Yaşam

Kazdağları Otelleri – Kazdağı Natura Butik Otel

Kazdağları’nın nerede olduğunu ve Hasan Boğuldu’nun hikayesini biliyor musunuz? Bilmiyorsanız eğer buyrun. Sizi çok etkileyecek bir aşk hikayesini okuyacaksınız sayın okur.

Kazdağları nerede?

Kaz dağları, trekking yapmak, şehrin keşmekeşinden uzaklaşmak, doğayla iç içe tatil yapabilmek için on numara beş yıldız, yaklaşık 21 bin hektarlık kocaman bir alandır. Kaz Dağı, Balıkesir ve Çanakkale il sınırları içerisinde yer almaktadır. Kaz Dağlarının büyük bölümü Edremit Körfezindedir. Tatil planlarınızda dağ taş varsa eğer Kazdağı için turlar düzenleyen firmalarla görüşebilirsiniz.

Hasan Boğuldu‘nun hikayesi

Hasan Boğuldu efsanesi uzun bir geçmişe sahip olan aşk hikayesidir.  Hasan Boğuldu Ova köyünden, Emine ise Beyoba köyündendir. Peynir, bal süt vb. satarak geçimlerini sağlamaktadırlar. Bir süre sonra Hasan Boğuldu, Emine’den hoşlanmaya başlar. Gel zaman git zaman Hasan ve Emine evlenmeye karar verirler. Hasan yörüktür ve Emine’nin ailesi, Hasan’ın yörük hayatının Emine’ye ağır geleceğini düşünür evliliğe onay vermez.

Hasan ve Emine’nin aşkı öyle süslü püslü hikayelerden değildir. (Şuan gerçekten etkilendim sayın okur). Ailesi, Hasan’ın Emine ile evlenebilmesi için bir şart koşmuştur.  Bu şart 60 kiloluk bir tuz çuvalını Kazdağları’nın eteklerindeki bir obaya götürmektir. Bu Oba dört beş saat uzaklıktadır. Hava sıcaktır ve Hasan’ın dayanacak gücü kalmamıştır. Emine ise her şeyden habersiz bir şekilde Hasan’ın arkasında olduğunu düşünerek köyüne varır. Hasan arkasında değildir.

Emine, Hasan’ı aramak için aynı yoldan geri gider. Hasan’a hediye ettiği yazmayı suda yüzerken gören Emine ise buna dayanamaz ve yazmasıyla kendini asar. Oyyy şiştim sayın okur. Bu aşkın bir efsaneye dönüşeceğini elbette bilemezlerdi. Zamanla dalları Hasan’ın boğulduğu gölete uzanan çınara Emine Çınarı, Hasan’ın boğulduğu gölete de Hasan Boğuldu göleti denilmektedir. Bu hikayeyle ilgili daha fazla rivayetler vardır. Yüce Google’ı kullanarak daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Tüm bu hikayeye ulaşmak ve Kaz Dağı’nda tatil yapmak için >  www.kazdaginatura.com.tr

Gel gelelim benim tatil planlarıma

Tatil yapmanın tam mevsimi değil mi sayın okur? Benim tatilime yaklaşık 15 gün kaldı. Doğayla iç içe olacağım yerler keşfetmeye çalışıyorum. Biliyorsunuz tatiller genellikle masraflı olurlar, bende buna göre bütçe ayarlayıp temizinden bir doğa tatili yapmaya çalışacağım.

Tatillerimi genelde bisiklet ile yapmaya çalışıyorum. Eğer başarabilirsem yine uzun bir yola çıkacağım.

 

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.