[Gurur tablosu] Türk yapımı Oscar adayı Kalandar Soğuğu filmiBöyle şeyler pek sık olmuyor sayın okur. Bir film için alınabilecek en değerli ödüllerden birisidir fakat şuan için sadece adayız. Kalandar Soğuğu filmi detaylarına bakalım.

Kalandar Soğuğu filmi senaristi Bilal Sert; “Asıl başarı bir Anadolu kentinden küçük bir hikaye ile yolculuğa çıkan bir eserin Oscar’a uzanabilmesi” diyor ve Türk yapımı milyonlarca lira harcanan filmlere adeta kapak yapıyor. İnsan gurur duyuyor sayın okur.

Kalandar Soğuğu filmi 89. Oscar Ödüllerinde aday gösteriliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve sinema örgütlerinin temsilcilerinden oluşan kurul tarafından dokuz Türk filmi arasından seçilmiş. Seçilen Kalandar Soğuğu filmi olmayabilirdi, hepsi bizim sonuçta.

Kalandar Soğuğu filminin yönetmenliğini Mustafa Kara yapmıştır. Kalandar Soğuğu filmi uluslararası festivallerde 14 ödül almış. Kalandar Soğuğu filmi konusuna kısaca değinirsem; insan-doğa arasındaki mucadeleyi anlatıyor. Ekibe başarılar diliyorum. Umarım Oscar alır gelirsiniz. Kalandar ne demek onu da bir alıntıyla ekleyip yazıya son verelim.

Kalandar, Rumi Takvim’in ilk ayıdır. Kalandar’ın birinci günü, Miladi Takvim’e göre Ocak ayının 14. gününe tekabül eder. Karadeniz Bölgesinde, özellikle Trabzon ilinde bu gecenin ayrı bir önemi vardır. Geleneksel olarak bu gecede çocuklar dışarı çıkar ve evleri dolaşmaya başlarlar. Ellerindeki poşetleri evlerin kapısına koyup zile bastıktan sonra ev ahalisinin poşetin içine koyacakları hediyeleri beklerler ve bu sırada da bazı maniler söylerler. Ermeni folkloruna Kağant adıyla geçen gelenek, Ermenilerden Dersim Kürtleri ve bazı Zaza aşiretlerince de “gağant” adıyla benimsenmiş olup benzer eğlence ve törenlerle kutlanmaktadır. Kalandar ayının ilk günü eve giren kişinin uğur getireceğine inanıldığından zengin ve temiz giyimli kişilerin eve girmesi beklenmektedir.Yazıya tepkini koy!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bravo Bravo
0
Bravo
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık

Yorumlar 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kalandar soğuğu oldukça güzel bir film miyon dolarlık filimler ile kıyaslanabilecek kadar iyi bir senaryosu ve hikayesi var.

  2. Aslında Türk sinemasının son yıllarda ortaya koyduğu en güzel filmlerden biri gibi duruyor ama izlemeden net bir yorum yapmak mantıklı olmaz. Yine de konusu itibariyle izleme listemde üst sıralara koyacağım bir film olacağını düşünüyorum.

Daha fazla Sinema & Film

Paylaştığınız için teşekküler.