Motivasyon

Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

24 yaşına gelmiş ama hala saatlerce ders çalışmak durumda olan biri olarak aktarabileceğim en güzel Tecrübe nasıl ders çalışılmalı olurdu herhalde.

Arkadaşlar aşağıdakiler kendimce denediğim ve başarılı olduklarına inandığım fikirlerdir, bir çoğunu zaten biliyorsunuzdur ama önemine yeteri kadar dikkat etmemiş olabilirsiniz.

1.kural: Kesinlikle istemeyerek ders çalışmayın. Eğer çalışmanız gereken bir konu varsa önce kendinizi ikna edin ve çalışmayı isteyecek kadar motive olun. Örneğin, çalışmazsanız sınav sonrasında nasıl bir duruma düşeceğinizi, hatta sene sonunda nasıl bir durumu düşeceğinizi, daha da ileri gidersek hayatını nasıl etkileme ihtimali olduğunu düşünebilirsiniz. Yana kendinizi ikna edecek başka yönetemler bulabilirsiniz bu kişiden kişiye değişir.

2.kural: Çalışmayı eğlenceli bir hale getirin. Çalışırken mutlu olmanız gerekir. Klişe öğretiler vardır. Müzik dinlemeyin, yemek yemeyin ve benzeri şeyler. Bana göre eğer çalışırken sizi mutlu ediyor ve çalışmanıza çok zarar vermiyorsa Televizyon bile açıkken çalışmanızın zararı olmadığını düşünüyorum. Keza eğer mutsuz bir şekilde çalışırsanız, zaten çok kısa zamanda sıkılıp başından kalkarsınız. Bana göre daha mutlu oluyorsanız yatarak bile çalışabilirsiniz. Belirli düzeyde alışkanlık edindikten sonra zaten yatarak çalışmak pek hoşunuza gitmeyecektir. (bizzat tecrübe edildi)

3.kural: Çok iyi motive olun. Ben bir çok zaman ders çalışmak değil, yeni bir icat yapacak gibi teori çalışıyorum. Bu sadece sizi değil çevrenizi bile etkileyici düzeyde olumlu katkıda bulunabilir.

4.kural: Oluşturabilirsanız, tatlı bir rekabet ortamı yaratın. Arkadaşlarınızla şaka ile karışık bir yarışma ortamı yaratabilirsiniz, bu bilinç altında size herzaman çalışma isteği aşılayacaktır.

5.kural: Yukarıdaki aşamalar genel olarak geçerli olsa da daha çok 20 yaş altında daha dikkatle uygulanması gerekir bana göre. Eğer artık üniversite lisans’ta bitmiş ise bana göre sizi çalışmaya itecek en temel unusur o zamana kadar oluşturduğunuz bilinç ve alışkanlıklarınızdır.

Çalışmak hayatımızdaki en önemli eylemlerden bir tanesi. Umarım bir parça da olsa fayda sağlayan olur bu tecrübelerden.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.