Motivasyon

Erken Kalkmanızı Sağlayacak 7 İpucu

Düzenim iyice bozulmuştu. Öğün yemeklerimi düşürmek, geç uyanmak, kahvaltı yapmamak, kitap okumamak, gün boyunca uyuşuk olmak, sporu bırakmak, İngilizce çalışmamak ve kendimi geliştirmemek… Kısacası üzerimde çok büyük bir atalet vardı. Bunlardan en başlıca neden geç yatıp geç uyanmak ve çok uyumak vardı. Haliyle çok uyuyunca insan tüm gününü uyuşuk ve yorgun bir şekilde geçiriyor. Fakat son zamanlarda bu tembelliğimi yendim sayılır. Arada sırada küçük kaçamaklar yapsam da artık erken yatıp erken kalkıyorum. Eski planlı halime tekrardan kavuştum diyebilirim.

Sizlere bu yazımda erken uyanmak için tavsiyelerde bulunacağım. Lakin bence gününüzü en verimli şekilde geçirebilmek için erkenden uyanıp güne kendinizi hazırlamanız gerekiyor.

1.Erken Yatmaya Ne Dersin?

Saat olmuş 02:38. E sen bu vakitte yatarsan sabah 7 de uyanmayı mı bekliyorsun? Tabi ki ben hep bekliyordum ama hiçbir zaman uyanamıyordum. Buna en büyük çare erken yatmak. Erken kalkmanın ilk yolu erken uyumaktır kısa ve net!

2.Akşam Yatmadan Önce Duş Alın

Akşam yatağa uğramadan önce sıcak su ile duş alın. Vücudunuzun uyku moduna girebilmesi için vücut sıcaklığının yatakta artması gerekiyor. Sıcak su ile duş aldığınızda siz bunu yapay yolla yapmış oluyorsunuz ve vücudunuz uykuya daha çabuk adapte olabiliyor.

3.Uyumadan Önce Teknolojik Aletlerden Uzak Durun

Uyumadan 1 saat öncesinde teknolojik alet kullanmayı durdurun. Teknolojik aletler beyninize gönderdikleri sinyaller ile uykunuzun geç gelmesine neden oluyor. Bu sebeple sizleri geç uyumaya doğru sürüklüyor.

4. Odanız Tamamen Karanlık Olsun

Yattığınız odaya ay ışığı dışında hiçbir ışık girmesin. Yapay ışıklar uyku esnasında salgılanan yararlı bir hormonun salgılanmasına engel oluyor. Bu sebeple perdenizi tamamen kapatın ve sokak lambalarının ışığını engelleyin. Uyuduğunuz odada da gece lambası ile uyumayın.

5. Çalar Saatinizi Odanın En Uzak Köşesine Koyun

Çalar saat size yakın bir yerde değilde uzakta bulunsun. Böylece sizi uyandırdığında saati sürekli erteleyip tekrar yatmaktan vazgeçebilirsiniz. Ayrıca akşam yatmadan önce büyük bir bardak su için. Bu sabah çalar saati kapatmaya kalktığınızda tuvalet gereksiminizide tetikleyeceği için bilincinizin açılması daha kolay olacaktır.

6. Yatmadan Önce Kafein Ve Alkolden Uzak Durun

Yatmadan önce kafein ve alkol kullanmayın. Lakin bu tür uyarıcılar hem uykunuzun kalitesini etkiler hem de uykuya daha geç dalmanızı sağlar.

7. Çalar Saatinizin Üstüne Sabah Yapacağınız Hedefi Not Edin

Sabahleyin dersiniz var o zaman çalar saatinizin üstüne sabahleyin dersiniz olduğunu yazan bir not yapıştırın. Saati kapatmaya gittiğinizde bu önemli işinizin olduğunu görünce uyanmanız daha da kolay olacaktır.

Erken Kalkmanın Faydaları

Sabahları erken kalkmak güne erken başlamanızı sağlar. Ve bu kendinize, işlerinize ayıracağınız daha fazla vakit demektir. Sabah sporu yapmak için geniş bir zaman, kahvaltınızı sakin bir şekilde yapmak için bol bol vakit, kısacası gününüzü daha verimli bir şekilde geçirebilmek için güzel bir imkandır. Bugün bu yazıyı sabah 05:30 da kalkmış biri olarak yazıyorum. Ve gayet enerjik, pozitif, harika bir ruh haline sahibim. 1 saat kadar İngilizce çalıştım, geniş geniş kahvaltımı yaptım, kitap okudum ve temiz hava aldım. Geç kalktığımda tüm günümü esneyerek mahvediyordum. Buna izin vermeyin ve gününüzü verimli geçirin!

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.