SEO

Dış Seo Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dış SEO Nasıl Yapılır?

Web sitenizin arama motoru optimizasyonu stratejisinde birebir içeriği ve kodlamasıyla alakalı olmayan bölümlerine verilen genel isim diyebiliriz. Backlink ağları, pingleme sistemleri, arama motorlarının politikalarını tecrübelerle tahmin edip, ona göre tanıtım yazıları oluşturmak ve reklam örgüleri geliştirmek bunların arasında sayılabilir. SEO kavramı tek başına sistemi standartlara göre kodlayıp, doğru içerik üretmek ile bitmez. Bunlar temel taşlarıdır ve bu şekilde de bir başarı yakalanabilir. Rekabet gereken bazı alanlarla doğal yöntemleri kullanarak (herkesin haberdar olduğu, illegal olmayan) sitelerinizin SERP yani arama motoru sonu sayfalarındaki pozisyonlarını olumlu olarak etkileyebilirsiniz. Tecrübeler, her Google’ın algoritma değişikliğinde bazı noktalarda eski kalabilir. Bunun için bir site için dinamikleri takip eden ve yeniliklere açık bir SEO uzmanı gerekmektedir. Kalıcı başarı için basit yollardan kısa süreli kazançlardan çok, adım adım ve uzun ömürlü geri dönüşler için çalışmalar yapmak hem ticari yönden hemde kurumsal görünüm açısından önemlidir. Şirketlerin internet üzerindeki vitrinleri web sitelerdir. İyi ve ziyaretçisi çok olan arama sonuçlarında iyi yerlerde olan siteler, normal yaşantınızda ek olarak iş hayatınızda da büyük bir faktördür. Emlak ve otomobil sektörü buna birkaç örnek olabilir.

Dış SEO Nasıl Yapılır?

Sitelerin başka sitelerden aldığı bağlantılar, referans olarak arama motorlarının gözünde değerlidir. Günümüzde otoriter gücü bulunan üniversite, banka, eğitim kurumları ve devlet sitelerinin (örnekler çoğaltılabilir) verdikleri bağlantılar, daha yüksek katsayıda bir güven değeri teşkil eder. Buda sizin Google’ın index hızı, sayfalarda listelenme katsayınız, sitenizin markasını temsil eden TrustRank (güven değeri) isimli popülaritenizi etkiler. Domain Authority şu anda halka açık bir değerdir ve başlı başına bir başarı sembolü değildir. Yani PR değeri 5 olan ve ticari anlamda hiçbir kazanç sağlayamayan birçok site mevcuttur. Önemli olan tüm dengeleri ve istatistikleri bir arada tutabilmektir. Terazi kefesinin bir tanesine tüm kuvvetinizi bindirmek yerine, eşit olarak dağıttığınızda, gerçek değere ulaşırsınız. Bu yol ise sizi kalıcı trafik akışına ve bilinirliğe götürür. Bir pazarlama stratejisi olan SEO, ticari kazanç güden siteler için geçerlidir. Ama günümüzde bir kelimede yüksek yerlere gelmeyi istemek bunun bir parçası olduğu için, sadece buymuş gibi konular bulunmaktadır. Site içerisinde arama örgüsünün kurgulanması, yanlış arama kelimelerinin de doğru sonuçlara ulaştırılması gibi konularda SEO içerisinde yer alır, fakat birçok site sahibi bunu sadece arama motorları kaynaklı olarak değerlendirirler.

Sitenizin birebir etkilenebilir özellikleri, herkes tarafından görülebilir istatistikleridir. Bunlarsa site dışı arama motoru optimizasyonu kavramında bulunur. Sitenizin Alexa sıralamarı, Daomain Authority, Page Authority değeri, aldığı backlinkler ve index sayıları herkes tarafından yüksek oranda görülebilmektedir. Ama başarıya ulaşan tüm sitelerin nasıl bir yol izlediği birebir çözülememektedir. İşte burada site içi örgünün önemli olduğu kadar, kullanıcıların tek yöntemle fark edemediği site dışı SEO aktiviteleri gelir. Başka bir siteye yorum olarak bıraktığınız referans linklerden tutunda, akademik bir makalenizin paylaşıldığı, üniversite web sitenizin sayfasından gelen backlink bağlantılarına kadar hepsini teker teker değerlendirmeli ve ona göre istikrarı sağlamalısınız. Farklı ve doğal backlink kaynakları için buradaki sayfamızdaki backlink paketleri hakkında bilgi alabilir ve iletişime geçebilirsiniz.

İstikrar Google’ın gözünde önemlidir, arama motorları bir ay içerisinde 30 içerik giren bir siteden günlük ve periyodik olarak (haftalık, aylık, yıllık) güncellemelerini korumasını ve artırmasını ister. Çünkü buna güvenerek kendi ziyaretçilerini arama sorgularıyla birlikte sitelere gönderir. İstediğiniz kelimeyi yazdığınızda Google’ın gönderdiği site açılmadığında bu sadece sizin değil, arama motorlarının da memnuniyetsizliği olacaktır. Bu nedenle kalıcılık, uzun ömürlülük ve istikrar önemlidir. Bir aylık sürede 30 hazır makalenizi tek bir günde yayınlayıp, diğer 29 gün sitenizin güncel olmamasındansa, hepsini birer günlük periyotlar halinde yayınlamanız, takipçilerinizin yenilikleri algılaması açısından da iyi olacak ve arama motorları tarafından artı bir şekilde değerlendirilecektir. Site dışarısında doğal yöntemler ile attığınız her adım aynı kategoride sizinle birlikte yarışan kişilerin gözlemleyebileceği bir teknolojidir. Bu nedenle hem kurumsal görünüm hemde sitenizin güvenilirliği için uzun vadeli başarıları düşünün, sonradan üzüleceğiniz illegal şeyler, sitenizin Google bazında SandBox ve liste sıralamalarından düşürme cezalarına girmesine neden olabilir. 30 günlük, 6 aylık gibi kara listeye alınma cezalarının olduğu tecrübelerle sabittir, bunlardan kurtuluş yeni bir site değerlendirme aşamalarından geçer ve göründüğü kadarda kolay olmaz. Bu cezalara hiç girmeden, sabit şekilde ilerlemek ve zamanı değerlendirerek hep bir üst seviyeye çıkmak daha mantıklı olacaktır. SEO arama motorlarını kandırmak değil, onları en iyi şekilde anlayıp kullanıcıya hizmet edecek şekilde ürün pazarlaması yapmaktır.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.