2

Kullandığım dağ bisikleti (MTB) şehir içinde çok fazla yaktığı için daha hafif bir bisiklete geçme arzum depreşmişti. Depreşimlere kulak verdim ve B’Twin Triban 520 yol bisikleti aldım. Dağ bisikletinin şehirlerde pekte işe yaramadığını bisikleti kullanmaya başladığımda anlamıştım. Bianchi MKX 2400 2013 model olan bisiklet yanlış hatırlamıyorsam 15 kiloydu. Portbagaj ile kilosu 16’lara dayanmıştı. İnsanım sonuçta. Bazen bisiklet mi beni taşıyor ben mi bisikleti taşıyorum sorunsalı oluyordu. Resmen eşekten inip ata bindim sayın okur. Bisiklet kullanmayı ve uzun yol maceralarını seviyorsanız tam kararında bir yol bisikleti olduğunu söyleyebilirim.

btwin-triban-520-inceleme-1Her güzel şeyde olduğu gibi B’Twin Triban 520 yol bisikletinde de bazı işime gelmeyen durumların olduğunu söylemeliyim. -Henüz hiçbir ayarını yaptırmadım- Benim şuan en büyük sıkıntım parmaklarımın frene yetişmemesi. Soldaki fotoğrafta gördüğünüz üzere çok ara olmamasına rağmen yine de frenin üst taraflarından sıkmaya çalışıyorum. Hızlı giderken ani fren sıkmalarını zor yapıyorum + elimi çok yoruyor. Alt gidondan tuttuğumda rahat sürüşü yakalayabiliyorum. Ama…

Rahat sürüş konusunda da sıkıntılarım var sayın okur. İlk defa triban bisiklet kullanmaanın getirdiği bazı durumlar bel ve omuzlarda ağrılara sebebiyet verebiliyor. Bunun çözümü acıya acıyla karşılık vermektir. Beliniz ağrıyorsa kaslarınız çalışıyor demektir. Üstüne gidin. En azından ben böyle yapıyorum. Bir süre sonra bel ağrılarından kurtulacağıma inanıyorum. Çok rüzgarlı havalarda dengenizi kaybetmemeniz için hız yapmamanızı öneririm. Yanınızdan 90’la giden bir arabadan bile etkilenebilirsiniz. Bu yüzden caddelerde slow takılın.

En önemli konulardan birisi lastiklerin ince olmasından dolayı yaşanabilecek kaymalardır. Islak zeminlerde yavaş sürmenizi öneririm.

 

Bunu da oku >  [ALIŞVERİŞ] Logitech G300s ve Logitech F710 Gamepad

B’Twin Triban yol bisikletinin teknik özelliklerine değineyim

Emin olun ki bu yol bisikleti çok hafif, M bedende 10.9 KG’dir. Ben L beden aldım fakat kaç kilo olduğunu sormak aklıma gelmedi.
675 gr. ağırlığında karbon maşası gayet başarılı.
Ön ve arka arttırıcılar Shimano Sora.
Ön ve arka kısımlarına portbagaj monte edilebiliyor.
Ön ve arka tekerleğe çamurluk monte edilebiliyor.
Hutchinson Equinox 25 C lastikler
B’Twin Triban 520 yol bisikletiyle ilgili daha fazla bilgi ve kullanıcı yorumu okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

B’Twin Triban 520 yol bisikletini Decathlon’dan satın aldım. Garanti Bonus kartına 5 taksit seçeneği var. Eğer bir kredi kartınız yoksa bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bisiklet camiasında benim gözlemlediğim kadarıyla “Yakışıklı bisiklet pahalıdır” algısı oluşmuş. Standart bir yol bisikletine verilebilecek en iyi para budur sayın okur. Decathlon’un f/p konusunda zamanla bir numara olacağından şüphem yok. Bisiklet, donanım, giyim konusunda da gayet başarılı. Bana göre malzemeleri sağlam. Kullanıma bağlı hasarları saymıyorum.

B’Twin Triban 520 yol bisikletinde dikkatimi çeken bir başka konu selesi. Eski bisikletimdeki sele ağrıtıyordu ve terletiyordu. Triban’ın selesi biraz daha yumuşak ve geniş. Rahatça oturup gezinebiliyorsunuz.

Hızlı giderken ayak kaymasını önlemek için ayak ucunu soktuğunuz bir yuva pedallerde bulunuyor. Tek eksisi kalın uçlu ayakkabılarda yuvayı kullanamıyoruz. İnce uç ayakkabılar daha rahat oturuyor.

B’Twin Triban 520 konusuyla ilgili aktaracaklarım bu kadar. İleri ki dönemlerde deneyimlerime göre başka bir konu açarım. Hadi şimdilik gidin.

btwin-triban-520-inceleme

2