Böyle şeyler pek sık olmuyor sayın okur. Bir film için alınabilecek en değerli ödüllerden birisidir fakat şuan için sadece adayız. Kalandar Soğuğu filmi detaylarına bakalım.

Kalandar Soğuğu filmi senaristi Bilal Sert; “Asıl başarı bir Anadolu kentinden küçük bir hikaye ile yolculuğa çıkan bir eserin Oscar’a uzanabilmesi” diyor ve Türk yapımı milyonlarca lira harcanan filmlere adeta kapak yapıyor. İnsan gurur duyuyor sayın okur.

Kalandar Soğuğu filmi 89. Oscar Ödüllerinde aday gösteriliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve sinema örgütlerinin temsilcilerinden oluşan kurul tarafından dokuz Türk filmi arasından seçilmiş. Seçilen Kalandar Soğuğu filmi olmayabilirdi, hepsi bizim sonuçta.

Kalandar Soğuğu filminin yönetmenliğini Mustafa Kara yapmıştır. Kalandar Soğuğu filmi uluslararası festivallerde 14 ödül almış. Kalandar Soğuğu filmi konusuna kısaca değinirsem; insan-doğa arasındaki mucadeleyi anlatıyor. Ekibe başarılar diliyorum. Umarım Oscar alır gelirsiniz. Kalandar ne demek onu da bir alıntıyla ekleyip yazıya son verelim.

Kalandar, Rumi Takvim’in ilk ayıdır. Kalandar’ın birinci günü, Miladi Takvim’e göre Ocak ayının 14. gününe tekabül eder. Karadeniz Bölgesinde, özellikle Trabzon ilinde bu gecenin ayrı bir önemi vardır. Geleneksel olarak bu gecede çocuklar dışarı çıkar ve evleri dolaşmaya başlarlar. Ellerindeki poşetleri evlerin kapısına koyup zile bastıktan sonra ev ahalisinin poşetin içine koyacakları hediyeleri beklerler ve bu sırada da bazı maniler söylerler. Ermeni folkloruna Kağant adıyla geçen gelenek, Ermenilerden Dersim Kürtleri ve bazı Zaza aşiretlerince de “gağant” adıyla benimsenmiş olup benzer eğlence ve törenlerle kutlanmaktadır. Kalandar ayının ilk günü eve giren kişinin uğur getireceğine inanıldığından zengin ve temiz giyimli kişilerin eve girmesi beklenmektedir.

Bunu da oku >  Wes Craven'ın kimdir? Hangi filmlere can vermiştir?