Teknoloji

Gelişen Teknolojinin Getirdiği Depolama Problemi

Her ne kadar bilgisayar delisi olsak da hayat bilgisayarın başında geçmiyor. Geziyoruz, eğleniyoruz, bol bol fotoğraf ve video çekiyoruz. Diğer taraftan çok sevdiğimiz müzikleri indiriyoruz. Teknoloji ilerledikçe bu dosyaların boyutu da giderek büyüyor. Bir noktadan sonra sabit disk yetersiz kalıyor ve harici disk gerekiyor. Artık bir gereksinim olan harici disk fiyatları oldukça değişkenlik gösteriyor.

Önceden herkesin evinde bir sürü albüm olurdu ve fotoğraflar bastırılıp buralarda depolanırdı. Artık çoğu aile böyle bir seçeneğe başvurmuyor. Hem fotoğraf bastırmak oldukça pahalıya denk geliyor, hem de o albümler evde çok yer kaplıyor. Dolayısıyla fotoğraflar harici disklerde saklanıyor. USB bellekler ve harici HDD gibi seçenekler olduğu gibi, kişisel bulut gibi son teknoloji seçenekler de mevcut.

Herkesin Farklı Ölçüde Depolama İhtiyacı Var

Herkesin farklı hayatı olduğu için, farklı miktarda depolama alanına ihtiyacı oluyor. Kimi yalnızca evlilik fotoğraflarını korumak istiyor, kimi oyunlarını ve müziklerini yedekliyor, kimi dünya seyahatinde çektiği fotoğrafları depoluyor. Sonuç olarak herkes bilgisayarından daha korunaklı, daha güvenli bir depolama merkezi arıyor.

Harici disk fiyatları diskin türüne ve boyutuna göre değişkenlik gösteriyor. Masaüstü, taşınabilir, NAS sistemli, Wireless, USB ve SSD gibi harici disk seçenekleri bulunuyor.

USB belleklerde özellikle Kingston markası dikkat çekiyor. En düşük fiyatlı depolama alanı olarak bilinen USB bellekler, 32 TL ile 400 TL arasındaki fiyatlardan alıcı buluyor.

NAS sistemli diskler, son yıllarda revaçta olan cloud teknolojisine verilen isim. Özellikle küçük işletmeler dosya ve kayıtlarını tutmak için bu sistemi kullanıyor. Bu sistemler kullanıcılarına 8TB’a varan kullanım alanı sunuyor. 700 TL ile 2000 TL arasında değişen fiyatlarla satılan NAS sistemli diskler, bilinen en güvenli sistemlerden biri olarak değerlendiriliyor.

USB kablosuna ihtiyaç duymayan wireless diskler ise, özellikle LACIE firması tarafından üretiliyor. 2TB’a kadar depolama alanı sunan bu diskler, 1000 TL civarında fiyatlarla satılıyor.

En uygun harici disk fiyatları için internette itopya.com gibi siteler bakılabilir. Yeni teknolojideki ürünler de kampanyalı olarak uygun fiyatlarla kullanıcıya sunuluyor.

itopya bilgisayar kampanyalarından haberdar olmak isterseniz www.itopya.com web sitesini ziyaret edebilir veya Facebook, Instagram ve YouTube’dan takip edebilirsiniz.

1 yorum

  • ben geçenlerde 1 tb harici hard disk aldım. Fakat artık yetmiyor, film ve dizi arşivim oldukça geniş ve arşiv tutmayı seviyorum. itopya com da ucuz mu bunlar

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.