Merhaba sayın okur.  (Ben bu cümleyi ne ara kullanmaya başladım lan?) Elim ayağım olan bisikletten soğutma çabalarından dolayı trafikteki “motorlu” herhangi bir aracı durdurup içindeki kim olursa olsun dövüp ve hatta daha ileri gidip hastanelik edesim geliyor. Çok sinir bozucu şeyler olabiliyor. Hırrr!!!!

Dibine gelmiş aracın kormaya basması

Lan mal mısın? Tek şerit yol zaten her yer insaat halinde beklesen ölür müsün? Birde neden korna? Yavaşla, bir boşluk buunca ben zaten sana yol veriyorum. O kadar da gerizekalı değiliz. “Ne var lan?” deyip kavga çıkarmak çok basit. Aslında birgün çıkarasım var ama bakalım ne olacak.

Sağına soluna bakmayan tam öldürmelik insan

Bakın bu olay çok ciddi aslında. Sola dönerken ya da sağa dönerken (ara yollardan) birçok insan gideceği yöne bakmaz. Ben bisikletli olduğum için bu önermemde %100 haklıyım arkadaş. Motorlu araç sürücülerinden daha dikkatliyim. Bugün yaşadım bu olayı. Çift kabin dinozor gibi Pick-Up arabasıyla haşmetli bir şekilde hiiiç sağa sola bakmadan önüme kırdı. Göz göze geldik elbet ama o benim ne düşündüğümü anladı.

Yine bir motorlu ara yoldan çıkıyor, sağ tarafa gidecek ama sol tarafa bakmadan, sağa bakarak sola gidiyor. Arkadaş bu nasıl bir mallıktır? Tam o sırada ben bisiklet yolundan geçerken çarptı ya lan! Bakın birde şöyle birşey var. Bu olayda ben suçluymuşum gibi elini sallayarak (“te allam yeaa der gibi”) bastı gitti. Arkasından bağırdım ama nedense duymadı. Küfürü duymadı (?) Suçlu çünkü. Ayak serçe parmağım o günden sonra dikiş tutmadı. Teker parmağımı ezdi. Diz bölgeme kadar vurdu. Acıdan plakayı almak aklıma gelmedi.

Bunu da oku >  Kışın bisiklet sürerken üşümeyi engelleyen şeyler

Bisiklet süren herkesin bilmesi gereken birkaç konu var

Bir motorlu araca ne cezası geliyorsa bisikletliye de aynı cezalar gelebiliyor. Hız cezası, alkollü bisiklet kullanmak, bisiklet sürerken telefon kullanmak, bisikletin girmesi yasak olan yerlerde bisiklet sürmek falan bunlar hep ceza sayın okur. Kameralardan bulunmanız belki zor olabilir ama sıcak kesmelerde ceza yemek kaçınılmaz ve paşa paşa ödüyorsunuz.

Mevzuatı bilin

Mevzuatla ilgili en sağlam bilgiyi bu linke tıklayarak alabilirsiniz.

İşte öyle sayın okur. Bir bisikletlinin başına trafikte herşey gelebilir. Sinyal vermediği halde dönen ve arabasına çarptığın için masrafları ödeten sistem Türkiye’dedir. Sen bisikletlisin, yavaş gitmelisin! İnsan hayret ediyor dimi sayın okur. Yazdıkça dışarı çıkıp birini boğazlayasım geliyor. Hadi ben kaçtım.