Yaşam

Boraks Katkılı El Dezenfektanları İle İlgili Merak Edilenler

El dezenfektanlarının hayatımıza ne kadar hızlı girdiğini tekrar etmeye gerek yok. Kısa zamanda kaliteli – kalitesiz, etkili – etkisiz pek çok el dezenfektanı ürünü raflardaki ve kalabalık alanlardaki yerini aldı. Günümüzde küçük şişelerde, çeşitli koku ve renklere sahip pek çok farklı ürüne rastlamanız mümkün. Örneğin Amerika’ da, kahve kokulu el dezenfektanı üretildiğini biliyor muydunuz? Hiç şüphesiz, kahve kokulu el dezenfektanı kadar ilginç bulunan bir diğer ürün sınıfı da, boraks katkılı el dezenfektanı ürünleri. Peki neden boraks? Boraks, el temizliği için ne ifade ediyor? İnsan sağlığı açısından riskleri var mı? İşte boraks katkılı el dezenfektanları ile ilgili merak edilenler.

Boraks Nedir? Neden Temizlik Ürünlerinde Boraks Kullanılıyor? 

Boraks, bor madeni bileşenlerine sahip doğal bir mineraldir. En önemli bor bileşiklerinden bir tanesi olan boraks, sodyum borat – sodyum tetraborat gibi çeşitli isimlerle de anılır. Özellikle temizlik ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir mineral olan boraks, patojenlerin neden olduğu mantar rahatsızlığı için ilaç yapımında, çamaşır kurutucularında, ev temizleyicilerinde kullanılır. Buna karşın boraks son derece zehirli bir maddedir ve saf olarak içilmesi gibi durumlar, ölümle sonuçlanabilir. Şimdi gelelim en önemli sorulardan bir diğerine; insanlar için direkt olarak yoğun miktarda maruz kalınan boraks, niçin temizlik malzemelerinde ve özellikle el dezenfektanı üretimi için yaygın olarak kullanılmaktadır? 

El dezenfektanı ve daha pek çok temizlik ürününde karşımıza çıkan boraksın temel özelliklerinden bir tanesi de pire, bit, haşereler için doğal bir zehir olmasıdır. Ancak mineralin özellikle temizlik ürünlerinde (ve elbette el dezenfektanı üretiminde) sıklıkla kullanılmasının nedeni ise, su ile karıştırıldığında boraksın “hidrojen peroksit” meydana getirmesidir.Hidrojen peroksit ise, daha çok çamaşırların daha iyi temizlenmesi için oldukça ideal bir kimyasaldır. Yani çamaşırların daha yumuşak ve temiz olması için boraks en ideal doğal minerallerden bir tanesidir. Peki diş macunu, el dezenfektanı gibi kozmetik ürünlerinde niçin boraks var? 

Bor madeninin bir akrabası durumda olan boraks malzemesi, yüksek pH değerine sahiptir. Yüksek pH değeri özellikle haşereler, mikroplar ve virüsler için “öldürücü” bir etkiye sahiptir. Boraksın, hastalık yapan ve insan sağlığı için sakıncalı “patojenler” in boğulmasına neden olduğunu söyleyebiliriz. Yani virüs, mantar, mikrop gibi mikroorganizmaları boğan “boraks” bu şekilde çalışır ve sabun / alkol ile benzer bir çalışma şekline sahiptir. 

Günümüzde özellikle ülkemizde “boraks” katkılı el dezenfektanı ürünleri piyasaya sürülmüştür. Peki boraks, el dezenfektanı için ideal bir ürün mü? İnsan sağlığı için boraks ciddi bir tehlike taşıyor mu? 

Pek Çok Ülkede Yasaklı Bir Katkı: Boraks 

Eğer temizlik ürünlerini içmek gibi zararlı / riskli alışkanlıklarınız yoksa, boraksın sizler için bir tehlike meydana getirmesi söz konusu değildir. Buna karşın, özellikle diş macunu gibi ürünlerde boraks kullanılması, pek çok ülkede yasaklanmıştır. Tıpkı el dezenfektanı üretiminde sıklıkla başvurulan etil alkol veya metanol gibi alkol cinsleri gibi, boraksın da ciddi anlamda vücuda alınması ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Yine de virüs ve mikroplar için boraksın etkili bir temizleyici olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle özellikle halı temizliği, seramik üretimi, slime yapımı, cam ve yüzey temizleyiciler, çeşitli ilaçlar boraksın kullanıldığı başlıca alanlar arasında geliyor. 

Boraks, El Dezenfektanı İçin Olmazsa Olmaz Mı? 

Ülkemizde boraks katkılı el dezenfektanı ürünlerinden önce çeşitli deterjan ve temizleyicilerle tanışmıştık. Ancak söz konusu cildimize doğrudan temas eden, içilme tehlikesi bulunan, aşırı kullanımı riskli bir malzeme için boraks, olmazsa olmaz değildir. Aslına bakarsanız, el dezenfektanı ve diğer temizleyiciler günümüzde karlı bir ticari meta haline geldiği için, “bor” ve “boraks” ın bir tür pazarlama hamlesi sonucu içeriklere katıldığı bile söylenebilir. 

Etkili Ve Kaliteli Bir El Dezenfektanı Nerede Bulunur? 

Etkili, sade ve güvenli bir el dezenfektanı almak isterseniz e-ticaret sitelerini tercih edebilirsiniz. Pandemi sürecinde satışa başlayan çoğu e-ticaret sitesinin işe yeni başladıkları düşünülürse, alanında uzman ve dürüst bir e-ticaret sitesi bulmak pel çpk açıdan zor olabilir. Bunun için ise bizim tavsiyemiz www.ucuzagidiyor.com’ dur. Siteden fiyat / kalite performansı yüksek pek çok ürüne kolayca ulaşabildiğiniz gibi, çeşit çeşit el dezenfektanı ürününe ve hatta yüz maskesi, tıraş makinesi gibi ürünlere de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hepinize bol sağlıklı, mikrop – virüs – mantar ve patojenlerden arınmış günler dileriz. Kendiniz ve çevrenizdekiler için öncelikle sosyal mesafe kuralları başta olmak üzere izolasyon ve sterilizasyon kurallarına uymayı sakın ama sakın ihmal etmeyin.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.