Blogculuk

Blog Yazarak Para Kazanabileceğiniz 5 Yöntem

Bazı insanlar ek gelir elde etmek istediğinde, bloglama yapmanın mümkün olduğunu duyabilirler. Birçok blogcunun para kazandığı doğru olsa da, gözünüzde çok büyütmemekte fayda var 🙂 Sizin için para kazandıracak bir blog oluşturmak için çok çalışmalısınız, aşağıda blog sayesinde para kazanabileceğiniz 5 yöntemi anlatacağım.

1. Satış Ortaklığı
Para kazanmak isteyen birçok blogcunun başladığı yer burasıdır. Bu, yalnızca size atanmış özel bir ortaklık bağlantısı kullanarak blogunuzdaki reklam ürünlerini ve hizmetlerini içerir. Özel bağlantınızla satış yapıldığında, komisyon olarak bir yüzde alırsınız. İnternette yüzlerce ortaklık programı bulunmaktadır. Örneğin güzelhosting benim favorilerimden biri.

2. Tanıtım Yazısı Satışı
Bazen markalar blogunuzda ürünleri, web siteleri veya şirketleri hakkında bir yazı yazmak için sizinle iletişim kurabilir. Bu, postadan açıklanacağı için ücretli bir reklam olmalıdır. Bunlar genellikle sponsorlu yayınlar olarak bilinir ve bunlar için talep ettiğiniz ücretler trafiğinize (yani sayfa görünümleri) bağlı olmalıdır.

3. Banner Reklamı
Sık kullandığınız blogların kenar çubuğunda gösterilen reklamları sıklıkla fark eder misiniz? Bunlar banner reklamlar olarak bilinir. Birkaç farklı rota kullanarak bu şekilde para kazanabilirsiniz. Reklam verenlerin, banner reklamlarını belirli bir süre boyunca barındırmak için doğrudan sizinle iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için oranınızı belirleyebilir ve hem siz hem de reklamveren tatmin olana kadar pazarlık yapabilirsiniz. Bir kerede birden fazla ay satın alınırsa, genellikle bir indirim sunuyoruz.

Banner reklamlardan yararlanmanın bir başka yolu da Glam veya Burst gibi bir reklam ağına kaydolmaktır. Ardından, reklamları sitenize yayınlar ve görünümleri için size ödeme yapılır. Para kazanmanın üçüncü yolu, banner reklamlarla bağlı kuruluş pazarlamasıdır. Birçok program size kenar çubuğunuza yerleştirebileceğiniz reklamlar sağlayacaktır; bu, biri reklamı tıkladığında ve bir satın alma işlemi yaptığında daha fazla komisyon anlamına gelir.

4. Blogunuzdan hizmet sunmak
Markalara (veya diğer blogculara) sosyal medya yönetimi konusunda yardım etmek ister misiniz? Twitter partilerini ağırlamakla ilgileniyor musunuz? Tüm bunlar, doğrudan blogunuzdan verebileceğiniz hizmetlerdir. Becerilerinizi ve deneyiminizi tanıtmak için menü çubuğunuzda özel bir sayfa oluşturun. İletişim bilgilerini verdiğinizden emin olun (veya en azından iletişim sayfanıza link verin).

5. Bilginizi satmak
Birçok uzman blogcu, edindiği bilgileri satmak için kitap veya rapor yazmaya başlamıştır. Bunları sitelerinden e-kitaplar olarak sunabilir veya Amazon’a yükleyebilirler, böylece müşteriler Kindle’da okumak için fiziksel bir kitap veya bir kitap seçebilirler. Diğer blogcular, bilgilerini paylaşmak için ücretli kurslar veya web seminerleri sunar.

Yukarıda saydığım yöntemleri kullanarak blogunuz üzerinden para kazanabilirsiniz, tabii bu süreç son derece zor ve istikrar gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle para kazanabilmek için bir süre belirli zahmet harcamanız gerekiyor. Hepinize iyi bloglamalar dilerim 🙂

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.