Animeler; animasyon kültürünün Japonya’da yeşermiş halidir. Anime denilince Japonlara özgü animasyonların akla gelmesi gerekir. Animeler Japonların geleneksel çizgi romanları olarak bilinen mangalardaki çizimlerle oluşturulur. Animeler doğrudan animasyon film olmadığı gibi çizgi film de değildir. Çizgi karakterler kullanılarak her kesime hitap edilen konular işlenerek seyirci toplanır. En iyi animeler Japon kültürünün dünyaya yayılmasına da vesile olmaktadır.

Anime Nasıl Ortaya Çıkmıştır?
Osami Tezuka tarafından ilki yapılan animelerin en önemli özelliği karakterleridir. Mangalardaki çizgi karakterlerden yararlanılırken klasik Japon görüntüsünden de uzaklaşılmıştır. Kısa boylu ve çekik gözlü karakterlerin yerini kocaman gözlere sahip, uzun boylu, uzun bacaklı ve renkli saçları olan karakterler almıştır. Animelerde kadın karakterler de oldukça güçlü gösterilmiştir. Animeler içerisinde en iyi animasyon filmleri olarak gösterilen yüzlerce film vardır.

En İyi Anime Karakterleri
Animeler senaryoları, dikkat çekici konuları ve sahneleri ile ilgi çekmeyi başarırken izleyicilerin hafızalarında yer edinen karakterler de oluşturulmuştur. İlgi çekici özellikleri ile anime karakterleri özellikle çocukların hayallerini süslemektedir. High School filminde şeytanın kız kardeşi olan Rias Gremory anime takip edenler için en ilgi çekici en iyi anime karakterler içerişindedir. İtach iUchiha ise en cinsiyet fark etmeksizin zekâsı ile en iyi anime erkek karakteri olarak gösterilmektedir.