21

Bir önceki konuda Senirkent’e gideceğimi yazmıştım. Gittim de. Muazzam derecede sıkıcı bir yoldu ve rampalar hafifte olsa zorlamıştı. Özellikle Döşemealtı, Çubukbeli ve Çeltikçibeli rampaları idman için güzel yerler olabilir.

Döşemealtı yollarının asfaltı biraz mıcırlı olduğu için lastiklerin ömrünü koruma adına yavaş gitmek zorundaydım. Ayrıca bazı o. çocuklarının yol kenarına attıkları cam şişelerden dolayı lastiğim patladı. Heybe ile gittiğim için arka lastiği söküp takmak yarım saatimi aldı. Çok gururluyum anasını satim yardım da istemedim.

Öyle böyle derken ilk uzun rampayı tırmandım ve Bademağacı Köyü’ne ulaştım. Burası ilk durağımdı. Arkadaşımın köyüydü. Harika yer sofrası, demini almış çay ve extra yiyecekler gerçekten iyiydi. Sabahta aynı şekilde serpme kahvaltı misali kahvaltımı yaptım ve 09:00 civarı yola koyuldum.

Bitmeyen yol yapmışlar. Bademağacından Bucağa kadar o yol varya o yol? Bitmedi sayın okur. Bitemedi. 1 saatte Bucak’tan çıkabilmiştim. Ayrıca iç lastik patlar düşüncesiyle Bucağa girip iki adet iç lastik aldım. Neden buradan almadım bilmiyorum. Aklıma gelmemişti zaar. İç lastiği aldım yola koyuldum.

Bu arada 25 TL civarı bir parayla Senirkent’e kadar gittim. Acıktığımda petrole girip iki maximus gömdüğümde o enerji beni kilometrelerce götürebiliyor. Ağır yemek yeseydim yolda kalabilirdim çünkü.

Yollarda hiç aksiyon yaşamadım. Sıfır sıkıntı. Dümdüz asfalt zaten ne bi yerde asfalt bozukluğu ne köy yolu çamuru hiç birine denk gelmedim. Bademağacından sonra yollar güzel, öncesi ise organizeye kadar güzel, çalışmalar var. Karayolları’na teşekkürler. Güzel iş çıkarmışsınız.

Hayatımda ilk defa rüzgar türbini gördüm sayın okur. Sanki uzaylı teknolojisiymiş gibi gözüktüler bana o anda 🙂 Sıra sıra dizilmişler. Bilim-Kurgu filmi içindeymişim gibi…

Yollar gerçekten çok boştu ve doğal yaşama dair gördüğüm birkaç bir şey vardı sadece. Ölü yılan yavrusu, ölü kuşlar ve domuz b*ku. Bazı yerlerde “geyik” çıkabilir levhaları vardı ama hiç görmedim. İlginç kuş sesleri, yükseklerde uçan şahinler, atmacalar bunlar hep beni yemek için tepemde ciyak ciyak ötüyorlardı. 2 gün kuzende kaldıktan ve öküz gibi yedikten sonra artık yavaştan hazırlanmaya başladım. Sabahına yola koyulmam gerekiyordu. Biraz dinlenmeliydim çünkü yıllık iznim bitiyordu.

Bunu da oku >  [Aqualand] Neredeyse 10 yıl sonra tekrar gittim

Gittiğim rota: Antalya > Bucak > Burdur > Keçiborlu > Uluborlu > Senirkent. Dümdüz yol sayın okur. Amele yanıklarım oluştu, diz üstümden başlayıp ayak bileğime kadar olan pembelikler bana renk kattı 🙂 Yüzümde birazcık pütürleşmeler oldu ama onlar da geçiyor yavaştan.

Bir süre önce Aliexpress’ten aldığım Bluetooth hoparlör sayesinde yol boyunca hep müzik dinledim. Müziğin, insan motivasyonu üzerinde etkisi gerçekten çok iyi. Uzun yol yapacaksanız müziğiniz yanınızda olmalı.

Yol için yanıma aldığım malzemeler: Pompa, iç lastik, yama seti, pil, ön arka ışıklandırmalar, ıslak mendil, normal selpak ve ne kadar yol yaptığımı gösteren km saati. 400 km’lik yol için bu malzemeler çok çok az fakat işin içinde heyecan olsun diye başka bir şey almadım yanıma. Oysaki zincir kopmaları için set, alyen seti, göbek dağılmalarında kullanılacak aletler, pense falan bunlar çok çok önemli şeylerdi.

Bademağacı Köyü’nden Senirkent’e 9 saatte gittim sayın okur. Çok fazla dinlenme şansım olmadı çünkü hava çok kararmadan orada olmalıydım. İlk akşam kaslar daha sıcakken hiç ağrı çekmedim fakat ertesi sabah sanki dizlerim yerinden sökülecekmiş gibi oldu. Fena ağrılar başladı. Baldırlarım ağrıyordu, ellerimde zaman zaman titremeler va kasılmalar oldu. Bunlar çok büyük sorunlar değil elbette. Sonraki gün hepsi geçmişti.

Git gel 400 km’lik yol yaptım. Muazzam sıkıcıydı. “Tekrar gider miydin?” diye sorarsanız “yine giderim” derim ama bu sefer yanımda birisi olmalı.

21