B’Twin Triban 520 yol bisikleti incelemesi


Kullandığım dağ bisikleti (MTB) şehir içinde çok fazla yaktığı için daha hafif bir bisiklete geçme arzum depreşmişti. Depreşimlere kulak verdim ve B’Twin Triban 520 yol bisikleti aldım. Dağ bisikletinin şehirlerde pekte işe yaramadığını bisikleti kullanmaya başladığımda anlamıştım. Bianchi MKX 2400 2013 model olan bisiklet yanlış hatırlamıyorsam 15 kiloydu. Portbagaj ile kilosu 16’lara dayanmıştı. İnsanım sonuçta. Bazen bisiklet mi beni taşıyor ben mi bisikleti taşıyorum sorunsalı oluyordu. Resmen eşekten inip ata bindim sayın okur. Bisiklet kullanmayı ve uzun yol maceralarını seviyorsanız tam kararında bir yol bisikleti olduğunu söyleyebilirim.

btwin-triban-520-inceleme-1Her güzel şeyde olduğu gibi B’Twin Triban 520 yol bisikletinde de bazı işime gelmeyen durumların olduğunu söylemeliyim. -Henüz hiçbir ayarını yaptırmadım- Benim şuan en büyük sıkıntım parmaklarımın frene yetişmemesi. Soldaki fotoğrafta gördüğünüz üzere çok ara olmamasına rağmen yine de frenin üst taraflarından sıkmaya çalışıyorum. Hızlı giderken ani fren sıkmalarını zor yapıyorum + elimi çok yoruyor. Alt gidondan tuttuğumda rahat sürüşü yakalayabiliyorum. Ama…

Rahat sürüş konusunda da sıkıntılarım var sayın okur. İlk defa triban bisiklet kullanmaanın getirdiği bazı durumlar bel ve omuzlarda ağrılara sebebiyet verebiliyor. Bunun çözümü acıya acıyla karşılık vermektir. Beliniz ağrıyorsa kaslarınız çalışıyor demektir. Üstüne gidin. En azından ben böyle yapıyorum. Bir süre sonra bel ağrılarından kurtulacağıma inanıyorum. Çok rüzgarlı havalarda dengenizi kaybetmemeniz için hız yapmamanızı öneririm. Yanınızdan 90’la giden bir arabadan bile etkilenebilirsiniz. Bu yüzden caddelerde slow takılın.

En önemli konulardan birisi lastiklerin ince olmasından dolayı yaşanabilecek kaymalardır. Islak zeminlerde yavaş sürmenizi öneririm.

 

B’Twin Triban yol bisikletinin teknik özelliklerine değineyim

Emin olun ki bu yol bisikleti çok hafif, M bedende 10.9 KG’dir. Ben L beden aldım fakat kaç kilo olduğunu sormak aklıma gelmedi.
675 gr. ağırlığında karbon maşası gayet başarılı.
Ön ve arka arttırıcılar Shimano Sora.
Ön ve arka kısımlarına portbagaj monte edilebiliyor.
Ön ve arka tekerleğe çamurluk monte edilebiliyor.
Hutchinson Equinox 25 C lastikler
B’Twin Triban 520 yol bisikletiyle ilgili daha fazla bilgi ve kullanıcı yorumu okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

B’Twin Triban 520 yol bisikletini Decathlon’dan satın aldım. Garanti Bonus kartına 5 taksit seçeneği var. Eğer bir kredi kartınız yoksa bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bisiklet camiasında benim gözlemlediğim kadarıyla “Yakışıklı bisiklet pahalıdır” algısı oluşmuş. Standart bir yol bisikletine verilebilecek en iyi para budur sayın okur. Decathlon’un f/p konusunda zamanla bir numara olacağından şüphem yok. Bisiklet, donanım, giyim konusunda da gayet başarılı. Bana göre malzemeleri sağlam. Kullanıma bağlı hasarları saymıyorum.

B’Twin Triban 520 yol bisikletinde dikkatimi çeken bir başka konu selesi. Eski bisikletimdeki sele ağrıtıyordu ve terletiyordu. Triban’ın selesi biraz daha yumuşak ve geniş. Rahatça oturup gezinebiliyorsunuz.

Hızlı giderken ayak kaymasını önlemek için ayak ucunu soktuğunuz bir yuva pedallerde bulunuyor. Tek eksisi kalın uçlu ayakkabılarda yuvayı kullanamıyoruz. İnce uç ayakkabılar daha rahat oturuyor.

B’Twin Triban 520 konusuyla ilgili aktaracaklarım bu kadar. İleri ki dönemlerde deneyimlerime göre başka bir konu açarım. Hadi şimdilik gidin.

btwin-triban-520-inceleme

Bu konuya bir tepki ver!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bravo Bravo
0
Bravo
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık

Yorumlar 14

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Hocam gerçekten başarılı bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık. Çoğu araştıran kişinin işine yarayacak bir yayın olmuş. Bu arada ağrılar hem dediğiniz gibi hem de benimde kendi içimde olduğum bir durumdan mtb den yeni yol bisikletine geçiş yapınca vücudun bir alışma süreci içerisine giriyor. 🙂 Sonuda kovar gibi olmuş. 😀

  1. yaptığım en iyi şey bu triban diyebilirim. tam bir fiyat performans bisikleti, eski bisikletim 14 15 kiloya kadar çıkmıştı extra malzemelerle. murattan inip ferrariye binmişim gibi hissediyorum 😀

   yazı sonlarındaki “kovmak gibi” olan yazılar benim imzam gibi. kopamıyorum. birçok yazıda mevcut

   1. Gerçekten mtb den yola geçince insan mtb ile asfaltta eziyet çektiğinin farkına varıyor. 🙂 😀 Yok zaten kovmak derken şaka manalı bahsettim. 🙂 😀

 2. hocam öncelikle yazı için çok teşekkürler bisiklein vitesini tam kestiremedim kaç vites ?birde portbagaj taksak tahmini kaç kg çeker ?

  1. merhaba retro
   24 vites. port bagaj takılırsa en ağırı 1.5 kiloya kadar çıkar. port bagajla beraber heybeyi de takarsan yaklaşık 13 kilo olacak bisiklet.

  2. Kullanma klavuzunda 100 kg ağırlığı geçmemeyi tavsiye ediyor. Ben bu bisikletin düz gidonlusunu satın aldım. Daha çok orta uzunlukta turlar için kullanmayı düşünüyorum. Lastikler tur için uygun olmadığından 700x28c veya benim yaptığım gibi 700x32c lastik ile değiştirebilirsiniz. Daha hızlı gitmek istiyorsanız 700x28c lastikler daha uygun olur ve hala çamurluk takma şansınız da devam eder. 700x28c lastik bisikleti aldığınız mazada bulunabiliyor. Ancak 700x32c lastikleri başka bir yerden bakmanız gerekmekte. Ayrıca bisikletin 3×9=27 vites olduğunu belirteyim. Giriş seviyesi Fiyat/performans konusunda şu an en iyi seçeneklerden biri bence. Bu bisikleti aldığım için ben de mutluyum.

   1. 28mm ve 32mm lastikler bisikletin orjinal jantina takilabiliyor mu yoksa janti da degistirmek mi gerekli aceba?

Bu yazıları da okuyun

Daha fazla Alışverişlerim

Bunlara da bakın, ilerde sorarım!

Paylaştığınız için teşekküler.