SEO

Backlink Nedir?

backlink nedir?

Herkese merhabalar, bu yazımda sizlere backlink kavramını tanımlamaya çalışacağım. Sitelerin daha çok ziyaretçi elde edebilmesi için arama motorlarında üst sıralarda yer alması çok önemlidir. Birçok ziyaretçi Google’da arama yaptığında genelde sadece ilk sıradaki siteyi ziyaret eder, büyük çoğunluğu ise ilk 3 sıradaki siteye tıklamaktadır. Eğer siteniz daha aşağılardaysa o sayfanın ziyaretçi alması çok zor olacaktır. Bu nedenle SEO çalışmaları son derece önemlidir. SEO çalışmalarının önemli bir bölümünü dış seo çalışmaları oluşturmaktadır. Dış seo çalışmalarının ise ana silahı backlinktir. Kaliteli sitelerden elde edilen backlinkler sayesinde siteler arama motorı sıralamalarında hedefledikleri konumlara ulaşabilirler.

Backlink Nedir?

Backlink kavramı bir siteden diğer siteye giden link olarak kısaca tanımlanabilir. Örneğin A sitesindeki bir yazının bir bölümünde B sitesindeki bir sayfaya link verilmişse A sitesi B sitesine backlink vermiş demektir. Bu da B sitesinin arama motoru sıralamalarında daha yukarılara çıkmasını sağlayacaktır. Tabii bu linkin etkili olmasını belirleyen birçok farklı kriter vardır. Bu kriterleri aşağıda sıralamaya çalışacağım. Eğer bunlara dikkat ederek backlink alırsanız aldığınız backlinkin etkisi daha çok olacaktır.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Kendi sitenizin sektörü ile alakalı sitelerden backlink almak her zaman etkili bir yöntemdir, çünkü bu sayede size rakip olan bir siteden link almış olursunuz ve bu da sitenizi daha otoriter hale getirir.
-Çok fazla link çıkışı yapılmış sitelerden uzak durmanızda fayda var, bu tarz sitelerden alınan linkler yarardan çok zarar getirebilir.
-Çok uygun fiyatlı sitelerden link almamaya çalışın. Bu siteler link çöplüğüne dönüşmemiş olsa bile almanızı tavsiye etmem çünkü bir süre sonra herkes o siteden link alacak ve ister istemez link çöplüğüne dönüşecek.
-Çapraz link stratejisi belirleyebilirsiniz. Örneğin A siteniz için link alacaksınız, bunun için bir adet paravan B sitesi oluşturup o siteye de içerik girin. Daha sonra B sitenizden A sitenize link verin. Buradan sonra yapmanız gereken şey B sitenize link almak olacaktır. Bu sayede link köprüsü kurmuş olacaksınız ve A sitenize verdiğiniz linkin değeri artacak. Bu yöntem biraz ileri seviye tekniktir, bu nedenle hem daha fazla uğraştırıcıdır hem de daha pahalıya gelir.

Ayrıca uygun fiyatlı backlink paketleri için benimle iletişime geçebilirsiniz. Siteleriniz için elimden gelenin en iyisini yapmaya hazırım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.