Bisiklet

Bisiklet gruplarının insanda yarattığı pozitif etki

Bilindiği üzere ülkemizde bisiklete ve bisikletliye verilen değer neredeyse sıfır sayın okur. Bu yüzden insanların spora meyillenmesini ve “trafikte biz de varız” farkındalığını yaratmak için bisiklet turları düzenliyoruz. Aşağıda, yılın her haftasını kapsayan tur takvimini göreceksiniz. Antalyalı veya spora/bisiklete gönül vermiş yurttaşların grupta yer alması bizleri çok sevindirir.

Unutulmamalıdır ki kask, eldiven, arka/ön aydınlatmalar trafikte veya doğada bizi hayata bağlar.

Bisiklet sürmenin insanlar üzerinde yarattığı bir çok hoş etki var sayın okur. Bunlardan ilkine, trafikte grupla giderken arkadan sağdan soldan gelen “destek” kornaları olarak yazabilirim. Bu durumda hem araç sahipleriyle hem de bisiklet sürenle gurur duyulabilecek bir etkileşim yaratılır.

Bazı bisiklet yollarımızda trafik ışığı bulunuyor. Biz bisikletliler olarak “kontrollü geçiş” adını verdiğimiz geçiş yöntemini geç saatlerde ve araçların çok geçmediği yollarda uygularız. Anlayacağınız sayın okur %90 oranla trafik ışıklarına saygılıyız. Bir bisikletli olarak trafik ışıklarına uyarsanız zamanla etrafınızdakiler de trafik ışıklarına uyarlar. Ayrıca kırmızıda geçen araç sahiplerinin gözünün içine içine bakın ve “bisikletli bile bekliyor ben neden geçiyorum?” cümlesini aklından geçirmesini sağlayın.

Kaldırımdaki tanımadığınız insanlarla yüz yüze geliyorsunuz ve “siz nereye gidiyorsunuz?” gibi kısa bir cümleyle insanlarla sohbete girebiliyorsunuz. Bu sohbet trafik ışığı saniyesi kadar kısa bile olsa karşı tarafa “hemen bisiklet almalıyım” düşüncesini hissettirebiliyorsunuz. Bu çok güzel birşey sayın okur. İnsanları spor yapmaya ite kaka götürmeliyiz. Şiştiniz yahu!!

Grup içi sosyalleşme daha sıkı fıkı olabiliyor. Çok güzel “bisiklet arkadaşı” bulabiliyorsun ve bir daha kopamıyorsun. Gidilen uzak mesafelerdeki dayanışma ve grup yönlendiricilerinin seni itmesi falan işte bunlar hep güzel şeyler. İçtiğin o buzz gibi biranın tadını evinde almıyorsundur sayın okur.
Şimdi sizlere Antalya için tur takvimini göstereyim.
antalya-bisiklet-sevenler-abs-antalya-bisiklet-grupları

Fotoğraf pedalla.com adresinden alınmıştır.

7 yorum yapılmış

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.