Azelderm; melazma ve sivilce tedavisi için kullanılan; beyaz renkli, homojen görünümlü, hafif setostearil alkol kokulu bir kremdir ve 30 gramlık ambalajlar şeklinde üretilmiştir. Sivilce oluşumunda etkili olan propionibacterium acnes bakterisine karşı etkilidir.

Orta ya da hafif dereceli sivilceler ile güneş nedeniyle oluşan cilt lekeleri ve cilt gözeneklerini tıkayan cilt hücrelerinin büyümesini ve buna bağlı olarak oluşan siyah ve beyaz noktaların oluşmasını engellemektedir. Azelderm, melazma olarka bilinen ve cildin pigmentasyonunun yani renginin koyulaşmasına neden olan anormal melanosit hücrelerinin büyümesiyle mücadele eder.

1.Azelderm Krem Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Azelderm içeriğinde bulunan etkin maddeye ya da yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa Azelderm’i kullanmayınız. İlaç içerisindeki etkin maddelerin ya da yardımcı maddelerin neler olduğuna ilacın prospektüsünden bakabilirsiniz. Azelderm yalnızca sorunlu deriye haricen uygulanan bir kremdir. İlacı sadece hastalıklı bölgeye sürmeye özen gösteriniz. Azelderm’i yüz bölgenize uygulamanız halinde gözlerle ve ağızla temas etmemesine dikkat ediniz. Eğer yanlışlıkla temas ederse; yanlışlıkla ilaca maruz kalmış bölgeyi derhal bol su ile yıkayınız.

Gözde ya da ağızda tahriş meydana gelmesi durumunda hemen bir doktora başvurunuz. Azelderm kremi uyguladığınız her defasında ellerinizi güzelce yıkayınız. Bazı hastalarda seyrek de olsa aşırı duyarlılık ve astım tablosunda ağırlaşma rapor edilmiştir. 12 yaş altındaki çocuklarda etkinliği saptanmayan Azelderm ’in bu yaş altındaki çocuklarda kullanımı önerilmez. Ergenlerde (12-18 yaş arası) herhangi bir kullanım dozu belirtilmesi gerekmez. Yaşlıların kullanmasında herhangi bir mahsur yoktur. Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda özel bir kullanımı yoktur.

Yiyecek ve içecekle kullanımı; Azelderm sadece haricen kullanıldığı için yiyecek ve içeceklerle herhangi bir etkileşimi yoktur.

Hamilelerde kullanımı; eğer hamileyseniz Azelderm’i kullanmadan önce doktorunuza ya da eczacınıza başvurunuz. Doktorunuz ilacı reçeteye yazmadan önce hamile olmanızı dikkate almak isteyecektir. Hamile kadınlarda azelaik asitin bölgesel uygulanmasıyla yürütülmüş yeterli kontroller bulunmaktadır. Hamile kadınlarda ilacın kullanımı sırasında dikkatli olunmalıdır. Tedaviniz devam ettiği sırada hamile olduğunuzu fark etmeniz durumunda hemen doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

Emziren kadınlarda kullanımı; Azelderm ‘in etkin maddesi azelaik asitin çok düşük miktarlarda da olsa anne sütüne geçme olasılığı vardır. Bu nedenle ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza ya da eczacınıza danışınız. Günlük olarak anne sütünden bebeğe geçen etkin madde miktarı oldukça azdır ve özellikle etkin madde olan azelaik asitin toksisitesinin çok düşük olması göz önünde bulundurulursa; Azelderm emziren anneler için herhangi bir risk içermemektedir. Ancak emziren kadınların ilacı kullanımları sırasında tedbirli olmasında fayda vardır. Bebeklerin ilacın sürüldüğü cilt ya da göğüsle asla temas etmemesine dikkat edilmelidir.

Araç ve makine kullananlarda kullanımı; Azelderm ’in araç ve makine kullanan bireyler üzerinde herhangi bir yan etkisi olduğu saptanmamıştır.

2.Alzederm Krem Nasıl Kullanılır?

