Kişisel

Dilimde çıkan Aft yarası ve bana yaşattıkları

Ben bu Aft yarasının soğuktan olduğunu düşünüyordum. Bisikletle hız yaparken ağzımdan giren soğuk havanın Aft yarasına sebebiyet verdiğini düşünürken -hayatımda ilk defa- Aft yarasının neyden kaynaklandığını araştırmaya başladım. Bir sürü sebebi var ama benim Aft’ım neyden kaynaklanıyor emin değilim sayın okur.

Dilimin tam ucunda çıkan bu lanet yara yemek yememi zorlaştırdığı gibi, çok sevdiğim ekşi ve baharatlı abur cuburlarımdan uzaklaştırdı beni. Çoban salataya nar ekşisi atamaz oldum. Limonu bir haftadır tüketemiyorum.

Benim Aft yaram, internette gördüğüm Aft yaralarına nazaran daha bir kedi ve popo olayı olsa da sabahları kalktığımda yarattığı o acı gerçekten internetin 56k dönemler gibi. Çok acı!

Yanlış gözlemlemediysem aç olduğum zamanlarda dilimin acısı daha fazla oluyor. Yemek yedikten sonra acı yarı yarıya düşüyor neredeyse. Bu bilimsel bir açıklama olmayabilir fakat olabilirde. İnternette okuduğum kadarıyla bu hastalığın belli başlı bilinen nedenleri var. Bunlardan ilki ve en önemlisi Behçet hastalığı. Bende böyle bir hastalık olacağını sanmıyorum. Bunu eleyelim.

Başka yorumlarda çokça bahsedilmiş olan bir neden daha var. Sigara. Evet bazı arkadaşlar sigarayı bıraktıktan sonra ağız ve dillerinde Aft yarası çıktığını görmüşler. Evet bu bana en yatkın olan teşhistir. 2 hafta önce kadar sigarayı bırakmamla beraber, üçüncü gününde dilimdeki Aft yarası tomurcuklanmaya başlamıştı. Dil yüzeyinin sigara tarafından korunduğu gerçeği, gerçekten gerçek olamaz. Bunun altında başka nedenler var diye düşünüyordum.

B12 vitamini yetersizliğinden olduğunu düşünen arkadaşlar da var ve bu bilimsel olarak kanıtlanmış gibi. Bazı sağlık siteleri B12 vitamini yetersizliği konusunda makaleler yayınlamış. Bu teşhiste de haklı olabilirler çünkü bünye itibariyle biraz zayıf sayılırım. Çok fazla yemek yemememden dolayı vücuda eksik vitamin gidiyor olabilir.

Sigarayı bırakmanın vermiş olduğu huzurdan sonra bünyeye biraz cila yapmanın zamanı gelmişti. Eczanelerde satılan Pharmaton, Apikobal ve Solgar’ın B12 haplarından aldım. Sırasıyla yazacak olursam;

Pharmaton: Ginseng özütü sayesinde gün içindeki stresi alır, zindelik verir. Fakat çok acıktırır. Gözlemlediğim kadarıyla ilk kullanımlarda hafiften bir terleme yaratabilir.

Apikobal: 894684 tane vitamini içinde barındıran vitamin şeysi. Pharmaton’dan hallice bir vitamindir.

Solgar B12: Bu da adı üstünde sayın okur. B12 vitamini…

Bu vitaminler her bünyede farklı sonuçlar çıkarabilir. Hurraaaa diye kullanabileceğiniz ilaç olup olmadığını doktırunuza sorunuz lütfen.

Neyse sayın okur. Dilimdeki Aft yarası artık son zamanlarını yaşıyor. Sanırım üç-dört güne geçecek gibi. Sağlıkla kalın…

Bir dakika yazı bitmedi sanırım. Aklımda birşey daha vardı neydi lan o? Hah buldum. Sigarayı bırakmamla beraber ciddi derecede balgam söküyorum. Bu çok iyi birşey. Ciğerlerim yavaştan kendine geliyor çünkü geçen günkü halısaha maçında eskiye nazaran daha iyi nefes alıyordum ve çok çabuk şişmiyordum. Bu iyiye işaret. Yemeklerden tat almaya başlamak paha biçilemez. Ayrıca sigarayı bıraktığım gün alkolü de bırakmıştım. Şuan iki mereti de içmeyişimin üçüncü haftasındayım. Bakalım bu iradeyi daha ne kadar sürdüreceğim…

Hadi sağlıcakla kal ve artık git.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.