Kişisel

Bilmiyorum fark ettiniz mi ama domain değişti

Neredeyse 3 yıldır com.tr adresinde yazdığım blogumu geçen haftalarda com’a çevirdim. Nedeni ise com.tr’nin çokta global bir uzantı olmayışındandı. Diyeceksiniz şimdi Neden 3 yıl bekledin ki? Ben de bilmiyorum neden daha önce taşınmadığımı. Pişman mıyım? Sanki biraz. Tabi com domaine geçtiğime değil, com.tr’de bunca yıldır kaldığıma…

Direkt olarak diğer blogu silerek yaptığım bir geçiş değil bu. Eski indexlerimin yerini zamanla şuan ki adres alacak. 8K+ index var ve bunlar ne zaman tam olarak oturur bilemiyorum. Eski adresi bu adrese 301 yaptım bekliyorum. Biraz sancılı oldu bu 301 yönlendirmesi ama araştırarak, destek alarak her şeyini hallettim.

Bu domainle artık sonuna kadar giderim diye düşünüyorum eğer sağlam bir vurgun yemezse. Globalde daha çok iş yapacağı için daha güncel yazılar yazabilirim. Belli olmayabilir, belki tamamen kişisel bir bloga dönüştürürüm. Çünkü elimde iki tane daha site var ve bu blogta olan konuların %90’ı diğer sitelerde de var. Amacım ilgilendiğim her konuya özel tek kategorili bir site açmak.

Şuan elimde olan blog siteleri; Kişisel, WordPress, Teknoloji konularının ele alındığı bloglar siteleridir. Zamanla ilgilendiğim tüm kategoriler için ayrı domain alıp işlerime devam edeceğim. Mesela dizi ve film olarak iki ayrı blog açma fikrim var. Sağlam domainler üretip ekmeğimize bakarız sayın okur.

Gel gelelim nereye taşındığıma. Alastyr’de olan Hosting ve Domain artık Turhost’un güvenli ellerinde. Alastyr’de olan Hosting ve Domain sürem devam ediyor. Turhost’a geçme nedenim tamamen hız sayın okur. Alastyr’deyken GTmetrix sonuçlarım hiç iç açıcı değildi. Blog neredeyse 8-9 saniyede açılıyordu. Eğer görebiliyorsanız eski adrese History bölümünden bakabilirsiniz. Turhost’ta böyle bir sorunum şuan yok. Açılış hızı 3-5 saniye içinde gerçekleşiyor. İyi hizmet sundukları için kendilerine teşekkür ediyorum.

1 yorum

  • Hayırlı uğurlu olsun diyerek başlayayım sözlerime.. Kişisel blogumda .com uzantısı tercih etme sebeplerimden biri de sanırım sizinle aynı yerde örtüşüyor. Lakin bahsi geçen 301 yönlendirmesini yaparken yaşadığınız problemleri ele alan bir blog yazısı beklediğimi bu araya sıkıştırmadan edemedim. Yeni uzantı, yenilikçi yazılar, yeni okurlar demek. Kişisel fikrimi sorarsanız eğer elinizde teknoloji veya bu sitede bulunmasını düşündüğünüz “webmaster” konularını işleyebileceğiniz bir alan adı varsa o işi yalnızca oraya taşıyarak burayı bir tür portfolyo alanı gibi kullanmanız ve yazılarınızın daha kişisel olmasına önem vermeniz yönünde olacaktır. Öte yandan diğer sitenize de bir link çıkışı yaparak “Bunları bunları da biz yazdık” gibi bir ibare ile “sevgili okura” iletebilirsiniz 🙂 Umarım her şey gönlünüzce olur. Sağlıcakla kalın.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.