Teknoloji

Lazer Kesim Teknolojisi Nedir?

Lazer Kesim Teknolojisi Nedir?

Lazer kesim teknolojisi nedir ? Öncelike bu konuyu açıklamakta fayda var. Lazer adı verilen ışın; karbondioksit gazına elektrik akımı verilmesi yöntemiyle elde edilir. Karbondioksite azot ve helyum gazı da eklenerek verim arttırılır. Elde edilen lazer ışınıyla farklı tezgahlarda yapılan metal kesim işlemine lazer kesim adı verilmektedir.

Lazer Kesim Teknolojisi

Lazer ışını elde edildikten sonra lazerin uygulama alanları da gün geçtikçe artmaya başlamıştır. Mühendislikte lazer daha çok delme ve kesme işlemlerinde kullanılmaktadır. Lazer kullanımı ile yapılan üretimlerde otomasyon sağlanırken, üretim esnasında gerçekleşen hatalar da büyük ölçüde ortadan kaldırılmaktadır.

Seri Üretimde Kolaylık

Lazerin kullanılması sayesinde günün her saati duraksamadan üretim yapılabilmekte ve bu sebeple seri üretim yapılabilmektedir. Üretim seri hale geldiğinde de maliyet yüksek oranda azalmaktadır. Özellikle lazer kesim çalışmalarında aparat kullanımları azalmış ve büyük tasarruf sağlanmıştır. Lazerin kullanılması sebebi ile normalde kullanılmakta olan birçok makine kullanılmamakta ve personelden kaynaklanan hatalar da lazer yöntemi sayesinde ortadan kalkmaktadır.

AutoCad programı ile üretim hızı büyük ölçüde artmakta ve aynı boyutlarda olan parçalar seri bir şekilde lazer kesim yöntemi ile kesilebilmektedir. Buna bağlı olarak aynı alan içerisinde kullanılacak benzer parçalar takım halinde seri bir şekilde kesilmektedir.

Lazer Kesim Nasıl Olur?

Karbondioksit gazına, akım verildiğinde lazer oluşturulmaktadır. Bunun yanı sıra, Helyum (1s2) ve Azot(N) da lazere eklenerek işlemden alınan verim %30 oranında artış göstermektedir. Lazer, ışın yöntemi ile çalıştığı için aynalar aracılığı ile bu ışınların yönleri kolaylıkla değiştirilebilmektedir. Lazerin oluşturulabilmesi için de kullanılmakta olan silindirler makineye yaklaşık olarak 10 metre uzakta tutulmalıdır. Uygulaması basıncı ise 6 ile 10 bar arasında değişiklik göstermelidir.

Endüstriyel alanda kullanılmakta olan lazerlerin çoğunda, lazer ışınlarının oluşturulması için oldukça özel gazlar kullanılmaktadır. Bu gazların kalitesi ve türlere göre seçimi, lazerli kesim işleminden alınacak verimi büyük oranda etkilemektedir. Lazer kesim işleminde kullanılan gazlar da oldukça saf özelliktedirler. Makineye ayrı ayrı koyulan bu gazlar, genel olarak tüp şeklindedir ve önceden karıştırılmış şekilde hazır olarak bekletilmektedirler. Gazların makineye koyulmadan önce tüplere ayrıştırılması ve karıştırılması makine üreticisi tarafından yapılmaktadır.

Kaynak : www.ekollazer.com

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.