisi olmak ister. Duman, şamanları ve savaşı kafasına takmayan şizofrenik bir karakterdir. Duman’ın yolu Bars ile kesişir. Duman, Bars’ın Kül ayısı Koza’ya ihtiyaç duyduğu için yolculuğa beraber devam edeceklerdir. Bars, yarı şaman, yarı çobandır. Ayrıca gizli görev olarak başka bir avcı daha göreve dahil olur. Pamir. Pamir bir astronomdur.

Şu görselle yazıyı yavaştan bitireyim sayın okur.

Boerue çizgi seri dizisinin resmi tanıtımını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Boerue çizgi dizisine destek olmak isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Boerue hoşunuza gittiyse desteklemeyi unutmayın. Destekleyenlere çeşitli hediyeler gönderilecekmiş. MayAna Creatives‘in sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.