Yaşam

Her şeye hükmedecek tek bir yüzük: Token

Merhaba sayın okur. Facebook’ta dolaşırken bir video reklama rastladım. Bir yüzük tasarlanmışlar ve bu yüzük hayatımızın her alanında kullanılabiliyor. Yüzük henüz geliştirme aşamasında, eğer bekleme listesine 249$ ile katılırsanız yüzüğü satın alabilirsiniz.

Token’in resmi sitesinde iki tane alıntı var. Birisi Microsoft’tan, diğeri Master Card’tan. Microsoft, Token ile çalışmaktan mutlu olduklarını söylüyor, Master Card ise 96 ülkede temassız işlem yapabileceğimizi söylüyor.

Token canlı bir anahtardır. Entegre olduğu sisteme giriş yapacaksanız şifre falan sormaması sıkıntı yaratabilir. Arabanızı çalıştırabiliyorsunuz, alışverişinizi yüzük ile yapabiliyorsunuz, bilgisayarınızı açabiliyorsunuz. Değişik bir geliştirme ancak güvensiz geldi bana.

Şuraya bir video koyayım

15 milyon yerde Master Card ya da Visa ile alışveriş yapabiliyorsunuz. Token Door Lock ile evinizde kullanabilirmişsiniz. Aşağıdaki resimde Token Door Lock özelliklerine bakabilirsiniz.

Resmi sitede yazılanlara göre, şifre gerektirmeyen bu yüzük için yüzlerce şirketle çalışıyorlarmış. Yani şifresiz ne kadar daha fazla koruma sağlayacaklarını araştırıyorlar.

Şifresiz bir yaşam için Tokenize şirketi şöyle bir şey yazmış;

Parolalar, kimlik doğrulamasının berbat bir şeklidir. Hatırlanması zor, çatlamaları kolay ve sözcük etrafındaki sunuculardaki hassas kullanıcı kimlik belgelerine sahipler. Siber suçlular 2016’da sadece 3.1 milyar şifre çaldı.

Yüzlerce şirketten oluşan bir konsorsiyum, FIDO İttifakı olarak W3C ile birlikte çalışarak bunlara son veriyor. Web Kimlik Doğrulama API, parolaları basit ve güvenli kriptografik kimlik doğrulaması ile değiştirecektir.

Tüm önemli tarayıcılar bunu destekleyecek, ihtiyacınız olan tek şey Token ve hesaplarınıza güvenli bir şekilde kimlik doğrulaması yapmak için iki kez tıklamak.

 

Yazıyı direkt Translate yaptım. Google, Microsoft, Mozilla ve W3 Standard ile çalışıyorlar. Ayrıca FIDO ittifakı diye bir şey de var. Fido’ya gidin. İlginç bir ürün olacağa benziyor. Eğer iyileştirilirse bir çok cihazı şifresi kullanabileceğiz. Çift tıklama ile…

Token güvenliği şöyle

  • GÜVENLİ ELEMAN: Kimlik bilgileriniz bir EAL5 + Onları güvende tutmak için sertifikalı güvenli bir unsur.

  • PARMAK İZİ SENSÖRÜ: Token’i açtığınızda parmak izinizi tarayın etkinleştirmek ve kimlik bilgilerinizin kilidini açmak için.

  • OPTİK SENSÖR: Token, çekir* asmaz kimlik bilgilerinizi kilitler. Onu kaybetmekten endişelenmenize gerek yok.

  • MERKEZİ OLMAYAN: Token’ı kullanmak için bir hesaba ihtiyacınız yoktur vekimlik bilgilerinizi hiçbir zaman sunucularımıza göndermiyoruz.

*Çekir’in ne olduğunu bilmiyorum. Translate böyle çevirdi sayın okur

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.