İnternetten Para Kazanma

İnternetten Para Kazanmak Mümkün Mü?

internetten para kazanmak

Günümüzde birçok insan internette çeşitli amaçlarla vakit geçiriyor. Buna bağlı olarak da yine birçok insan internetten para kazanıyor. Bu durumu marketten alınan bir kutu çikolataya da benzetebiliriz. Sonuçta hem siz çikolata ihtiyacınızı karşılamış olursunuz, hem çikolatayı üreten şirket kazanır, hem de (burası çok önemli) market kazanır. İşte, internet üzerinden gerçek anlamda para kazanmanın en basit açıklaması bu.

Dilerseniz farklı örneklerle konuyu derinleştirelim. Google, Facebook, Twitter gibi büyük web sayfalarını düşünelim. Herhangi bir web sayfasının iki farklı gideri vardır. Bunlardan birisi alan adı kirası, diğeri ise web alanı (yani hosting) kirasıdır. Küçük çaplı web sayfalarının hosting giderleri makul düzeylerde olsa da, günlük binlerce hatta on binlerce ziyaretçiye hizmet veren web sayfalarının giderleri oldukça yüksek. Peki bu web sayfaları bu masrafları nasıl karşılıyor dersiniz?

Çok değil, 5-10 sene öncesine kadar Türkiye’de internet yeni yeni gelişmekteydi ve o zamanlar ayakkabı ya da kot pantolon ihtiyacı olan birisi kendisine en yakın mağazaya giderdi. Fakat artık durum değişti. İnternetin özellikle son birkaç yıl içerisindeki müthiş gelişimi; alışverişleri, bankacılık işlerini ve ürün alım satımlarını da internet platformuna taşıdı. Artık çoğu insan, ayakkabı ya da kot pantolon almak istediğinde bunu internet üzerinden hallediyor. Hem de birkaç tıklamayla!

Beş-on sene öncesine kadar birisi aracını satmak istediği vakit gazeteye ilan verirdi. Araç almak isteyenler bu ilanları tek tek okur ve ilan sahipleriyle önce telefonda, sonra da yüz yüze görüşürdü. Aracı görmeden yapılan bu görüşmeler de çoğu zaman başarıyla sonuçlanmazdı. Günümüzde ise her şey daha farklı. Satıcılar, ürünlerini resimleriyle ve detaylı açıklamalarıyla birlikte ilan sitelerine yüklüyor, alıcılar bunları inceleyebiliyorlar. Bu sayede internet üzerinden yapılan alım-satım işleri daha hızlı ve daha ekonomik bir şekilde gerçekleşiyor.

Şimdi çok değil beş yıl öncesine doğru küçük bir gezintiye çıkalım. En basit şekilde örnek vermek için toplu taşıma araçlarını düşünelim. Toplu taşıma araçlarında insanlar oturur veya telefonla konuşurdu. Günümüzde ise herkes elindeki akıllı cep telefonu ile facebook, twitter vb. sosyal paylaşım sitelerinde gezinmekte.

internet-girisimciligiİnternet üzerinden iletişimin kolaylaşması, cep telefonu operatörlerini bile çöküşe sürükledi.
5-10 yıl önce cep telefonu operatörlerini ürün satarken görmezdik. Günümüzde ise hepsi sürekli olarak yeni kampanyalar düzenleyerek, insanlara cep telefonu satmaya çalışıyor. Peki bunun sebebi sizce ne olabilir?

Bunları, internet sektörünün on yıl içerisinde ne kadar geliştiğini gözler önüne sermek için anlatıyorum. Bu gelişme, her geçen dakika artan bir hızla devam ediyor. Bu büyük sistemin parçası olanlar her dakika kazanıyor. Olmayanlar ise her gün sabah 8′de uyanmak zorunda!

Konuyu kısaca toplamak gerekirse, internet üzerinden para kazanıldığı bir gerçek. Bunun için temel düzeyde bilgisayar bilgisi ve internet erişimi yetiyor. Girişimcilik ruhuna sahip insanlar interneti bir sektör olarak benimsediler ve her gün kazanıyorlar. Peki ya siz?

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.