Yaşam

Kuzey Kıbrıs Plajları

Kuzey Kıbrıs sahilleri adanın dört bir tarafını çevrelemiştir. Akdeniz’in doğusundan Arap Yarımadası’na doğru uzanan bu ada tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Kuzey Kıbrıs Sahilleri’nde yaz mevsimi oldukça uzun geçmektedir. Bunun en büyük nedeni Akdeniz iklimine sahip olmasıdır. Bu sayede dört mevsim denize girmeye de imkan tanımaktadır.

Altınkum Plajı

Altınkum Plajı; Kıbrıs Adası’nın kuzey ucundaki dağlık alandadır. Bu bölge Karpaz olarak adlandırılır. Bu plaj Akdeniz’in hem en büyük plajı hem de en bakir plajıdır. Tarih boyunca çok sayıda turisti ağırlamış; güzelliğinden bir şey kaybetmemiştir. Altınkum Plajı’nın bir diğer önemi de caretta carettaların yumurtlama alanı olmasıdır. Pek çok kişi kaplumbağaların yumurtadan çıkışına tanık olmak için bu plaja gelir.

Yavuz Çıkarma Plajı (Escape Plajı)

Yavuz Çıkarma Plajı; 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın başlangıç noktası olan plajdır. Bu plajda şehitler anısına yapılmış bir anıtta bulunmaktadır.  Girne’nin 7-8 km batısında bulunmaktadır. Girne’den Alsancak’a doğru devam ettiğinizde Yavuz Çıkarma Plajı’na ulaşabilirsiniz. Yavuz Çıkarma Plajı’nda birbirinden farklı aktiviteler deneyebilirsiniz. Sertifikalı eğitmenler eşliğinde scuba diving yapabilir, deniz altındaki canlıları gözlemleyebilirsiniz. Sahilden kiralayarak kano, deniz bisikleti, jet ski, muz ve pedallı bot kullanabilirsiniz. Yavuz Çıkarma Plajı halk arasında Escape Plajı olarak da bilinmektedir. Girişin ücretli olduğu bu plajda kulüp, restoran ve bar da bulunmaktadır.

Glapsides Plajı

Glapsides Plajı, Kuzey Kıbrıs’ın doğu sahillerinde yer almaktadır. Magusa’nın yaklaşık 6 km uzaklığında bulunmaktadır. Uzun bir plajdır, bu nedenle yürüyüş yapmaya çok uygundur. Glapsides Plajı’ndan Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne yürüyerek gidilebilir. Bu nedenle burası öğrencilerin de uğrak yeridir. Sabahın erken saatinde sahil sakin olmaktadır. Bu saatlerde denizden balık avlayarak öğlen ya da akşam yemeğinizde yiyebilirsiniz.

Glapsides Plajı çevresinde kamp yapmak için çok uygundur. Ayrıca bu plajda su sporları da yapabilir, plaj voleybolu oynayabilirsiniz. Plaj etrafında şezlong, şemsiye gibi ihtiyaçlarınızı kiralayabileceğiniz küçük işletmeler bulunmaktadır. Bu işletmelerden wifi hizmeti de alabilirsiniz.

Alagadi Sahili

Alagadi Sahili Girne’de yer almaktadır. Bu sahilin bir diğer adı da Alagadi Turtle Beach’tir. Bu adın söylenme nedeni; kaplumbağaların sahile yumurta bırakmasıdır. 90’lı yıllarda değeri anlaşılan bu sahil özel koruma alanı ilan edilmiştir. Bu sayede çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Alagadi Plajı halk plajıdır, bu nedenle giriş ücretsizdir. Sahilde aynı zamanda restaurantta bulunmaktadır. Dağ ve deniz manzarası eşliğinde ailenizle bu restaurantta yemek yiyebilir, yeni deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz.  Alagadi Plajı’nda kaplumbağaların yumurtadan çıkıp denize ilerlediği o muhteşem anları gözlemleyebilirsiniz. Bu plajda kaplumbağaları korumak adına şemsiye ve şezlong kullanımı yasaktır.

Yeşilırmak Plajı

Adını bulunduğu köyden alan Yeşiırmak Plajı, Kuzey Kıbrıs’ın batı ucunda yer almaktadır. Yeşilırmak Köyü’nde Kıbrıs’ın en büyük asması bulunmaktadır. Bu asma ile Yeşilırmak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.

Yeşilırmak Plajı yılın yorgunluğunu atmak için idealdir. Merkezden uzakta bir yerde bulunduğu için genellikle sessiz ve sakindir. Plajın ortasında güzel bir iskele bulunmaktadır. İskele sayesinde denize girmek daha keyifli olmaktadır. Ayrıca yaz akşamlarında iskelede keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Acapulco Plajı

Acapulco Plajı adını bulunduğu yerdeki otelden almıştır. Bu plajda güneşlenmek ve denize girmek için otelin müşterisi olmanıza gerek yoktur. Acapulco Plajı Girne’nin birkaç kilometre doğusunda yer almaktadır. Plaja girebilmek için giriş ücreti ödemek gerekmektedir. İçeri girdikten sonra otel bünyesindeki açık yüzme havuzunu ve su kaydıraklarını kullanabilirsiniz. Ayrıca havuz çevresinde büyükler ve küçükler için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Göbek dansından su jimnastiğine kadar pek çok etkinliğe ailecek katılabilir, keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Ayrıca sahile yakın yerlerde plaj voleybolu, tenis ve basketbol gibi spor etkinlikleri de olmaktadır. Havanın rüzgarlı olduğu zamanlarda denizdeki dalgalar da büyümektedir. Böylece sörf yapabilirsiniz.

Derinya Plajı

Derinya Plajı Gazimagusa Belediyesi’ne bağlı bir halk plajıdır. Kapalı Maraş’ın bittiği noktada asker kontrolünde bulunmaktadır. Belediye ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde her yıl hizmete açılmaktadır. Derinya Plajı’na sadece Türk soyundan gelen Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına açıktır. Bu da pek çok örgüt tarafından tepki görmüştür. Bu amaçla Derinya plajı’na herkesin erişiminin olması gerektiğini belirten çeşitli açıklamalar yayınlanmıştır.

Kaynak: https://ulgenlerconstruction.com/

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.