Sinema & Film

FilMakinesi – Colonia

18 Şubat 2016 tarihinde Almanya’da gösterime giren, yine aynı ülke yapımı olan Colonia filmi 21 Nisan 2016’da da Türkiye’de sinemalarda gösterime girdi. Dram – gerilim türlerinde olan tarihi film, Florian Gallenberger tarafından yazıldı ve yönetildi. Gallenberger daha önce de 2009 yılında yine biyografik bir dram – tarihi film olan Son Kahraman’ı (John Rabe) çekmişti. 1 saat 50 dakika uzunluğundaki Colonia’da, başrollerde Emma Watson, Daniel Brühl ve Michael Nyqvist yer alıyor.

Özellikle Harry Potter serisindeki Hermione Granger karakteriyle tanıdığımız ve hayatımıza öyle giren genç, güzel oyuncu Emma Watson, filmin başrolünde ve Lena karakterini canlandırıyor. Lena, bir hava yolları kurumunda hostes ve birgün uçuştan döndüğünde, ülkesi Şili’nin siyasi olaylarla çalkalandığını görüyor. Bir grup hükümeti devirmek isterken, hükümetin arkasında ise ordu desteği bulunuyor. Burada erkek arkadaşı Daniel’la buluşan Lena, onu çok çabuk kaybediyor çünkü Daniel, isyancı grubun önde gelen isimlerinden ve kendisi yakalandıktan sonra dönemin meşhur dini-esir kamplarından olan Colonia Dignidad’a götürülüyor. Ardından Lena da onu aramaya koyuluyor ve Colonia Dignidad’a katılmaya karar veriyor fakt burada gördükleri, yaşadıkları kendisini şok ediyor ve daha önce duyduğu şeylerden fazlasına tanık oluyor.

http://filmakinesi.org‘tan 720p ve 1080p HD olarak izleyebileceğiniz Colonia, dram türünde bir tarihi film olmasına rağmen içinde bolca gerilim ve gizem öğelerini de barındırıyor. Yaklaşık olarak 14 milyon Dolar bütçeyle çekilen film gerçek bir hikayeyi konu alıyor çünkü Colonia Dignidad, Şili’de bir dönem varolmuş bir kamp. 2014 yılında Emma Watson burayı ziyaret etmişti ve medya bunun turistik bir ziyaret olduğunu düşünmüştü fakat daha sonra öğrenildi ki, Watson Colonia filmini çekiyordu. Film aynı zamanda dört ülkede, Şili’de, Lüksemburg’ta, Almanya ve Arjantin’de çekildi. Ayrıca film Şili’de dağıtıma çıkmadı çünkü Pinochet rejimini destekleyen hala çok sasyıda kişi var ve Colonia Dignidad’ın ortaya çıkmasından endişeliler. Colonia Dignidad, o dönem gizli bir gözaltı kampıydı ve genellikle siyasi suç işleyenler buraya götürülüyordu. Kampın başında ise Nazi Almanyası’ndan gelen bir din adamı ve müritleri bulunuyordu.

Feminist yönüyle tanınan Emma Watson, Colonia filminde özellikle oynamak istedi çünkü sıradan filmlerin zıttı yöndeydi. Filmdeki kadın karakter Lena, hapishane gibi bir bölgeye girerek kocasını kurtarma çabasına girişiyordu. Bilindiği gibi genelde bunun tam tersi olur ve erkek kadını kurtarır. Ayrıca bu Emma Watson’ın oynadığı ikinci “tehlikeli kült” filmi oldu çünkü 2015’te de Korku Terapisi’nde rol almıştı.

Daniel Brühl, Emma Watson, Michael Nyqvist, Richenda Carey ve Jeanne Werner gibi oyuncuların yer aldığı Colognia’yı Filmakinesi.org sitesi üzerinden online HD şekilde izlemeniz mümkün. Her ne kadar filmin henüz Türkçe dublaj sürümü internette çıkmamış olsa da, Türkçe altyazılı sürümünü nette ilk olarak Filmakinesi.org’ta bulma şansınız var.

1 saat 50 dakika uzunluğundaki esrarengiz film, Colonia Dignidad yani Villa Baviera bölgesinde geçiyor. Şili’de izole bir alanda bulunan Colonia Dignidad, 1950’lerde Almanya’dan Şili’ye gelen rahip Paul Schafer tarafından kuruldu. 137 metrekare alana kurulan bu yerde, 300’ün üzerinde Alman ve Şilili cemaat vardı. Paul Schafer, 1950’li yılların ortasında Almanya’dan, yanında müritleriyle Şili’ye gelmişti ve değişki dini metodları olan, baskıcı ve sert bir adamdı. Colonia Dignidad’da aynı zamanda bir okul, hastane, hava limanı, restoran ve güç istasyonu da bulunuyordu. Yani tabiri caizse burada küçük bir şehir yaratılmıştı. İşin ilginç yanı, çocuk taciziyle suçlanarak Almanya’dan kaçan Paul Schafer, yıllar sonra burada da aynı suçlamalara maruz kalıyor ve aranan bir suçlu haline gelince de 1997 yılında Colonia Dignidad’dan kaçıyor. Buranın ilginç yönü, diktatör Augusto Pinochet döneminde bir işkence merkezi olarak kullanılması. Pinochet, burada çeşitli işkenceler yapıyor ve kimyasal silah geliştirme denemeleri gerçekleştiriyor. Güney Amerika’ya ve bu tip konulara ilgili, gerçek hikayeleri seven herkesin kesinlikle izlemesini tavsiye edeceğimiz bir film Colonia.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.