Alzederm günde 2 defa olmak üzere sabah ve akşam uygulanılır. Yaklaşık 2,5 cm krem tüm yüz bölgesi için yeterlidir. Alzederm ’in öngörülen tedavi süresince, sürekli ve düzenli kullanılması tedavinin başarı ile sonuçlanması bakımından önemlidir. İlacın kullanım süresi kişilerin cilt tiplerine ve cilt sorunlarının ağırlık derecesine göre farklılık gösterir. Genel olarak belirgin iyileşme süresi yaklaşık olarak 4 hafta süren kullanım sonunda ortaya çıkmaktadır. En iyi sonuca ulaşmak amacıyla Azelderm birkaç ay süre ile kullanılmalıdır. 1 yıldan daha uzun süre kullanılmaya devam edilmesi önerilmez. Malezmada en kısa tedavi süreci 3 ay olmakla birlikte; düzenli kullanım sonucunda ilacın etkisi gözlenmektedir.

Tedavi süreci devam ederken geniş spektrumlu bir güneş koruyucunun (UVA ve UVB) tedaviye eklenmesi, güneşe bağlı olarak alevlenmeleri ya da rengi açılan bölgelerin yeniden pigmente olmasını önlemek amacıyla gereklidir. Ciltte şiddetli tahriş olması durumunda her uygulamada kullanılan krem miktarı azaltılmalı, cilt normale dönene kadar Azelderm uygulama sıklığı da günde 1 defaya indirilmelidir. Hatta gereken durumlarda tedaviye geçici olarak birkaç günlük ara verilebilir.

Azelderm’i cildinize uygularken; öncelikle kremin uygulanacağı bölgeyi bol su ile yıkayarak temizleyin ve kurulayın. İsterseniz doktorunuzun önerdiği bir cilt temizleyicisini de kullanabilirsiniz. Azelderm’i cildinizin hastalıklı bölgelerine haricen nazik bir şekilde ovarak sürünüz. Her uygulamadan sonra ellerinizi yıkamayı unutmayınız. Alzederm kullanmayı unutmanız durumunda dozları dengelemek için çift doz uygulamaktan kaçınınız.

Alzederm kullanmayı bırakmanız durumunda, hastalığınızda ilerleme gözlenebilir. Lütfen ilaçla tedaviyi bırakmadan önce doktorunuza danışınız.

3.Azelderm Kremin Bilinen Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi ilaç içerisindeki etken ya da yardımcı maddelere alerjisi olan kişilerde yan etkiler olabilmektedir. Azelderm kullanan her 10 kişiden 1’inde uygulama bölgesinde yanma, kaşıntı ve kızarıklık gözlenebilir. 100 hastanın 1’inde ya da daha fazlasında uygulama bölgesinde ağrı, soyulma, kuruluk, renk değişikliği ya da tahriş gözlenebilir. Bunlar dışında; ciltte döküntü, nefes almada zorluk, ciddi baş dönmesi, özellikle ağız, yüz, dudaklar ya da dilde kaşıntı şişme oluşabilir. Bunlar ciddi yan etkilerdir. Bu yan etkilerden biri sizde mevcut ise ya beklenmeyen başka bir anormal durumla karşılaştığınızda; ilaca alerjiniz var demektir ve acil tıbbi müdahaleye ihtiyacınız olabilir. Zaman kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

4.Azelderm Krem Kullanıcı Yorumları

“Kistik sivilcelerimden arta kalan morumsu iğrenç ve geçmek bilmeyen izlerin tedavisinde kullandığım oldukça etkili bir krem.”
“İlk sürüldüğünde içindeki asit sebebiyle kaşıntı hissi yaratan ama düzenli kullanıldığında sivilce oluşumunu engellediğini tecrübe ettiğim faydalı bir kremdir.”

“Ankara’dan İzmir’e gelmem ve burun ameliyatı olmamla birlikte ne kullanırsam kullanayım bir türlü geçmeyen kulak ön kısmındaki yanak bölgemde ufak sivilceler çıkmaya başladı. En son dermatolog arkadaşım bu kremi önerdi. 5 gündür kullanıyorum ve gerçekten cildimin rengi eşitlendi sivilce ve küçük yağ butonları azaldı.

NOT: Eğer bu tarz kozmetik ürünler cildinize zarar veriyorsa, doğal maddelerden sivilce maskeleri yaparak deneyebilirsiniz.

Kaynak: