Az da olsa bir şeyler sorgulanmalı mıdır?


Afedersiniz ama öküz gibi yaşıyoruz. Ne zaman içimizdeki öküze çüş dersek o zaman insanlık olarak level atlayabileceğiz. Sorgulamayı hayatımızın her döneminde yapmalıyız.

İş yerindeki incir çekirdeğini doldurmayacak konularda bile sorgulamıyorsak fena ayıp etmişiz demektir. Sokakta başıboş gezen hayvanın neden sokakta gezdiğini sorgulamadıysak hiç bir zaman affedilmeyeceğiz. Çoğu zaman çoğu “şey” için birşeyler yapmıyorsak, düşünmüyorsak “biz insanız” diyebilir miyiz? Mesala kışın ortasında sokakta yatan, çöpten kendine yiyecek arayan adama neden yardım edilmiyor? Belediyelerin bakım evi var fakat işlerinin peşine düşselerdi o adam hala dışarıda yatıp kalkarmıydı. Ben bu manzaraya yaz kış denk geliyorum. O adam hep orada, hep sigara istiyor. Ayrıca çokta kibar konuşuyor. Sadece “pis” görüntüsü var. Sokakta gezen, eli yüzü düzgün bir insan olsaydı eminim ki yardım eder, belki de evinizde misafir ederdiniz. Neden mi? Çünkü giydiği eşyalar tertemiz. İnsanlar çok garip.

Sokrates ne diyor? “Sorgulanmamış bir hayat yaşanmamıştır”. Bu felsefeyle yaşıyorum yıllardır. Empati yeteneğine bağlı biraz da bu. Aynı yere kendini koy bakalım. Şimdi biraz düşün ve sorgula!

Sonu olmayan bir garip kısır döngüdür bu. Böyle gelmiş böyle gidecek. Evren bunu istiyor. Hayatımızı değiştirmek bizim elimizde. Biraz empatiyle biraz da sorgulamayla bir şeyler başarabiliriz.

Bu konuya bir tepki ver!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bravo Bravo
0
Bravo
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıları da okuyun

Daha fazla Kişisel

Bunlara da bakın, ilerde sorarım!

Paylaştığınız için teşekküler.