Bugün çalıştığım yerdeki garanti bankası atm’sine gitmiştim. Dönüşte bir üniversiteli kız, “bıkır mısınız? biyifindi?” diye seslendi. Döndüm arkamı kız bana doğru geliyor. Hem yürüyorum hem ona bakıyorum. Yanıma geldi. Falan filan filan bla bla derken anladım neye hizmet ettiklerini.

Bu üniversiteli arkadaş Eylül ayında Adrasan’a dikilecek ağaçlar için hem çevre bilinci oluşturuyor hem de para kazanıyor. Gerçi kazanılan paralar okuyamayan çocuklara gidiyormuş. Belki pay alıyorlardır. İsmimi telefon numaramı bıraktım. Umarım spam aramalar yapmazlar. Dediğine göre fidanı diktiklerinde mesaj atıyorlarmış. Umarım tek mesajla sınırlı kalırsınız.

Neyse arkadaşlar. Peygamber efendiniz ağaç dikmek iyidir demiş. Dünya yok olana kadar o ağaç adımı zikir edecekmiş. Günahlarım azalacakmış. Buna benzer birşeyler işte. Allam ben ne yazıyorum?

Fidan dikim atölyesine birfidandik.org adresinden ulaşabilirsiniz. Okullara, bireysel ağaç dikenlere tohum ve fidan veriyorlar. Bana verilen tohumun ne olduğunu bilmiyorum. İnternetten bakınca Paulownia ağacı tahumlarına benzettim. Bilmiyorum valla ne tohumu olduğunu. Sormak aklıma bile gelmedi.

Bu tohumları direk ormana götürüp dikemiyoruz sayın okur. Aşamalardan geçirip bir sene sonra doğaya dikebiliyoruz.

Bunu da oku >  Fatih Karaca yazarsam anlamazsınız ama...

Birinci aşamada tohumu hazırlıyoruz: Ekimden bir gün önce tohumları hafif nemli bez içinde bekletiyoruz. Sonraki gün bir pet bardak içine yerleştiriyoruz. Pet bardak ya da saksının altında iki üç tane delik olması gerekiyor, hava alması için. Ayrıca fazla suyu atması için.

İkinci aşama dikimin yapılması ve sulama: Tohumun toprak yüzeyinin 6 mm kadar aşağıda olması gerekiyor. Ekimi yaptıktan sonra sıcak bir gölge bulmalısınız. Mesela pencerenizden gelen ışığın direk olarak tohuma verilmemesi gerekiyor. Gölge bir yere saksıyı yerleştiriyoruz. Saksının veya pet bardağın ağzını streç film ile kapatıyoruz. Tohum filizlenip büyüdükçe kabı değiştirebilirsiniz.

Üçüncü aşama tohumun ekilmesi: Yukarıdaki işlemlerin üstünden 1 yıl geçmiş ise istediğiniz bir alana/ormana fidanı dikebilirsiniz. Ona bir isim verebilirsiniz.

Şöyle bir tebrik kartı veriyorlar

bir-fidan-dik

Böyle atraksiyonlar insana garip bir huzur veriyor. Eğer böyle işleri seviyorsanız siz de bir fidan dikin. Sizin adınıza yeşeren bir ağaç hiçte fena olmaz hani. Yazı bitti, git.